7SEEDS PROJECT – İnsan Irkının Son Umudu | 7Seeds Anime İncelemesi

7Seeds Hakkında

7Seeds Project: İnsan ırkının devamı için mücadele. Çoğu animede gördüğümüz yeni veya farklı bir dünya kurgusunu burada da görüyoruz. Hatta bu sefer bir kurgu dünya çıkartmıyoruz. Aksine, var olan dünyamızı yakın gelecekte olabilecek bir felakete kurguluyoruz. Bu kurgu bize “Aslında mantıklı fikir ha!”  dedirtse de izledikçe mantıklı olmadığını anlayacaksınız. Neden mi böyle söylüyorum? Gelin anlatayım.

7seeds

7Seeds Konusu

Öncelikle 7seeds için kısa bir konu özeti geçeyim. Dünya bir felaketle karşı karşıya. Kilometrelerce yüzölçümüne sahip bir göktaşı Dünya’ya doğru yol alıyor. Ülkeler ve bilim insanları ise insanlığın sonu olma korkusuyla bazı kıyamet senaryoları çiziyorlar. Bu senaryolara karşı önlem için de farklı planlar kuruyorlar. 7seeds ise bu planların en risklisi. Biz ise burada en riskli planı izliyoruz. Ya da en heyecan verici planı mı deseydim?

Peki bu gruplar hangi niteliklere göre seçiliyor? Açıkçası bunu biz de tam olarak bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey grup rehberlerinin gönüllü memurlardan seçildiği. Fakat asıl bomba burada değil. Bildiğimiz en kritik bilgi yaz grupları için geçerli. Çünkü Yaz A grubu ne kadar elit ve profesyonel seçildiyse Yaz B grubu bir o kadar acemi ve problemli.

Yapım Hakkında Görüşlerim

İzledikçe diğer gruplarla karşılaşıyorsunuz fakat bunlar çok tesadüfen oluyor bence. Örneğin Yaz B grubundan üç kişi bir yere gidecekse herkesle selamlaşıyor resmen. Yani bu animede fazlaca tesadüfe yer verilmiş. Ara ara mantık hataları da görmüyor değilsiniz. “Ne alaka ya?” diyeceğiniz yerler var yani.

Özellikle karakterler için çoğu tipleme kullanılmış. Cesur ama yakınını kaybeden, acımasız ve sert, güçlü ama merhametli… Aşkı da sevginin gücü olarak görüyoruz. Başka gruplarda birbirini arayan aşıklar. Peki “psikoloji” kategorisi nerede? Onu Ango sayesinde sert bir şekilde hissediyoruz. Ara ara flashback’ler ve hayali sahneler ile Ango’nun psikolojisini görüyoruz. Natsu’nun psikolojik problemlerini ve bunların üstünden gelmesini izliyoruz. Arashi sayesinde inancı ve kararlılığı sorguluyoruz. Hana ile bir kadın gücünü, Takahiro sayesinde yalnızlıkla baş etmeyi öğreniyoruz. 7Seeds bize çok şey sergiliyor.

7 Seeds Yeni Sezon ve Son Karar

İkinci sezonu da yayımlanmış olan 7seeds’in 3. sezonu ne zaman yayımlanır bilinmez ancak bu ay içerisinde bir onay/ret haberi alabiliriz. 2. Sezon finalinde kesin bir sonuç olmadığı için 3. Sezonun çıkması bekleniyor. Fakat karışık incelemeler ve eleştiriler sonunda ne olacağı kestirilemiyor.

Her türlü tesadüfe rağmen akıcılığı ve ilgiyi kesmeyen bir anime. Bölümleri en heyecanlı yerde bitirdikleri için arkası arkasına izlemek isteyeceksinizdir. İzleyin, değecektir. Heyecanı ve merakı ön planda tutarak çatışmalarla sizi bağlayacaktır kendine bu anime. Puanlamada benden “Geçer!” not alıyor. Bir felaket ve yeni dünya kurgusu arayanlara tavsiye ederim.
Bu arada yine Netflix‘te yayınlanan animeler içinde yer alan High-Rise Invasion animesinin incelemesini henüz okumadıysanız okumanızı tavsiye ederiz.