Words Bubble Up Like Soda Pop – Utangaç Gençler | Anime İncelemesi

Utangaç iki gençten bahseden bir animeyle karşınızdayım. Saida no Yō ni Kotoba ga Wakiagaru (Soda Pop Gibi Köpüren Sözcükler), Netflix’teki adıyla Words Bubble Up Like Soda Pop, bir buçuk saatlik bir anime filmi. Yaygınlığı nedeniyle değinilmesi gerektiğini düşündüğüm utangaçlığı net bir şekilde yansıtıyor.

İlk utangaç gencimiz Cherry. O kadar utangaç ve içine kapanık ki insanlar onunla konuşmasın diye sürekli kulaklık takıyor.

Cherry yakın zamanda taşınacak. Bu duruma ne üzülüyor ne de seviniyor. Onu mutlu eden tek şey telefonu ve yazdığı haikular (bir şiir türü). Haikular hep onunla kalıyor ama bir gün telefonu Smile’ın telefonuyla karışıyor.

Words Bubble Up Like Soda Pop
Cherry – Words Bubble Up Like Soda Pop

Smile diğer gencimiz. Dişlerini saklamak için her zaman maske takıyor. Çünkü dişlek ve diş telleri var. Sosyal medyada ünlü. Sık sık canlı yayın açıyor ama o yayınları da maskesi olmadan yapmıyor.

Smile, Cherry’den telefonunu geri alacak ama kalbini kaptıracak mı? İzleyip öğrenmenizi tavsiye ederim.

Kalbini kaptırmayacaksa bir buçuk saat ne olacak, dediğinizi duyar gibiyim. Anime boyunca plak arayacaklar. Evet, plak.

Smile ve Cherry

Cherry gündüz bakımevinde çalışıyor. Oradaki yaşlılardan olan Fujiyama durmadan “Yamazakura” adında bir plağı arıyor. Çünkü o plak vefat etmiş eşine ait. Eşi şarkıyı yazarken aşklarından ilham almış. Fujiyama şarkıyı dinlerse aşklarını hatırlayacağını biliyor ve aralarındaki o güzel aşkı unutmamak için her gün plağı arıyor. Cherry ile Smile da Fujiyama’ya yardım ediyorlar.

Şarkıyı aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Haiku

Animede önemli bir yere sahip olan haiku, Japon şiir türüdür. En kısa şiir türü sayılır. Üç dizeden oluşur. Hece ölçüsü 5+7+5’tir. Mevsimlerle ve anla ilgilidir. 

Edebiyatımızda da haiku örnekleri vardır. Örneğin Orhan Veli haiku yazmıştır. Ben de bu animeden sonra haiku yazmaya başladım. Umarım siz de haiku yazarsınız, yani umarım haijin olursunuz.

Words Bubble Up Like Soda Pop Çizimleri

Ne yazık ki animenin çizimi farklı. Gözümün alışması neredeyse yarım saat sürdü. Böyle güzel bir kurgunun alışılmış şekilde çizilmesini dilerdim. Yine de izlemeye değer. Umarım siz de seversiniz.

Gençlerde Utangaçlık – Words Bubble Up Like Soda Pop

Cherry ve Smile

Utangaçlığın sürekli kulaklık ya da maske takmak gibi sorunlara yol açtığını görmek beni şaşırttı. Günlük hayatı etkilediğini bile bilmiyordum. Anime utangaçlık konusunda farkındalık ve empati kazandırıyor. Bazı insanları anlayabilmek için bir buçuk saatinizi ayırıp bu animeyi izlemeniz size birçok şey -mesela daha temiz bir kalp- kazandıracaktır.

Bir diğer Netflix animesi olan Kotaro Yalnız Yaşıyor ile ilgili yazımızı da sitemizde bulabilirsiniz.