Rokka no Yuusha / Altı Çiçek Kahramanı | Anime İncelemesi

Altı Çiçek Kahramanı (Rokka no Yuusha), her bir kahramanın vücudunun belli bölgesinde oluşan amblemler vasıtasıyla altı yapraklı bir çiçeğin, her biri bir yaprağını temsil eder. Kıtamızda öyle büyük bir tehlike vardır ki Kader Tanrıçası kıtanın en güçlülerini seçip bu kötülüğü durdurmalarını emreder. Çok klasik bir shonen animesine benziyor değil mi? Pek alakası yok. Gelin önce konuya sonra detaylara bakalım.

rokka no yuusha anime
Rokka no Yuusha Karakterleri

Rokka no Yuusha, Altı Çiçek Kahramanı; Yedi kişi olmamamız lazım, değil mi?

Hikayemiz ana karakterimiz olan Adlet Mayer’in, Piena kıtasına gelmesi ve kendini “Dünyanın En Güçlü Adamı” olarak tanıtması ile başlar. Geldiği ilk gün, şehirde bir turnuvanın ortasında gücünü kanıtlamak için iki kişinin arasına dalar ve tabiri caizse “kaba kuvvet” kullanmadan kendinin “bilim” adını verdiği aletleri ile havalı bir biçimde ikisini de yener. Sonrasında turnuvaya karışması yüzünden Adlet Mayer şehir başkanı tarafından hapse attırılır. Adlet’in gücünü görüp bundan aşırı etkilenen Prenses Nashetania Loei Piena Augustra ona ayrı bir ilgi besler.

Günler yavaş yavaş geçmeye devam ederken İblisin ruhunun tekrar dirildiğine dair dedikodular yayılmaya başlar. Oradaki insanlara göre iblis, “Asla katledilemez, sadece gücü belli bir süre bastırabilir ve bunu sadece Rukka no Yuusha adı altındaki kahramanlar yapabilir.” Bir gün artık vakit gelir ve Rokka no Yuusha (Altı Çiçek Kahramanı) seçilir. Adlet ile Prensesimiz kahramanlardan ikisidir ve diğer dört kahramanı da bulup iblisi alt etmek için beraber yola çıkarlar.

Çok sıradan, ortalama bir shonen gibi gözüküyor hala değil mi? Eğer shonen serilerini seviyorsanız buradaki yazımıza da göz atabilirsiniz. Animenin ilk dört bölümü ile sonraki sekiz bölümü birbirinden ayrılıyor. İlk dört bölümünün normal shonenlerden pek farkı yokken sonraki sekiz bölümde, ortamın havası bir anda karanlıklaşıp, anime bir gizem animesine dönüşüyor.

Adlet tarzı dövüş

Buradan Sonrası Spoiler’lı

Animemizin ikinci kısmı bir tapınağın yakınlarında başlıyor. Tapınağın konumu iblis ülkesinin tek girişi olan küçük bir yere konumlanmış durumdadır. Bu tapınağın amacı ise, kahramanlarımız iblis ülkesine savaş duyurusu yaptıkları anda etrafında toplanan iblisleri, tapınağın içinden etkinleştirilebilen bir büyü sayesinde buraya hapsedip, yollarına engelsiz bir şekilde devam edebilmektir. Tapınağa ilk varan Adlet ve Prenses karşılarına çıkan iblis ordusunu yenmeye çalışırken Prenses, Adlet’e “Sen git! Ben burayı temizlerim.” der. Adlet tapınağa varınca kapının açılmadığı fark eder. Biraz uğraştıktan sonra bir şekilde kapı açılır. Adlet içeri girer, biraz etrafa bakar ve dışarı çıkar. Dışarı çıktığı anda iblisleri buraya hapsetmek istedikleri büyü aktifleşir. Tüm kahramanlar o ara tapınağın etrafındadır. İblisler yerine hapsedilen kahramanlarımız olur. Beklenmedik bir anda yedinci kahraman görünür ve kendisinin seçilmiş olduğunu iddia eder. Ekibimiz ise büyünün nasıl kaldırılacağını araştırırken bir yandan da fazlalık olan yedinci için amansız bir mücadeleye girer.

Rokka no Yuusha İncelemesi

Şimdi… Spoiler bölümümüzü bitirdiğimize göre yavaştan genel hatları ile detayları inceleyelim. İncelemeye geçmeden belirtmek isterim ki animemiz hala devam etmekte olan kendisi ile aynı isimli Light Novel’inin uyarlamasıdır.

Bazı animeler vardır bir bölüm izledikten sonra duramazsınız. Hatta o kadar kaptırırsınız ki en geç sonraki güne bitmiş olur. İşte Rokka no Yuusha öyle bir anime. Yapım boyunca ilk dört bölümdeki tanışma vs. sahneler dışında hiç sıkılmıyorsunuz. Rokka no Yuusha tempoyu seyirciyi boğmadan yüksekte tutuyor. Anime seyir zevki sunmanın yanı sıra, karakterlerin bilinç altlarını da çok güzel yansıtmış. Bazı karakterlerin delirmenin eşiğine geldiğini dibine kadar anlıyorsunuz. Karakterlerimizin arka planları ise çok güzel yazılmış. Bir karakter bir olay çıkarıyorsa illaki o olay sonraki bölümlerde açıklanıyor ve güzel bir arka plan hikayesinin sonucu, eseri oluyor. İkili diyaloglar olması gereken gibi daha samimi hissettirirken çoklu diyaloglar da yerinde. Genel olarak karakterler ve kişilikleri ile animemiz çok olumlu bir tat bırakıyor.

Müziklerden pek anlamam ama size gerilimli anlarda o stresi, ölüm kalım mücadelesi anlarında da adrenalini ve heyecanı ziyadesiyle yaşatabiliyor. Seslendirmeler ise karakterlerin kişilikleri kadar güzel. Hepsinin farklı kişiliklerine uyan kendilerine has tarzları var.

Kötü kısımlarına gelecek olursak… Anime seçeceği yolu ilk başta belirleyememiş gibi sanki. Hep bir “ben hem gizem, hem macera, hem aksiyon, hem vb., animesiyim” der gibi bir havası var. Tek bir konu üzerinde yoğunlaşmaması biraz eksik hissettiriyor. Çevre tasarımı ve renk seçimi konusunda da yeterince uğraşılmamış olduğunu düşünüyorum. Bunların dışında belli başlı “skill” diyebileceğimiz özel yetenekler çok güzel gözüküyor. Spoilersız en fazla bu kadar betimleyebilirim.

Rokka no Yuusha Fremy, Barut Azizinin özel yeteneği

Spoilerlı Kısmın İncelemesi

Yine spoilera girecek olursam, gizem animelerinde en önemli olan şey; sizi gerçekleşen olaylar ile sonda gelecek olan gerçek düşmandan uzaklaştırmaktır değil mi? Ama bunu yaparken de uzaklaştırma hareketlerinin bir mantığa bağlanması gerekli. Rokka no Yuusha birisini size düşman olarak sunuyor. Ama bu gerçekten beklemediğiniz ve şüpheli davranışı en az olan kişilerden biri oluyor. Bu olay da şuna sebebiyet veriyor: “Sen eğer düşmansan neden böyle davrandın? Düşmanın yapacağı gibi bir iş değil ki bu.” gibi sorulara ve mantık hatalarına yol açıyor. Cevabın ise basit bir “eğlenceliydi” lafına bağlanması ve animenin bitmemesi en büyük iki kötü tarafı. Evet bir sonu yok. Tıpkı Nejimaki gibi ve animenin sonunda, içinde yeterince ikilem yokmuş gibi bir ikilem daha koyuyorlar. Fazlalık gibi geliyor insana.

Değinmek istediğim bir başka konu ise, bir yerde iblislerden biri konuşmak için insan köyüne geliyor. Evet konuşmak için. Konuşması ve sözlerindeki gerçekçilik payı ile aslında iblislerin de toplumlarında hiyerarşi vesaire gibi unsurlar barındırdığını öğreniyoruz. Aslında çok ilgi çekici konular eşliğinde bu yapıyı anlatıyor ama devamı gelmezse yine cevapsız kalan sorulara bir tanesi daha eklenmiş olacak.

Rokka no Yuusha Hans

Son Sözler

Ben Rokka no Yuusha’yı beğendim. Gerek karakterler gerekse diyaloglar olsun güzel bir animeydi. Sizi bir sahne ile ayağa kaldırabilecek heyecan duygusunu yaşatabilen ve bu tempoyu gerekli yerlerde azalma ve yükselme ile koruyabilen bir anime. Bir boşluktaysanız veya güzel bir gizem animesi arıyorsanız size yegane tavsiyelerimden biridir. Buraya tıklayarak My Anime List sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu arada favorim Hans. Direkt kişisel fikrim ise yazılmış en iyi karakterlerden biri olduğu yönünde.

Sonuç olarak buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim. Umarım sizin için fikir belirleyici bir yazı olmuştur efenim. Objektif ve her türlü perspektiften bakabilmişimdir umarım. Sağlıcakla kalın.