SHINGEKI NO KYOJIN(ATTACK ON TITAN); Devler Aslında Nereden Geliyor?

Attack on Titan animesinde, insanlığın varlığını tehdit eden ‘’Devler’’ denilen varlıklardan söz ediliyor. Fakat anime boyunca bu Devlerin nereden geldiği ve nasıl ortaya çıktıkları tam bir bilinmezlikten ibaretti.

Devlerin nasıl ortaya çıktığı konusunda pek çok teori ortaya atıldı ama nihayetinde animenin yapımcıları tarafından bu soru işaretine net bir cevap verildi.

Devlerin nasıl ortaya çıktığına dair bugüne kadar duyduğumuz bilgileri tüm hatlarıyla çevreleyen bir bilginin hala mevcut olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla bu konuda sizlere ışık tutma adına aşağıda devler hakkında sahip olduğumuz tüm bilgileri aktarıyorum.

Shingeki no Kyojin’de Gördüğümüz Devler

İnsanlığın varlığını tehdit eden varlıklar olarak çiziliyor. Nasıl ortaya çıktıklarından bahsetmeden önce bu devler hakkında sahip olduğumuz bilgileri tüm detaylarıyla aktarmak istiyorum.

Beslenme Alışkanlığı Olarak, Yalnızca İnsanları Yiyebiliyorlar

Devlerin alışkanlıklarından bahsederken en ayrıt edici özelliğin ‘’Sadece insan yiyerek besleniyor olmaları,’’ gözümüze çarpıyor. İnsanlar dışındaki tüm canlıları görmezden geliyor, en ufak bir ilgi bile göstermiyorlar. Anlaşılan o ki, insan yemek dışında hiçbir şey ilgilerini çekmiyor. Hayatta kalmak için aslında su içmeye veya insan yemeye ihtiyaçları yok. İnsanları yeme amaçlarının, karınları acıktığı için olduğunu söyleyemeyiz.

Muhteşem Yenilenme Özellikleri Sayesinde Yaralarını Hızlıca İyileştirebiliyorlar  

Devler hakkında çok önemli bir diğer bilgi de vücutlarında oluşan yaraların azıcık bile iz kalmayacak şekilde tamamen ve hızlıca iyileştirme gibi bir yetenekleri var. Bundan dolayı, bir tane devi bile öldürmek son derece zor. Tek zayıf noktaları enselerindeki belirli bir nokta. 3 boyutlu manzevra cihazı adı verilen bir alet ile devlerin ense seviyesine yükselip özel yapılmış kılıçlarla bu nokta kesildiğinde devleri öldürmek mümkün.

Farklı Boyutlarda Pek Çok Dev Mevcut

Devlerin büyüklüğü devden deve değişiklik gösteriyor. 3 metrelik veya 4 metrelik devler olduğu gibi 10 metre gibi korkunç derecede büyük devler de var.

Normal Tür ve Tuhaf Tür Olmak Üzere İki Türe Ayrılırlar

Evet, devlerin normal ve tuhaf olmak üzere iki farklı türü var. Normal türler yakınlarda insan varsa saldırır. Normal devler hakkında böyle net cümleler kurmak mümkün. Fakat Tuhaf Türler yakınlarında insan olsa bile bazen görmezden gelebilir, saldırmak yerine genel olarak sergilediği hareket biçimini sergilemekten kaçınabilir. Bu tür devlerin davranışlarını tahmin etmek zor olduğundan dolayı saldırmak ve yakalamak da bir o kadar zorlayıcı.

Devlerin Aslında İnsanlardan Geldiği Doğrulandı

Shingeki no Kyojin evreninde son derece can alıcı nitelendirilen devlerin nasıl ortaya çıktığına kadar pek çok teori ortaya atılmıştı. Ancaki yapımcı kadronun açıklamasına göre devlerin nasıl ortaya çıktığına dair net bilgiler elimizin altında. Önceden de tahmin edildiği gibi devler aslında insanlardan geliyor. Deve dönüşme ilacı insan vücuduna enjekte edildiğinde insanlar deve dönüşüyor.

Deve dönüşen insanlar tüm hafızalarını bir anda kaybediyor. Deve dönüşmeden öcneki hayatları ve aslında insan oldukları gerçeğinden son derece uzaklar. Bilinçsiz bir şekilde başıboş bir halde etrafta dolanmaya başlıyorlar. Bazı özel devler ise insan olduğunun farkında olabiliyor. Tesadüfen bu tür devlerden birini yiyen Ymir, yaklaşık 60 yıl boyunca dev olarak gezdikten sonra insan bedenine geri dönmeyi başarmıştı. Dev olduğu yılları ‘’Sanki asla bitmeyecek bir rüya görüyor gibiydim,’’ diye anlattı.

Deve Dönüşebilen Tek Kişi Ymir Mi?

İğne enjekte edildiğinde herkes istediği zaman deve dönüşebilir diye bir şey söz konusu değil. İstediği zaman deve dönüşme yeteneğini elinda tutan tek kişi Eldiya Irkı. Eldiya Irkından geriye kalan tek insanlar, ana karakter Eren’in yaşadığı, duvarların içine sıkışan insanlıktan ibaret. Şeytan ile anlaşma yapan Ymir Frische, aslında tüm devlerin atası. Dev gücünü ilk kez eline alan kişi.

Devlerin atası olarak tüm devlerin gücünü elinde tutup ülkesine rehaf ve huzur getirmiş Ymir Frische. Ancak kendisi öldükten sonra, sahip olduğu bu muazzam güç dokuz adet deve dağılmış. Bu de devler, istediği zaman insana dönüşüp istediği zaman deve dönüşebilen özel devlerdi. Devlerin atası olan Ymir, dev gücünü kullanarak ülkesine refah ve huzu getirmişti ama kendi kanından gelen Eldiya Irkı bu gücü aynı şekilde kullanmadı. Aksine, başka ülkeleri yapmalayıp onlara şiddet uygulamak için kullandılar bu gücü. Sahip oldukları ezici dev gücüyle yeryüzündeki diğer insanlara korkunç acılar çektirdiler. Geçmişlerinde böyle kara bir leke olduğu için bugün Mare Irkı olarak bilinen insanların ülkesinde azınlık olarak yaşamak zorunda kalmışlar. Hatta Bertrold için Şeytan’ın Soyundan Gelen sıfatı bile yakıştırılmış.

İşte Devlerin Nereden Geldiğini Öğrendik

Aslında insan olup, geçmişte diğer ülkelere soykırım denilecek kadar büyük kıyımlar yapmış olan Eldiya Irkından oluşuyorlar.

Shingeki no Kyojin evdeki biraz karmaşık olduğu için genel bilgileri şöyle bir kez daha kısaca toparlamak istiyorum. Böylece bir sonraki yazımı daha kolay okuyabilirsiniz.

Bu arada, şu sıralar Mare Ülkesinin kuvvetli ordusunun ve silahlarının gücünden faydalanmaya devam ediyor. Bu durum, manganın senaryosundan çok önemli bir geri dönüş noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bence bu da oldukça ilgi çekici bir olay.

Kaynak: manganosekai