sonny boy

SONNY BOY – Nedenlerle Sürüklenenlerin Hikayesi | Anime İncelemesi

İnsanlar inanılmaz şeyler ortaya çıkarıyorlar. Her insan yürüyen bir düşünce aslında ve bu düşüncelerin ucunu görmek neredeyse imkansız. Bu komplekslik ile çizimin verdiği inanılmaz özgürlük buluşunca ortaya animelerin uçsuz bucaksız dünyası ortaya çıkıyor. Sonny Boy ise bu mükemmelliğin meyvelerinden sadece biri.

Sonny Boy

Sürüklenmek mi? Okulla Beraber Sürüklenmek

Sürreal anlatım tarzı, eğer iyi kullanılabilirse ne kadar iyi olabileceğinin bir sürü kanıtı var. Monogatari olsun Tatami Galaxy olsun bir sürü güzel iş izlemiştik. Ama hiç bu kadar farklı bir anlatım tekniği ile karşılaşmamışsınızdır. Hadi gelin geçmişine bakalım. Amaaa, ne bir mangası ne de bir noveli (romanı) bulunmakta. Tamamen, evet tamamen orijinal bir iş. Sonny Boy’u yaratan stüdyoya buradan bu deneysel iş için inanılmaz saygımı ve takdirimi sunuyorum.

Sıra sürüklenme mevzusunda. Sonny Boy animemizde liseye giden Nagara’nın perspektifinden olayları deneyimliyoruz. Yani genel olarak. Nagara’nın gittiği lisede diğer öğrenceler yavaş yavaş doğa üstü özellikler kazanmaya başlamıştır ve bunları saklamaktadır. Bu olaylar sadece okulun içinde olurken okulun dışında ise özel güçlerini kullanamazlar. Nagara çok içine kapanık biridir. Pek arkadaşı yoktur. İnanılmaz cana yakın olan Nozomi onunla konuşmaya çalışırken birden şimşek çakar ve okulun dışındaki her yer simsiyah olur. Pencereden elini çıkartırsan elin gözükmez. Sanki yokluğun içine elini sokuyormuşsun gibidir. Çünkü zaman algısında farklılıklar vardır.

Nasıl ama beğendiniz değil mi? Bu anime başlıkta belirttiğim gibi neden sorusunu üstüne fırlatıp fırlatıp duruyor. Peki bunu kötü mü yapıyor? Kesinlikle hayır. Gelin biraz derinlere inelim.

sonny boy
Sonny Boy

Birisi için Benliğinden Vazgeçer misin?

Animemiz inanılmaz açılışından sonra açıklamalar tabii ki de yapıyor ama asıl güzel olan şey bölümleri. Sürüklenme olayı gerçekleştikten sonra bir adaya varıyorlar. O dünya uçsuz bucaksız bir yer. Her yerinden bilinmezlik fışkırıyor. Sonny Boy’u yapan ekip hayal gücünden kesinlikle çalmamışlar. Her şeyleri ile yaratıcı olmuşlar.  Her bölüm farklı bir arkı temsil ediyor ve her bölümde inanılmaz hikayeler dinleyip çok garip şeylere şahit oluyoruz. Sürüklenme olayının arkasındaki gerçekten tutup öncesinde bu olayı yaşayan insanların hayat hikayelerine kadar her şeyiyle yaratıcılık akan bir iş. Tekrardan saygıyla eğiliyorum yaratan ekibe.

Bir bölümde beraber karınca işçilerin yerine geçip bazen yerin içine doğru Babil kulesi dikiyoruz. Kedilerin hislerinden bahsederken kendi ikizinden yalnız bir saç teli fazla olduğu için ondan üstün olduğunu kabul ettirmeye çalışan ikizleri dinliyoruz.

Bu yönden bakınca hislere bu kadar tutunan başka bir yapım görmeniz zor oluyor. Birçok olayı birçok farklı karakterden dinliyoruz, deneyimliyoruz. Adada bulunan ve hali hazırda bulunmakta olan herkesin farklı bir yükseliş ve dibe çöküş hikayesine tanıklık ediyoruz.

Sonny Boy

Hayal, Neden Bu Kadar Değerli?

Her insan düşünce bir giriş yapmıştım yazıma. Düşüncelerin sonu, sonsuzluğun sonundan bile uzak. Sonny Boy ise genel felsefesine bunu yerleştirip sonuna kadar kullanıyor. Hayallerin ne kadar yakında olabileceğini, ulaşılamaz diye bir şeyin sadece hayalleri olmayan insanların düşünceleri olduğunu verebiliyor. Sonny Boy inanılmaz değerli fikirler ve hayaller ile izleyiciye inanılmaz deneyimler yaşatıyor.

Müziklerden pek anlamıyorum ama atmosfer için harika tasarlanmış müzikler bulunmakta. Arada sizi sadece duygularınız ile baş başa bırakacak atmosferi yaşamanızı sağlayacak sözlü parçalarda bulunmakta. Bunu yazarken kapanış müziğini hala dinlemekteyim. Gerçekten özenle seçildikleri belli.

Sonny boy

Son Her Zaman Sonun Sonu Mudur?

Son sözlerimi söylerken bu anime ile alakalı bulabildiğim tek kötü şeye değineceğim. Olaylar biraz kopuk. Bunu açıklayamam, kötü bir şey mi onu bile bilmiyorum. Ama izlerken o çok eğlendiğim Monogatari veya Tatami Galaxy tarzını görünce harika hissetmiştim. Sonny Boy son zamanlardaki değeri bilinmeyen başyapıtlardan bir tanesi. Uçuk kaçık olması ve bunları bize kendi hikayeleri ile kanıtlamaya çalışması, büyü bir dünyanın kendi fizik sistemini oluşturması gibi mantıksal bir çerçeveye yerleşmesi harika bir şey. Bu deneyimsel animeye herkesin deneyimlemesi dileği ile… Sonny Boy izleyiniz, izlettiriniz.

Siz Sonny Boy serisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda yazmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!