webtoon uygulaması

WEBTOON Uygulaması Üzerinden Okunabilecek 10 Seri

Eğer Webtoon içeriklerinden hiç haberdar değilseniz, size güzel bir haberim var! Bu yazıyla birlikte uygulamanın içinde kaybolmak yerine, sevdiğiniz türlerden en az birer tane bulacaksınız.

WEBTOON Logo

Öncelikle size WEBTOON’dan bahsedeyim. Bu uygulamada kimisi bağımsız, kimisi de serilerini sadece uygulamada yayınlayan birçok yazar var. Elbette ki WEBTOON benzeri birçok uygulama var. Ancak kişisel tercih olarak ücretsiz kullanabilme ve indirebilme gibi seçenekler WEBTOON’u şu ana kadar kullandıklarım arasında en ‘kullanıcı dostu’ webtoon uygulaması yapıyor. Eksileri arasında söyleyebileceğim bir şey ise çok fazla dil seçeneğinin olmaması. Bu sebeple bu listede bulunan serilerin hepsi sadece İngilizce, Japonca, Tayca, Endonezce, İspanyolca ve Fransızca dillerinde okunabiliyor. Yine de uygulamada bunulan ‘Fan Translation’ bölümünden gönüllü çevirmenler tarafından çevrilmiş olan Türkçe çevirileri de okuyabilirsiniz!

1- LORE OLYMPUS

Tür: Mitoloji, Romantizm

Lore Olympus hakkında söylemek istediğim çoook şey olsa da öncelikle konusundan bahsetmek en doğrusu olacak. Hikayemizde Yunan Mitolojisinden çok yakından tanıdığımız olan Persephone a.k.a. Kore (kendisi tarım ve bereketin tanrıçası olan Demeter’in kızı olmakla birlikte aynı zamanda bahar tanrıçasıdır) ve Yeraltının Tanrısı olan Hades’in romantik, ancak bir o kadar da diğer tanrılar ve tanrıçaların maydanoz oldukları aşk hikayeleri işleniyor. Ama bu hikaye mitoloji severlerin hep okuduğu klasik Pershepone’nin yeraltına kaçırıldığı efsanden oldukça farklı. Çünkü hikayemiz modern bir zaman diliminde geçiyor ve tanrıların ‘tanrısal işleri’ bir tür ofis işleri gibi işlenmiş. Çizim stili açısından da kesinlikle gözünüzün bayram edeceğini ve hatta kimi sahneler de ‘Of! Keşke koruma olmasa da ekran resmi alıp arka planım yapsam.’ diyeceğinizden eminim. Yani özetle mitolojik altyapılı modern bir romantik drama okumak isterseniz işte sizin seriniz!

2- TRUE BEAUTY

Tür: Drama, Romantizim

İşte size başka bir romantik WEBTOON serisi: True Beauty! Ama bu seri tam olarak K-Drama seven insanların seveceği türden. Hatta çok yakın bir zamanda Itaewon Class isimli serinin çok ses getiren K-Drama uyarlaması gibi True Beauty’nin de bir K-Drama uyarlaması oldu. Merak edenler olursa fragmanını buradan izleyebilir. Şimdi ana konuya dönecek olursak, bu serimizin hikayesi ana karakterimiz olan utangaç, içine kapanık bir manga ve metal müzik fanı olan ortaokul öğrencisi Jungyeong’un, makyaj videoları izleyerek makyaj yapmakta ustalaşmasıyla, öncesinde sınıfında kendisini çirkin olduğu için aşağılayan kızlara taş çıkartır hale gelmesini anlatıyor ve liseye geçtiği zaman insanlar onu sadece makyajlı haliyle tanıyor. Ama bir gün manga dükkanında makyajsız haliyle aynı liseye gittiği bir çocuk ile karşılaşıyor ve en büyük korkusu gerçeğe dönüşüyor ‘ Ya herkes onun gerçek yüzünü öğrenirse?’

3- UNORDINARY

Tür: Fantastik, Aksiyon

İşte karşınızda WEBTOON’da en çok okunan seriler listesinin her zaman ilk 5’te olan bir seri! Oldukça Amerikan bir çizim tarzına sahip olan ve hala devam eden bu serinin konusu, herkesin kendine ait insan üstü yeteneklere sahip olduğu bir dünyada John isimli herhangi bir yeteneğe sahip olmayıp sadece kendi fiziksel gücü ile uyum sağlamaya çalışan çocuğun hikayesi. Başlangıçta konu açısından My Hero Academia’ya benzemesine rağmen birbirlerinden çok farklı yolarda ilerleyen hikayeler oluyor; birinde arkadaşlıklar sağlamlaşırken diğerinde arkadaşlıklar giderek sarsılarak birer tehdit oluşturmaya başlıyor. Eğer My Hero Academia daha gerçekçi ve entrikalı olsaydı ne olurdu diye merak ederseniz, bir bakmanızı öneririm.

4- GOD OF THE HIGH SCHOOL

Tür: Aksiyon

İşte animesi yapılmış olan bir WEBTOON! The God Of The Highschool’un MAPPA stüdyosu tarafından geçen sene webtoon halinden anime adaptasyonu yapıldı. Toplamda 13 bölümlük olan anime Crunchyroll Anime Ödüllerinde, en iyi animasyon ve en iyi dövüş sahnesi ödüllerine aday gösterildi. Ayrıca en iyi müzik kategorisinde de adaylığı vardı. Yani anlayacağınız geçen senenin yaz sezonuna damgasını vurmuş olan bir animenin webtoonundan bahsediyoruz.

Konusuna gelecek olursak da, hikaye Kore’deki tüm liselerin arasından en güçlü dövüşçüyü bulma amacıyla yapılan dövüş turnuvasıyla başlıyor. Birbirinden farklı dövüş tekniklerinde ustalaşmış liseliler ve bir tekvando uzmanı ve lise öğrencisi olan ana karakterimiz Mori Jin, ki kendisi oldukça güçlü ve turnuvanın gözdelerinden biri, turnuva sırasında gerçekleşen olaylar silsilesi sonucunda çok geçmeden bu büyük organizasyonun arkasında çok daha büyük bir şeyin yattığını öğreniyorlar bununla birlikte de ana hikayemiz başlıyor. Çizimleri konusunda söyleyebileceğim şeylerden biri 2011 yılında başlamış olduğu için biraz eski havasında gelebilir. Ayrıca yazarın kendine özgü bir karakter tasarımı var. Kimileri bundan hoşlanırken kimileri garipseyebilir ama fikrimi soracak olursanız aksiyon ve dövüşten hoşlanıyorsanız bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum.

5- ACCEPTION

Tür: Dram

Türe dram dediğime bakmayın, ben sadece WEBTOON hangi kategoriye koymuşsa onu yazıyorum ama bana sorarsanız Acception tam bir komedi. Bu webtoon’dan daha fazla güldüğüm başka bir webtoon hatırlamıyorum! Tabii hikayenin ilerleyen kısımlarında kimi bölümlerde hüzünlensek de genel olarak en az bir kaç bölümünde kendinizi gülmekten alamayacaksınız. Konusunu ise yaratıcısı olan Colourbee’den daha iyi anlatamayacağımı düşündüğüm için onun açıklamasını çevirmenin daha yararlı olacağına karar verdim, o yüzden şu şekilde bir alıntı yapmış olayım:

Gökkuşağı rengindeki saçları ve moda olan her şeye olan sevgisiyle Arcus, ortalama SADECE ortalama bir gençtir. İyimser bağımsız bir düşünür, gururlu bir modacı ve geri kalanımız gibi, arkadaşım olarak adlandırabileceği birilerini arıyor. Acception, Arcus’un hikayesi olabilir – ama hepsi BİZİM de hikayemiz ve uyum sağlamakta, aşkı bulmakta zorluk çeken veya Lisenin şimdiye kadar icat edilmiş en kötü şey olduğunu düşünen herkesin hikayesi.

Colourbee

6- THE DEVIL IS A HANDSOME MAN

Tür: Dram

Açıkçası bu seriyi listeye eklerken çok düşündüm çünkü okurken beni tatmin etmemesine rağmen çizim açısından inanılmaz derece de güzel bir yaratıcılık olması nedeniyle okuduğum için memnun kalmıştım. Bu yüzden yer verip vermemek konusunda arada kalsam da son kararın sizin olması gerektiğini düşündüm. Her neyse dediğim gibi çizimleri ve konusu oldukça ‘ilginç’ diyebileceğimiz bir seri Devil is a Handsome Man. Hikaye bütün iblislerin, Şeytanın ta kendisi için çalıştığı bir dünya da geçiyor, çalışmaktan kastım da tam olarak ofis tarzı bir çalışma. Departmanlar, dosyalar, toplantılar… Ve hepsi şeytanla bir masaya oturup istedikleri herhangi bir şey üstüne antlaşma yapıyorlst. Ana Karakterimiz olan Xolia da ‘bilgi’ için bu antlaşmayı imzalıyor ama hikayenin ilerleyen kısımlarında aslında bu ‘bilginin’ sadece bilgi olmaktan çok, Xoila’nın bile düşündüğünden daha karışık olayların gizem kapılarını aralamasıyla ana çatışmamız başlıyor.

7- SWEET HOME

Tür: Korku

Karşımızda başka bir K-Frama uyarlaması olan ama bildiğimiz klasik ‘Aşk üçgenleri’ olaylarından uzak olan bir WEBTOON serisi var. Orijinal olarak korece olan webtoonun resmi İngilizce çevirileri WEBTOON uygulaması üzerinden yayınlandı. Konusuna gelecek olursak da ana karakterimiz olan Hyun Cha’nın duygusal bağ hissetmediği ailesini kaybetmesi sonucunda, elinde kalan parayla kirası ucuz olan toplu konutlardan birine taşınmasıyla başlıyor. Ancak kısa süre sonra sebebi bilinmeyen bir şekilde tüm konutu ele geçiren canavarlar ortaya çıkmaya başlıyor. Webtoon, karakterlerin güzel işlendiği, çizimlerin OLDUKÇA korkutucu olduğu, korku severlerin keyifle okuyacağı bir seri.

8- URIAH

Tür: Korku, Gizem

Bu seri, şahsen benim müzikleri, çizimleri, karakterleri, hikayesiyle en sevdiğim korku serilerinden biri. Ancak WEBTOON okuyucuları tarafından hak ettiği kadar ilgi ve sevgiyi görmüyor diye düşünüyorum. Konusundan da bahsetmek gerekirse aslında spoiler vermeden karakter yapılarından bahsetmek imkansız, çünkü hikayenin başında bildiğimiz tek şey ana karakterimizin hafızasını kaybetmiş, eli kanayan kayıp bir çocuk olduğu! Ama size söyleyebileceğim kesin bir şey varsa o da derinliği olan karakterlerden hoşlanıyor ve korku okumayı seviyorsanız kesinlikle bu seriye bir şans vermeniz gerektiği.

9- I’M THE GRIM REAPER

Tür: Doğaüstü, Gizem

Kısa ama kalite akan bir seri mi arıyorsunuz? İşte sizin seriniz! I’m the Grim Reaper size hem hayatın gerçeklerini hem de bir günahkar olmanın ne anlama geldiğini sorgulatırken, bir yandan da oldukça yaratıcı bir ana çatışma vaadediyor. Hala devam eden serilerden biri olan I’m the Grim Reaper’la alakalı tek şikayetim sanırım bölümlerinin çok kısa olması olurdu çünkü çarpıcı sahnelerden tam birinin ortasında yeni bölümü beklemek zorunda kalmak ve her bölümde aynı durumun yaşanması oldukça sinir bozucu olabiliyor. Ama bu yazıyı hazırlarken tekrar en baştan okuduğumda bu sorunun ortadan kalktığını fark ettiğim için şu anda gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, eğer okursanız güncele gelene kadar serinin keyfini çıkartırsınız.

Konusundan bahsetmek gerekirse de, ana karakterimiz Scarlet -hoş aslında bu isim gerçek ismi değil- kendisi hakkında hiçbir şey hatırlamamasıyla birlikte, cehenneme düşmüş olan en ‘ilginç’ günahkarlardan biridir ve şeytan kendisinin ‘özel’ durumundan kaynaklı olarak ona bir teklif sunar. Ya bir ölüm meleği olup günde bir günahkarın canını alarak günahkarların ruhlarını cehenneme getirecek ve bununla birlikte cezasını erteletecek ya da işlediği günahın bedelini şimdiden ödemeye başlayacak. Bu iki seçenek arasında kalınca aslında pek de seçeneği olmadığını düşünerek ölüm meleği olmayı seçen Scarlet, bir yandan ne tür bir günah işleyip bu hale geldiğini bulmaya çalışırken bir yandan da günahkarların canını almaya başlar…

10- LET’S PLAY

Tür: Dram, Romantizim

Let’s Play aslında geçtiğimiz senelere kadar WEBTOON’un en sağlam sütunlarından biriydi ancak yeni gelen serilerle birlikte yazarının 2. sezon finalini yayınlayıp ara vermesiyle gözden düşmüş olsa dabence hala okumaya değer bir seri. Çoğu karakterin arasındaki ilişkiler güven, dostluk ve sevgi üzerine kurulmuş ve bununla birlikte anksiyese, yalnızlık, şiddet travması, sorumlukların altında ezilmek gibi konular yan konular olarak inanılmaz güzel işlenmiş. Ama bunlar gözünüzü korkutmasın, bunlarla birlikte hala keyif alabiliyorsunuz çünkü ana fikir bence bütün her şeyin hayatın bir parçası olduğu yönde.

Neyseciğime, asıl konudan bahsedeyim. Ana karakterlerimiz Sam, amatör indie bir oyun tasarımcısı ve macera içeren ama aslında gizli bir yapboz oyunu tasarlayıp bunu bir sitede yayınlıyor. Ancak oldukça büyük bir kitleye sahip bir oyun gurusu olan Marshall tarafından oyun yanlış oynanarak, inanılmaz kötü bir yoruma maruz bırakılıyor. Bunun üzerine oyunu yüklediği site üzerinde en çok dislike alan oyun haline geliyor ve bir de -şans ya bu- Marshall’ın ta kendisi Sam’in komşusu oluveriyor. Olaylar olaylar derken ortaya okuması çok keyifli bir seri çıkıyor.