Bir Oturuşta Bitirilebilecek, Leblebi Gibi Tek Atımlık Animeler

Sadece anime önerisi istediğinizde en baştan Monogatari, Fullmetal Alchemist, Clannad ya da Death Note gibi yapımları sayabiliriz. Ama uzun animeler, başlamadan önce sizin de gözünüzü korkutmuyor mu? Onun yerine “kısa bir anime izleyeyim bitireyim, yarın iş var okul var aklımda kalmasın, 1 bölüm 1 bölüm daha derken uykusuz kalmayayım” diyorsanız bu listemiz tam size göre. Tamamı tek sezon ve 12 – 13 bölümden oluşan bu animeleri sizler için seçtik. Tarzınıza uyanı alın ve tüketin efendim. (Aslında No Game No Life gibi animeleri de listemize almak istedik fakat devamını bekleyen talihsiz güruh arasına sizi de katmak istemiyoruz.) İşte bir oturuşta bitirilebilecek animeler.

Bir Oturuşta Bitirilebilecek Animeler

1. Gekkan Shoujo Nozaki-kun (Monthly Girls’ Nozaki-kun)

Bölüm Sayısı: 12
Tür: Komedi, Romantik, Okul
Stüdyo: Doga Kobo
Başlama Tarihi: 7 Temmuz 2014

Chiyo, Nozaki adında uzun boylu bir çocuktan hoşlanmaktadır ve ona aşkını ilan etmekte kararlıdır. Tam cesaretini toplamış o sözcükleri söyleyecekken, heyecandan seni seviyorum yerine senin hayranının kelimeleri çıkar. Nozaki ise önce afallar, sonra ise Chiyo’ya imzasını verir. Meğer Nozaki bir shoujo manga mangakasıdır. Chiyo ise Nozaki ile yakınlaşmak için mangasında ona yardım etmeye başlar.

Gekkan Shoujo Nozaki-kun bir romantik komedi animesi. Ama pek romantik de değil açıkçası. Anime ise sadece bu iki ergenin romantik maceralarını anlatmıyor. Animenin asıl büyüsü yan karakterlerde. Birbirinden antika bu karakterler animeyi resmen taşıyorlar.


2. Kokoro Connect

Kokoro Connect ile ilgili görsel sonucu
Bir oturuşta bitirilebilecek animeler – Kokoro Connect

Bölüm Sayısı: 17
Tür: Hayattan Kesit, Komedi, Doğaüstü, Dram, Romantik, Okul
Stüdyo: Silver Link.
Başlama Tarihi: 8 Temmuz 2012

Anime 5 tane liseli çocuğu konu alıyor. Okullarında bir kulübe dahil olmak şart olduğu için bu arkadaşlar hiçbir şey yapmayacakları kendi kulüplerini kurarlar. Bir gün arkadaşlardan Aoki ve Yui beden değiştirdiklerini fark ederler ve değişimler tamamen rastgele olarak 5 arkadaşın arasında gerçekleşmeye devam eder. Önceleri bu durum sadece başa çıkmaları gereken doğaüstü bir olayken, arkadaşların birbirlerinin sırlarını ve duygusal yaralarını keşfetmeye başlamalarıyla daha ciddi bir hal alır.

Zaman zaman liselilerin düştükleri ergen absürtlükleriyle güldüren Kokoro Connect,  kalan zamanlarda ise dramasıyla izleyiciyi etkileyen son derece başarılı bir anime.


3. Violet Evergarden

Violet Evergarden ile ilgili görsel sonucu

Bölüm Sayısı: 13
Tür: Fantastik, Dram, Hayattan Kesit
Stüdyo: Kyoto Animation
Başlama Tarihi: 11 Ocak 2018

Dram türünde olan bu anime, alternatif bir dünyada yaşanan savaş sonrası zamanları konu alıyor. Baş rolüne ise savaşta büyük beceri göstermiş fakat çarpışmalar sırasında her iki kolunu da kaybetmiş çocuk asker Violet’i oturtuyor. Hayatı boyunca savaştan başka bir şey görmemiş, çocukluğun ve sevginin ne olduğuna dair bile herhangi bir fikri bulunmayan Violet’in savaş sonrası yaralarını saran bir dünyada kendini ve yerini aramasını konu alıyor.

Violet Evergarden ilk başta ben ne izliyorum dedirtiyor izleyiciye. Tıpkı alıştığımız kitaplar gibi. Fakat tıpkı Violet’in savaş dışı dünyaya alışması gibi biz de animeye yavaş yavaş alışıp sonra da bağlanıyoruz. 2018’in en iyi animelerinden olan Violet Evergarden’ı şiddetle tavsiye ediyoruz.


4. Boku dake ga Inai Machi (ERASED)

Boku dake ga Inai Machi Bir oturuşta bitirilebilecek animeler

Bölüm Sayısı: 12
Tür: Gizem, Psikolojik, Doğaüstü, Yetişkin Erkek
Stüdyo: A-1 Pictures
Başlama Tarihi: 8 Ocak 2016

29 yaşındaki Satoru’nun özel bir durumu vardır. Trajik bir olay gerçekleşeceği zaman kendisini olayın birkaç dakika öncesinde bulur. Böylece olayın gerçekleşebilmesinin önüne geçebilmektedir. Hayatında defalarca bu gücünden faydalanıp pek çok hayat kurtarmıştır. Fakat gücünü son kullanışı her zamankinden farklı olacaktır. Cinayetle suçlanan Satoru, 18 yıl önceki haline döner. Muhtemelen kendi zamanındaki cinayetle ilişkili olabilecek kaçırma ve cinayetlerin olduğu bu yıldaki gizemi çözmek için Satoru elinden geleni yapacaktır.

Çok klişe bir konuyla başlayan ERASED, 2016 yılında pek çok otorite tarafından yılın animesi seçilmişti. Satoru’nun gücü son derece OP gibi görünse de aslında çok kontrolünde olan bir yetenek değil ve kendisini pek çok sefer son derece çaresiz durumda bırakıyor. İçinde pek çok duygu barındıran ERASED 12 bölüm olmasına rağmen son derece doyurucu bir anime.


4. Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai. (anohana: The Flower We Saw That Day)

anohana ile ilgili görsel sonucu

Bölüm Sayısı: 11
Tür: Hayattan Kesit, Doğaüstü, Dram
Stüdyo: A-1 Pictures
Başlama Tarihi: 15 Nisan 2011

Kısaca Anohana diye bilinen anime, Jinta adında bir genç ve arkadaşlarını konu alıyor. Jinta evde boşça vakit geçirirken çocukluk arkadaşı Menma gelip onu unuttuğu bir dileği gerçekleştirme konusunda darlamaya başlar. Jinta, Menma’yı çok sallamaz zira Menma yıllar önce ölmüştür. Evet Jinta yaz sıcağının etkisiyle halüsinasyon gördüğünü düşünür fakat bir süre sonra gördüğünün gerçekten Menma’nın hayaleti olduğuna ikna olur ve bu dileği öğrenip gerçekleştirmek için eski arkadaşlarıyla bir araya gelmeye başlar. Menma’nın ölümüyle birbirinden kopan arkadaşlar, Menma’nın hayaletini huzura kavuşturmak için çalışırken aralarına mesafe girmesine neden olan acılarla, pişmanlıklarla ve suçluluk duygusuyla yüzleşmeleri gerekmektedir.

Pek çok kişinin gelmiş geçmiş en sevdiği anime olan Anohana, size tanınmış bir formül gibi geliyorsa şayet, bu diğer yapımların Anohana’yı taklit etmeye çalışmasındandır. Eğer hala izlemediyseniz şiddetle izlemenizi tavsiye ediyoruz.


5. Kaguya-sama wa Kokurasetai: Tensai-tachi no Renai Zunousen (Kaguya-sama: Love is War)

Kaguya-sama wa Kokurasetai ile ilgili görsel sonucu

Bölüm Sayısı: 12
Tür: Komedi, Psikolojik, Romantik, Okul, Yetişkin Erkek
Stüdyo: A-1 Pictures
Başlama Tarihi: 12 Ocak 2019

Son derece prestijli Shuchiin Academy’nin, öğrenci temsilcisi Miyuki Shirogane ve yardımcısı Kaguya Shinomiya’nın kendileri de son derece eşsiz öğrencilerdir. Miyuki tüm testlerden 100 alan okulun en iyi öğrencisidir. Kaguya ise dünyanın en büyük şirketlerinden birinin varisi olan ve akla gelebilecek her alanda son derece başarılı bir hanımefendidir. Okulun tüm öğrencileri bu çifti birbirlerine çok yakıştırmakta ve çıktıklarını düşünmektedirler. Bilmedikleri şey ise bu ikili, birbirlerinden hoşlanmalarına rağmen ilan-ı aşk etmenin yenilgi olduğunu düşünmektedirler. Çünkü onlara göre aşk bir savaştır ve aşkını ilan etmek teslim olmaktır, tüm ipleri karşındakinin eline vermektir. Böylece birlikte oldukları ve olmadıkları her an birbirlerini faka bastırıp aşklarını itiraf ettirmeye çalışırlar.

Üzerinen çok geçmemiş olmasına rağmen çok sayıda fanı olan Kaguya-sama: Love is War son derece eğlenceli bir komedi. Yan karakterlere özellikle de Chika’ya bayılacaksınız.


6. Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai (Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai)

Bölüm Sayısı: 13
Tür: Komedi, Romantik, Okul, Doğaüstü
Stüdyo: CloverWorks
Başlama Tarihi: 4 Ekim 2018

2018’de en sevdiğimiz animeler arasında da yer verdiğimiz Bunny Girl Senpai başrole hayatından çok da heyecan duymayan Sakuta Azusagawa’yı oturtuyor. Sakuta bir gün kütüphanedeyken tavşan kız kostümüyle dolaşan senpai’ı Mai Sakurajima’yı görür. Mai ise Sakuta’nın kendisini görebildiğine şaşırır fakat ikisinin de bu şaşkınlığı tanışmalarına vesile olur. Görülen o ki çocukluğunda bir star olan Mai, oyunculuğa ara vermesiyle birlikte okulu dışındaki yerlerde görünmez olmuştur. Sakuta ise buna benzer şeyleri daha önce yaşadığı için Mai’ye yardım etmek ister.

Kahramanların yaşadığı bu olaya halk arasında verilen isim ergenlik sendromudur. Her ne kadar tavşan kız kostümüyle başlayıp ecchi olacağı izlemini verse de, Bunny Girl Senpai daha ilk dakikadan seyirciyi ters köşe yapıyor. Gizemli ergenlik sendromu olaylarını ise kuantum fiziğiyle açıklaması, animeyi benzerlerinden ayıran başka bir özelliği.

7. Baccano!

Bölüm Sayısı: 13
Tür: Aksiyon, Komedi, Tarihi, Gizem, Doğaüstü
Stüdyo: Brain’s Base
Başlama Tarihi: 27 Temmuz 2007

Baccano!’yu anlatmaya çalışmak gerçekten çok zor. Fakat eğer Durarara!!’yı izlediyseniz ne demek istediğimizi anlarsınız. Zaten aynı kişilerin elinden çıkma olan Baccano! pek çok kişiye göre Durarara!!’dan daha iyi bir anime. Olay örgüsü daha tertipli, konusu ise daha ilginç. Şöyle ki 1930ların başlarının Chicago’sunda kıtalar arası yolculuk yapan tren Flying Pussy’de bir soygun gerçekleşir ve pek çok ölüm olur. Aynı sırada New York’ta bilim adamı Szilard kaybolan ölümsüzlük iksirlerinin peşine düşer. Mafya gruplarının birbirine düşmesi de olayları daha karmaşık hale getirmektedir. Tüm bu olayları ise birbirine bağlayan ve ucu 1711 yılında Advena Avis adlı gemide gerçekleşenlerdir.


8. Grand Blue

Grand Blue anime Bir oturuşta bitirilebilecek animeler
Bir oturuşta bitirilebilecek animeler

Bölüm Sayısı: 12
Tür: Hayattan Kesit, Komedi, Yetişkin Erkek
Stüdyo: Zero-G
Başlama Tarihi: 14 Temmuz 2018

2018 yılının en çok güldüğümüz animelerinden Grand Blue bir üniversite komedisi. Iori Kitahara başka bir şehirde makine mühendisliğini kazanır. Üniversite yakınlarında yaşayan amcası ve kuzenleriyle beraber yaşamaya başlar. Kitahara’nın amcası bir dalış dükkanı işletmektedir. Kitahara ise yüzme bile bilmemektedir. Üniversite arkadaşları ise onu zorla dalış kulübüne sokarlar.

Animenin konusu yukarıda yazanlar olsa da bu konu animenin %10’unda işleniyor. Geri kalanında ise sürekli içip içip taşkınlıklar yapan üniversite öğrencileri var. Formülün içine bir de Japonya’da da makine mühendisliğinde 1 erkeğe 7 erkek düşen erkek/kız oranının olduğunu katın. Benzer bir ortamda üniversite okumuşların özellikle çok eğleneceği Grand Blue, myanimelist.com’da da 8.41’lik puanıyla 2018’in en çok beğenilen animelerinden.


9. Danshi Koukousei no Nichijou (Daily Lives of High School Boys)

Danshi Koukousei no Nichijou ile  Bir oturuşta bitirilebilecek animeler
Bir oturuşta bitirilebilecek animeler

Bölüm Sayısı: 12
Tür: Hayattan Kesit, Komedi, Okul
Stüdyo: Sunrise
Başlama Tarihi: 10 Ocak 2012

Bu anime komedi ihtiyacınızı karşılamazsa ne karşılar bilmiyoruz. Animeye dair izlemenizi tavsiye etmek dışında söylenecek pek bir şey yok. 3 tane liseli erkek çocuğunun absürtlüklerini konu alıyor. Ama kendi inside joke’ları bir süre sonra sizin de inside joke’unuz haline geliyor. İzledikten sonra tek pişmanlığınız bir arkadaşınızla aynı anda izleyip esprilerini yapamamanız olabilir.


10. Angel Beats!

Bölüm Sayısı: 13
Tür: Aksiyon, Komedi, Dram, Okul, Doğaüstü
Stüdyo: P.A. Works
Başlama Tarihi: 3 Nisan 2010

Eğer Key yapımlarına aşinaysanız, Angel Beats! de Key’in elinden çıkma görsel roman uyarlamalarından bir tanesi ve diğerleri gibi bir başyapıt sayılır. Konusuna gelince Otonashi ölmüştür ve kendine geldiğinde kendisini karşılayan Yuri isimli silahlı bir kızdır. Ona araf’ta olduklarını açıklar. Yuri Shinda Sekai Sensen (Afterlife Battlefront) isimli bir çeteyi yönetmektedir ve Tenshi isimli saçma derecede güçlü kızla savaş halindelerdir. Otonashi de  ister istemez kendisini bu mücadelenin içinde bulur.

Konusu bile kulağa absürt genel bu anime aynı derecede komik, fakat zamanla derine indikçe dram öğelerinin ağır bastığı çok sevilen bir yapım.

Bir oturuşta bitirilebilecek animeler listemiz şimdilik burada sona eriyor. Bir sonraki listemizde görüşmek üzere.

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.