MIYAZAKI Filmleri İçinden En Güzel 10 Tanesi

Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki, birçoğumuzun bildiği üzere Studio Ghibli ile birlikte birçok dünya harikası esere imza atmıştır. Esmeyen şu günlerde içilen soğuk çayın verdiği keyifle izleyeceğiniz, usta Miyazaki filmleri İçinden en güzel 10 tanesini sizler için derledim.

10- Porco Rosso (1992)

porco-rosso-2

Miyazaki filmleri denince akla ilk gelmeyenlerden olan ve ülkemizde “Kırmızı Kanatlar” adıyla vizyona girmiş olan Porco Rosso, 1900’lü yılların başında domuz kafasıyla doğmuş olan ve geçimini ödül avcısı olarak sağlayan  İtalyan savaş pilotunun maceralarını anlatmaktadır.


9- Lupin III: The Castle of Cagliostro (1979)

the castle of cagliostro

Miyazaki’nin ilk uzun metrajlı filmi olan Kagliostro’nun Şatosu, efsanevi hırsız 3. Lupin ve suç ortağı Daisuke Jigen‘in gazinodan sahte para çalmalarıyla başlayan macerada, Kagliostro hazinesini ele geçirmek isteyen konta karşı verdikleri mücadeleyi konu almaktadır.


8- Nausicaa of the Valley of the Wind (1984)

Nausicaa_ARS_setup_3

Sevilen Miyazaki filmleri arasındaki Prenses Nausicaa, insanoğlu tarafından mahvedilerek yaşanılamaz hale getirilen ve ölmekte olan post-apokaliptik bir dünyanın koruyucusu olan kişidir. Nausicaa, köyünü dev böcekler ve insanlığın bırakmış olduğu yıkıcı güçlerden korumakla görevlendirilmiştir.

Rüzgarlı Vadi, Studio Ghibli’nin kuruluşundan daha önce yapılmış olsa da stüdyonun bir filmi olarak kabul edilmekte ve DVD koleksiyonunda yer almaktadır. Miyazaki’nin diğer filmleri gibi bu filmde de çevre bilinci mesajı verildiği görülmektedir.


7- Ponyo (2008)

Ponyo.full.332292

Küçük Deniz Kızı, Ponyo isimli deniz kızıyla arkadaşlık yapan Sosuke’nin hikayesini anlatmaktadır. Ponyo, insan olmak ve Sosuke’nin ailesi ile yaşamak istemektedir, fakat babası deniz kralı bunu istememektedir. (Disney’in Little Mermaid uyarlaması denebilir) Sosuke ile olan bu sevimli arkadaşlıkları bu arkadaşlığın gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.


6- Kiki’s Delivery Service (1989)

Kikis_Delivery_Service_full_937028

Küçük Cadı Kiki, on üç yaşında bir cadı olan Kiki’nin maceralarını konu alıyor. Geleneklerine göre ailesinin yanından ayrılıp cadısız bir şehre giderek orada yaşamaya başlaması gerekmektedir.

Film, Disney ortaklığıyla yayınlanan ilk Studio Ghibli filmi olma özelliğini taşıyor.

Miyazaki’ye göre film, gençlerin çocukluktan çıkarken aile bağlılığı ve özgürlük arasında sıkıştıkları girdaba değinmektedir. Yaş temasının ötesinde, film gençlerin yaratıcılık ve yeteneklerinin doğası ve her gencin şans, çok çalışma veya özgüven yoluyla kendi kişiliklerini bulma çabasını anlatmaya çalışmaktadır.


5- Howl’s Moving Castle (2004)

howls-moving-castle_1306076

Miyazaki filmleri arasında en popüler sayılabilecek Diana Wynn Jones‘ın aynı isimli romanından uyarlanan Yürüyen Şato, Kötülükler Cadısı tarafından yaşlı bir kadına dönüştürülen Sophie isimli genç kızın hikayesini anlatır.

Lanetten kurtulmak isteyen Sophie, yolda karşılaştığı canlı bir korkuluk ile birlikte Howl adında genç bir büyücünün sihirli şatosuna gelip burada hizmetçi olarak çalışmaya başlar. Howl, iki ülke arasındaki acımasız savaştaki yıkımı önlemeye çalışan biridir.


4- Castle in the Sky (1986)

Laputa-castle-in-the-sky-33441870-2801-1654

Gökteki Kale filminde, insanoğlu gökyüzünde uçan şehirler inşa edip bu şehirlerde yaşamaya başlamıştır. Bu şehirler büyük bir felaket sonrasında yerle bir olduğundan insanlık yaşamını yeryüzünde devam ettirmek zorunda kalır. Fakat hala bulutlar arasında yüzdüğü söylenen ve birçok kişi tarafından bulunmaya çalışan bir krallık vardır, Bu krallığın adı da Laputa’dır. Hikayemizin baş kahramanı Sheeta‘nın boynundaki sihirli kristal, ilgili efsaneye göre bu krallığın yerini göstermektedir. Ardından macera başlar…


3- My Neighbor Totoro (1988)

totoro
MIYAZAKI Filmleri

Miyazaki’nin en bilindik eseri olan Komşum Totoro, iki kız kardeş ve orman ruhları arasındaki ilişkiyi anlatır.

Üniversite profesörü olan babalarıyla birlikte Mei ve Satsuki, hastanede tedavi gören annelerine daha yakın olmak için bir köye taşınırlar. Çok geçmeden küçük kardeş Mei orman ruhlarını görmeye başlar ve en sonunda Totoro denen sevimli yaratıkla ile tanışır. İki kız kardeş yaşantısı Totoro ve çeşitli orman ruhlarıyla birlikte değişik bir hal almaya başlar.


2- Princess Mononoke (1997)

Mononoke
MIYAZAKI Filmleri

Ormanı koruyan doğaüstü varlıklarla doğanın kaynaklarını hızla ve acımasızca tüketen insanlar arasındaki mücadeleyi anlatan filmdeki ana karakter Ashitaka, köyüne saldıran şeytanlaşmış domuz tanrıyı öldürürken ölümcül bir yara alır ve lanetlenir. Ashitaka bu lanetten kurtulabilmek için köyünden ayrılıp orman ruhunu aramaya başlar. Gittiği yerlerde Irontown adında demir madenini işleyerek ölümcül silahlar yapan ve bu silahları ormandaki hayvanlarla savaşmakta kullanan Leydi Eboshi ile karşılaşır. Ashitaka bu savaşa son vermek için daha önce karşılaştığı kurt kız San ile birlikte kendini bir anda bu savaşın içinde bulur. Leydi Eboshi ve Prenses Mononoke arasındaki savaşta kazanan olmadığını gördüğü gibi hem insanların hem de doğanın zarar gördüğünü fark eder Ashitaka. Sonrasında onları durdurmaya çalışacaktır.


1- Spirited Away (2001)

spirited-away-1_0 MIYAZAKI Filmleri
MIYAZAKI Filmleri

Chihiro, kasabasından taşınmış henüz 10 yaşında küçük bir kızdır. Yeni taşındığı kasabada ise karşılarına ilginç bir yapı çıkar. Kendisi bu yapının içine girmek istemese de ebeveynlerinin peşinden girer. İşte bu ilginç yolculuk böyle başlar. Önceleri terk edilmiş görünen bu yapı geceleri büyük bir canlılık kazanır. Ruhların bir tür dinlenme ve temizlenme yeri orasıdır. Chihiro sihirli yiyeceklerden yedikten sonra domuza dönüşen anne babasını kurtarabilmek için Haku‘nun yardımı ile oradan kurtulmaya çalışır.

Birçok ödül kazanan Ruhların Kaçışı, Oscar alan ilk animedir ve listemizin birincisidir 🙂 Peki ya sizin en sevdiğiniz Miyazaki filmleri hangileri?