Hayao Miyazaki Resmi Olarak Studio Ghibli’ye Geri Döndü

Kısa süre önce, efsanevi Japon animatör ve film yapımcısı Hayao Miyazaki efsanesinin emekli olacağı haberlerini duymuştuk. Bu yılın başlarında, 76 yaşındaki usta son  başyapıtı olan Boro the Caterpillar’ı bitirip hayatının geri kalanında emekli olacağını belirtmişti. Ancak bu sözünü bozdu.

Studio Ghibli’den gelen sevindirici bir haberde Miyazaki’nin işe geri döneceği yer almaktaydı. Miyazaki, bu yılın Şubat ayından bu yana kendi özel stüdyo stüdyosundaki yeni film üzerinde çalışıyordu ancak kısa bir süre önce büyük ve eski stüdyosuna geri döndü

Miyazaki, büyük ortak çalışanlarla birlikte, Studio Ghibli karargahında büyük bir törenle ve ilgiyle karşılandı. Ayrıca, Studio Ghibli’nin bu yaz başında çıkardığı eşi benzeri görülmeyen bir duyuruyla yeni nesil animatörlere çizim konusunda eğitim verecek. Şanslı üç animatör ayda yaklaşık 1700 dolar alıyor fakat onlara verilecek olan eğitim bundan çok daha öte.

Boro the Caterpillar, 2019’dan önce hayata geçirilmeyecek. Miyazaki bu cesur ve koca gözlü kahramana başlangıçta Studio Ghibli müzesinde  kısa bir animasyon filmi hazırlamıştı. Ama bu karakter için daha fazlasını istiyor.

Hayao Miyazaki’nin eserleri tüm dünya çapında ilgi görmekte sevilmekte. Başyapıtı Spirited Away, ilk Japon filmi ve En İyi Animasyon Filmi dallarında Akademi Ödülü alan ve ilk el çizimi filmdi. My Neighbor Totoro,  Princess MononokeKiki’s Delivery ServiceHowl’s Moving CastleNausicaä of the Valley of the Wind ve Ponyo’nun milyonlarca kişinin kalbine yer etmiş diğer çalışmalarıdır.