CANLI UYARLAMASI ÇEVRİLEN 4 MANGA ve ANİME

Manganın anime uyarlamaları genellikle dikkatleri üzerine çeker ve canlı aksiyon uyarlamalarını gölgede bırakır. Nedense anime uyarlamaları daha çok beğeni toplar. İşte sizler için derlediğim birkaç manga/animenin canlı uyarlaması…

1- Orange – Canlı Uyarlaması Çevrilen Yapım

CANLI UYARLAMASI orange
orange anime

Lise 2. sınıfa geçen Naho Takamiya, okulun açılışının olduğu günün sabahı bir mektup alır. Gönderen hanesinde Naho Takamiya yazmaktadır. Okula geç kaldığı için mektubu okumaz ama yanına alır. Fırsatını bulduğunda açıp okumaya başlar. Mektubu yazan kişi 10 yıl sonraki Naho Takamiya olduğunu iddia etmektedir ve geçmişte yaptığı hataları onun düzeltmesini istemektedir. Naho önce bunun şaka olduğunu zanneder ama okumaya devam eder. Öncelikle Naho’ nun sınıfına Tokyo’ dan Kakeru Naruse isminde bir öğrencinin transfer olacağı ve onun yanındaki sıraya oturacağı yazılmıştır.

Mektubun yazılış amacı şu cümlelerle anlatılır; “26 yaşıma bastığımda pek çok pişmanlığım vardı. Bu mektubu yazıyorum çünkü 16 yaşındaki Naho’nun pişmanlıklarla dolu bir hayat sürmesini istemiyorum. 10 yıl sonra Kakeru aramızda olamayacak. Bu kadar değerli bir insanı kaybetmek istemiyorum. Lütfen Kakeru’ya iyi bak.” Naho bu cümlelerin sahibi gibi pişman olmak istemediğine karar verir ve mektuptaki uyarıları dikkate alarak geleceği değiştirmeye çalışır.

Genellikle akıl sağlığı ve intihar gibi karmaşık sorunların üstesinden gelmek için gerçekçi bir girişim olarak görülür. Orange’ın pek çok hayranının fark etmeyebileceği şey, dizinin 2015’te yayınlanan aynı isimle bir live-action yani canlı uyarlaması olması. Ayrıca 2016’da 39. Japonya Akademi Ödülü’nü kazanmıştır.

2- You Lie in April

youre lie in april wallpaper

Canlı uyarlaması yapılan bir başka yapım ise “You Lie in April” piyano dahisi Arima Kousei, çocuk müzisyenler yarışmasını kazandıktan sonra herkes onun adını öğrenmiştir. Fakat; ona en çok destek veren annesinin ölümünden sonra zihinsel ve duygusal bir çöküş yaşayan Kousei, artık kendi piyanosunun sesini bile duyamaz olmuştur. Bu olayın üstünden iki sene geçtikten sonra bile, piyanoya dokunamayan Kousei, bütün yaşamını böyle gideceğini düşünürken tanıştığı bir kız her şeyi değiştirecektir.

Başına buyruk bir kemancı olan Miyazono Kaori, Kousei’nin müzik hayatına geri dönmesine yardım eder ve onu alışık olmadığı bir stilin içine sürükleyerek yeni şeyler keşfetmesini sağlar. Benim favorimdir kendisi mutlaka öneriyorum.

3- Death Note

death note

Tsugumi Ooba tarafından yazılıp Takeshi Obata tarafından resimlenen ve Netflix tarafından sinema dünyasına uyarlanan Death Note’un konusu kısaca; bir lise öğrencisi günün birinde bir defter bulur. Ancak bu sıradan bir defter değildir ve doğaüstü güçleri vardır. Bunu kısa sürede anlayan genç adam, deftere ismini yazarken yüzünü aklında canlandırdığı kişilerin kısa sürede öldüğünü fark eder. Yeni tanrı benzeri yetenekleriyle sarhoş olan genç adam, hayata değmeyeceğini düşündüğü şeyleri öldürmeye başlar… Bence filmde Ryuk çok korkutucu görünüyor.

4- Assassination Classroom

Assassination Classroom

Kunugigaoka Ortaokulu öğrencilerinin mezun olmadan önce bir görevi vardır; o da Ay’ın %70’ini yok eden ve 1 yıl içinde Dünya’yı da yok edecek olan öğretmenleri Koro-sensei’yi öldürmektir. İşin aslına bakacak olursak Dünya’yı bir yıl içinde yerle bir edeceğini duyuran Koro-sensei; bundan önce tüm ülkelere şöhreti kötü 3-E sınıfının öğretmeni olup 1 yıl süreyle öğrencilere kendisini nasıl öldürebilecekleri konusunda eğitim vermeyi önerir.

Canlı Uyarlaması Çekilen Assassination Classroom