THE TATAMY GALAXY (Yojouhan Shinwa Taikei) : Utangaç Bir Gencin Hikayesi

Üniversite/Lise hayatımızda bir çok hata yaptık, bir çok fırsat kaçırdık. Kaderin bize kurguladığı senaryolar arasında belki de bazen en kötülerini seçtik. Yine de hayat devam ediyor ve bizden daha şanssızların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. The Tatami Galaxy’de o şanssız arkadaşlardan birini, gerçeküstü bir şekilde anlatıyor. Sosyal bir birey olmak için çırpınan bu ateşli genç, bakalım istediklerine kavuşabilecek mi?

Ana karakterimiz Watachi, herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği bir karakter. Tabi birçoğu pişmanlıklarımızla ilgili olacak. Okulda yapmak isteyip de yapamadıklarımızdan, hoşlandığımız kişiye açılamamızdan, kurduğumuz yanlış arkadaşlıklardan gibi gibi geçmişimize, küçük kötü dokunuşlar yapan kararlarımızı, Watachi bize hatırlatacak. Bazen bölüm bittiğinde o kötü kararları hatırlayıp, kaderin diğer dallarındaki senaryolara dalıp gidebilirsiniz. Belki de paralel bir evrende doğru kararı vermişsinizdir. Tabi bunlar hep küçük latifeler.

The Tatami Galaxy’de Köstebek Günü’nün güncelleme gelmiş gibi bir hali var. Yani kişiler ve sonuçlar hep aynı ama olaylar hep farklı. Bu arada sözünü etmişken Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day) filmini tavsiye ederim. The Tatami Galaxy’de, hikaye yazarın okuduğu üniversitede başına gelen olaylardan kesitler içeriyormuş. Bunu anlatırken de hayal gücünden baya yararlanmış. Bu da izlerken olayların sizi sıkmasını engelliyor. Engellemenin yanında bir de sizi sinir ediyor ama Salak ile Avanak filmi, Felekten Bir Gece filmi gibi tebessüm ettiren sinirlerden.

The Tatami Galaxy, alt yazılı içerik izlemeyi sevmeyenlerin kesinlikle uzak durması gereken bir yapım. Tabiri caizse seyirciyle taramalı gibi konuşan bir ana karakter var. O kadar hızlı konuşuyor ki, alt yazıya pek aşina olmayan izleyiciler 22 dakikalık bir bölümü, durdur-başlat yaparak, 25 dakikada sıkılarak bitirebilir. Öte yandan bu hızlı ilerleyen diyalog animeye özgünlük katan noktalardan biri olmuş. Zekice hazırlanan akıcı metinler, aslında ilk başlarda durağan olan animeye heyecan katmış. Bu da sıkılmanızı engelliyor.

Genelde eğlendiğim, beni içine çeken kısa serileri bir günde izleyerek bitiririm. The Tatami Galaxy, beni oldukça eğlendirse de günde en fazla 3-4 bölüm izleyebildiğim animelerden; çünkü izlerken 50, 60 sayfa kitap okuduktan sonra oluşan hazzı ve yorgunluğu hissettiriyordu. O akıcı ve hızlı konuşmalar 2-3 bölüm sonra size doygunluk hissi verip, ekran başından kalkmanıza sebep olabilir.

Opening (açılış) tarzı çok hoşuma gitti. Tumblr’dan çıkma sahnelerle, özgünlük arasında gidip gelmişler. Opening‘in o ince çizgide ilerlemesi, izlemesini de dinlemesini de çok keyifli hale getirmiş. Ne bilindik anime işlerine benziyor ne de batı özentiliği var. Böyle özgün işlere çok saygı duyuyorum. Not: İlk izlediğimde bu izlenime kapıldım. Sonrasında başka yapımlarla ufak da olsa benzerlikler gördüm; fakat aldığım keyfi baltalayacak kadar değil.

Ending’deki (kapanış) şarkıyı söyleyen hanım ablanın sesi huzur verici bir sakinlikte. Böylelikle The Tatami Galaxy, hem opening hem de ending‘i geçmediğim nadir animelerden biri oldu.

Çizimler animenin temasına o kadar iyi oturmuş ki herhangi bilindik bir çizimi yakıştıramıyorsunuz. Bazen gerçek görüntüler üzerine çizimlerin gelmesi, animenin psikolojik havasına katkı sağlamış. Belki de bu yüzden anime bittiğinde; bazı şarkılarda, özlemlerimde hissettiğim ‘hüzünde huzur bulma’ duygusunu hissettim.The Tatami Galaxy, ilk başlarda özgün oluşunun yanına, eksi bir yön durağanlığı eklediği için 6.5 puanı hak ettiğini düşünmüştüm. Bölümler ilerledikçe verdiğim puan arttı. Özellikle finalden bir önceki bölüm, bana hissettirdiği ruhsal bunalma ve hikayenin artık oturması çok değerli bir anime izlediğimi fark ettirdi. Animenin adının neden “The Tatami* Galaxy” olduğunu anlamamızı sağlayan sondan bir önceki bölüm, hikayenin dahiyane kurgulandığını gözler önüne seriyor.
*Tatami: Japon evlerinde döşeme kaplama gereci olarak kullanılan kalın hasır. Tatamilerin yalnızca sazdan örülmüş olanlarının yanı sıra ipek, pamuk ya da kendir şeritli olanları da vardır.

tumblr_lgxwzzr6rG1qzypfko1_500,

Özgün işleri seviyorsanız, ekran başında kitaptan aldığınız hazzı almak istiyorsanız, izleyin derim. İyi seyirler.

The Tatami Galaxy

Bölüm Sayısı: 11 + 3 Özel Bölüm
Tür: Gizem, Psikolojik, Romantik
Yönetmen: Masaaki Yuasa
Stüdyo: Madhouse
Uyarı: +16
İlk Bölüm Yayın Tarihi: 23 Nisan 2010
Editör Puanı: 7.9/10

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?