Gözünüzden Kaçmış Olabilecek DEATH NOTE Göndermeleri

death note göndermeleri

Tsugumi Ooba, Takeshi Obata’nın elinden çıkan dünyaca ünlü manga serisi, animesi ile de oldukça beğeni toplamıştı. Hatta geçtiğimiz yıllarda birçok live-action versiyonu çıkan seri için bir de Netflix tarafından film uyarlaması da yapılmıştı. Peki Death Note içinde tarihi sanat eserlerine konu edilen hikayelerde göndermeler olduğunu biliyor muydunuz? Death Note göndermeleri listesi bu yazımızda.

Adem’in Cennetten Kovulma Sebebi: Elma

Büyük ressam Michelangelo’nun, Adem’in Yaratılışı eserini hemen hemen herkes görmüştür. Adem ve Tanrı birbirlerine parmak ucu kadar yakın, ama bir o kadar da uzak. Şimdi gelin ve aşağıdaki resme bakalım

Death Note göndermeleri listemizin ilk örneği olan Michelangelo’nun resmi, Adem’in yaratılışını konu alırken, Light ve Ryuk’un olduğu resim ise Light’ın sonunu simgeliyor. Tabii ki Light’ın sonunu elma getirmiyor. Elma, Death Note’u temsil etmek için kullanılan bir nesne. Adem için sonun başlangıcı olan elma, Light için sonun başlangıcı olan şey Death Note.

Meryem ve İsa Heykeli

Çarmıhtan indirilen İsa’nın, cansız bedenini kucaklayan Meryem ve İsa Heykeli. Gelin Death Note serisinde bu nasıl temsil edilmiş ona bakalım.

Naomi Misora karakterini, Light tarafından öldürülen Raye Penber’in cansız bedenini kucaklarken görüyoruz. Tabii ki bir tesadüf değil, İsa’nın ölümü üzerinden İncil’e ve heykele yapılan bir gönderme.

Son Akşam Yemeği: İsa ve Yahuda

Son akşam yemeği sırasında İsa, orada bulunan öğrencilerinin ve Havarilerin ayaklarını yıkadı. Yahuda’nın ona ihanet edeceğini anlamış olmalı ki “Sizler temizsiniz, ama hepiniz değil” cümlesini kurdu. Ve o gece Yahuda, 30 gümüş dinar karşılığı İsa’nın yerini Romalı askerlere söyledi. Ertesi gün ise İsa çarmıha gerilerek öldürüldü.

Bu sahnede ise L’i Light’ın ayaklarını yıkarken görüyoruz, peki neden? Çünkü İsa ve Yahuda olayında bahsettiğim gibi L’de Light’ın ona ve diğer polislere ihanet ettiğini, ölümünün yaklaştığını anladı. Bu sahneden kısa bir süre sonra L öldürüldü, hem de Light tarafından.

Cennete Giden Merdiven

Hatırlarsanız serinin ilk bölümlerde Ryuk, Death Note’u anlatırken ”bu defteri kullanan kişiler cennete veya cehenneme gidemez” şeklinde bir cümle kurmuştu.

Bu sahnede Light merdivenleri çıkarak ölümden kaçabileceğini düşünüyordu. Fakat ne yazık ki yolun yarısında kalp krizi geçirerek öleceğini bilmiyordu. Şimdi Ryuk’un neden bahsettiğini anladınız mı? Light merdivenlerin ortasında öldü, yani onun için cennet ve cehennem diye bir şey olmadı. Ne merdivenlerin sonuna yani cennete ulaşabildi, ne de merdivenlerin ilk basamaklarında yani cehennemde kaldı…

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Verdiğim bağlantılara tıklayarak özet olarak yazdığım yazıların daha detaylı anlatımlarına ulaşabilirsiniz. Daha önce yazmış olduğum En İyi Anime Şarkıları yazıma gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Duvarı nem, insanı Chika Fujiwara ile evlilik yıkar.