Efsane Dövüş Oyununun Animesi; THE KING OF FIGHTERS: DESTINY

Çocukluğumuzun o efsane dövüş oyunlarını hatırlayın. Street Fighter, Mortal Kombat, Tekken, Fatal Fury, Kensei Sacret Fist (pek bilinmese de bende yeri ayrıdır) ve The King of Fighters; bu isimleri yan yana okumak bile bir çoğumuzu çocukluğumuza, gençliğimize götürmeye yeter. O efsanelerden biri günümüz eğlence kültürüne ayak uydurmaya çalışıyor. The King of Fighters, The King of Fighters: Destiny ile müthiş karakterleriyle anime dünyasına tekrardan giriş yaptı.

Terry Bogard, Billy Kane, Mature, (sadece adı geçse de) Orochi gibi karakterleri tekrardan görmek ve ilerleyen bölümlerde diğer birçok karakteri tekrardan göreceğimizi bilmek, ister istemez heyecan uyandırıyor. Bu nostalji kısmıyla ilgili diyebileceğim tek eski şey: 2 boyutlu halleri çok daha karizmatikti.

Dövüş sahnelerinde, dövüşçü kombo yapacakken ekranda beliren tuş kombinasyonları, tamamıyla oyuna hazırlık için yapılmış bir seri olduğunu belli ediyor. Amacına uygun ilerlediği için bunu eksi bir yön olarak söyleyemem, hatta bu garip sahneler tebessüm bile ettirdi. Bu kısımla ilgili beklentim; gelecek bölümlerde dövüş sahnelerinin daha da görkemlilik kazanması.

Oyuna hazırlık demişken; yeni nesli bu markaya/oyuna hazırlamaya çalışmışlar. Mortal Kombat, Street Fighters, az da olsa Tekken yeni nesli yakalamışken bana göre aralarındaki en iyi dövüş oyunu olan The King of Fighters, bakalım günümüz oyuncusuna kendini alıştırabilecek mi? İşleri biraz zor; çünkü diğer dövüş oyunlarına göre daha kompleks bir yapıya sahip ve yeni nesil kolay ve sade olmayan oyun içeriklerine pek aldırış etmiyor.


Yeni nesli bir yerden yakalamaya çalışan The King of Fighters markası, ne yazık ki eski oyuncuları hayal kırıklığına uğratabilir. Sadece o muazzam karakterleri tekrardan görebilmek, o dünyaya tekrardan girebilmek heyecanımı taze tutuyor ve sonuna kadar sırf bu yüzden izleyeceğim.

Seslendirmeler gerçekten rahatsız edici derecede kötü ki efsane oyundan uyarlama olmasa seriye devam etmezdim. Bilindik anime çizimleri olmadığı için seslendirmeler ve karakter hareketlerinin senkronu ucuz bir Japon komedisi izlediğimi düşündürttü. Japon oyuncularının o abartı hareketlerini bilirsiniz.

CG-anime olması yüzünden çizimleri beğenmesem de buram buram oyundan uyarlama bir seri olduğunu hissettirdiği için oyunlardaki ara sahnelermiş tadında izledim. Böyle düşündüğümde garipsediğim o detaylar azalmaya başladı.

Övebileceğim bir nokta arıyorum, beklentimi düşürüyorum ve konuşmak için de çok erken ama en fazla 10 üzerinden 5 alabilecek bir seri gibime geliyor. Eğer çizimleri, seslendirmeleri dert etmiyorsanız, The King of Fighters markasının sadık hayranlarındansanız, arka planı olan güzel bir dövüş oyunu arıyorsanız; bu animeye bir bakın derim.

The King of Fighters (KOF)

Bölüm Süresi: 20 Dakika
Tür: Aksiyon, Macera, Dövüş, Dram
Yararlanılan Kaynak: Oyundan Uyarlama
İlk Bölüm Yayın Tarihi: 3 Ağustos 2017

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?