Çin Animesi; Quan Zhi Gao Shou (The King’s Avatar) – Anime İlk Bakış

Espora meraklı ülkelerden biriyiz. Ülkemizde espor yeni yeni popülarite kazanıyor; fakat Çin gibi ülkelerde, ülkenin futbol milli takımından bile daha değerli o oyuncular. Hayranlarının tapma noktasına geldiği kişiler var. E hal böyle olunca, Çin yapımı bir animenin e-spor konusuyla gelmesine çok olağan gözle bakabiliriz. Sonuçta espor alanında en güçlü ülkelerden biri de Çin. Bu anime incelemesinin konusu da bir espor animesi olan Quan Zhi Gao Shou.

“Anime Japon yapımıdır!” diyen izleyicilerimiz olabilir. Yunanlar’ın Türk Lokumu bize ait demesini nasıl yadırgıyorsak, Çin yapımı animeye de o gözle bakabiliriz. Ama tarihte Yunanlar ile çok uzun zaman boyunca aynı imparatorluk çatısı altında yaşadık. Kültürel kaynaşma olması, bizim olanın onlara, onların olanın bize geçmesi çok normal. Tamam Türk Lokumu’nun isminde dahi Türk var ama ortaklaşa kullanmamız benim için, o kadar anormal değil. Konuyu getirmek istediğim noktaysa; Çin, G. Kore, Endonezya, Japonya, Malezya gibi birbirine yakın ülkeler kendileri arasında kültür paylaşmasıyla, kültürel zenginleşiyorlar. Çin yapımı bir animeye de şans tanıyalım derim.

Quan Zhi Gao Shou, e-spor’a yabancı birinin garipseyeceği bir anime. Bir bilgisayar oyunu oynayan kişinin hikayesi bu kadar derin olmamalı dedirtiyor. Bu duyguya kapılan izleyicilere DOTA oyununun (hala oynadığım ve vaktiyle turnuvalarına katıldığım oyun) dünya turnuvasını konu edinen 2014 yapımı Free to Play adlı belgeseli tavsiye ederim. E-spor’un dünya genelinde ne kadar popüler olduğunu görmeleri adına.

Quan Zhi Gao Shou
Quan Zhi Gao Shou

Quan Zhi Gao Shou için genel değerlendirme

Espor hakkında bu kadar konuştuktan sonra, gelelim Quan Zhi Gao Shou animesini değerlendirmeye. Hikaye Glory adlı online çok oyunculu bir bilgisayar oyununda, Ye Xiu adlı profesyonel bir oyuncunun, zorla takımdan atılmasıyla başlıyor. Ye Xiu karakteri gereği emekli olmayı göze alarak takımını terk ediyor. Sonrasında Şans eseri bir internet kafede yönetici olarak işe başlıyor. O internet kafede Glory oyununa sıfırdan başlayan Ye Xiu, tekrardan zirveyi kazanmayı hedeflediği yolculuğuna çıkıyor.
MMORPG hakkında anime görmekten gerçekten sıkılmıştım. Sword Art Online ve Overlord bu türe doymamı sağlamıştı. Quan Zhi Gao Shou’nun ilgi çekici kısmı bu türe farklı bir bakış atması. Bir oyunun içinde hapsolmayan karakterimiz, gerçek dünyada yaşam mücadelesi veriyor, hiç değilse şu anda ilerleyiş bu yönde.

Animenin eksi bir kaç yönü var. Öncelikle görüntü yönetmeninin daha yoğun çalışması gerekli. Karakter duygularının bana pek geçtiğini söyleyemeyeceğim. Belki de özgün olmayan sahne geçişleri, böyle düşünmeme sebep oldu.

Müzik listesinde opening (başlangıç) kısmı çok hoşuma gitse de müzikler genel olarak ortalama altı kalmış. Bu tarz aksiyon tabanlı yapımlarda izleyicinin gazını alacak bir kaç parça istiyorsunuz açıkçası.

Quan Zhi Gao Shou
Quan Zhi Gao Shou

Çin yapımı filmleri izlemeyi sevdiğim için, animenin dili gayet doğal geldi. Sadece, seslendirme sanatçılarının Japon Seiyuu arkadaşlar kadar tecrübeli olmaması bir kaç sahnede göze, kulağa çok batıyor.

Bu eksi yönlerin dışında anime gerçekten farklı, ilgi çekici bir konu üzerine ilerliyor. İzlerken sizi sıkmıyor. İçi boş, seyirciye yaranma adı altında gerçekleşen olayları (ecchi sahne gibi) daha görmedim. E-spor’u seven birisi olarak, ilk defa Çin yapımı bir anime izleyen birisi olarak; bu animeyi sonuna kadar izleyeceğim. İnanıyorum ki zamanla, belki 2. sezon Quan Zhi Gao Shou animesinin arka planında çalışan kişiler tecrübe kazanıp, daha az göze batan hatalarla çok kaliteli bir yapım ortaya koyacaklar.

Okuyucularımızın çoğu zaten online tabanlı bir oyun oynuyordur. Quan Zhi Gao Shou animesi, oyuncu arkadaşların seveceği tarzda bir yapım olduğu kesin. Anime, rekabetçi oyunlardan uzak seyircilerimizin de bu dünyanın nasıl işlediğini görmeleri adına güzel bir seçenek olmuş. Şans vermenize değer, iyi seyirler.

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?