OVER THE SKY – Bir Ruhun Hikayesi | Anime İncelemesi

Ben mi çok duygusalım bilmiyorum ama gözyaşlarımdan dolayı altyazıyı okuyamadığım bir animeyle daha karşınızdayım: Over the Sky (Kimi wa Kanata). Over the Sky bir buçuk saatlik bir anime filmi. Romantizmi çok yumuşak bir şekilde işlemiş, izlerken “Çok tatlılar.” diye düşünüyorsunuz. Anime duygusal olduğu kadar fantastik de… Hatta şimdiye kadar izlediğim en fantastik anime diyebilirim. Fantastik bir dünya inşa etmekle kalmıyor, fantastik detaylar da dikkat çekiyor.

Mio ve Arata

Anime, Mio ile Arata’nın arasındaki durumdan başlıyor. Onların arkadaş olduklarını ama birbirlerini sevdiklerini anlıyoruz. Aralarındaki tatlı birkaç andan sonra engeller ortaya çıkmaya başlıyor. Bu engellerden biri de Mio’nun kendisi oluyor. Önce sadece hata yaptığı için… Sonra komaya girmesi de aralarında bir engel oluşturuyor tabii. Evet, ana karakter komaya giriyor. Hikaye yine de devam ediyor çünkü Mio yaşamak isteyip istemediğine karar vermeye çalışıyor. Arata ise bu süreçte Mio’dan bir anlığına bile vazgeçmiyor. Gelin, karakterleri daha detaylı inceleyelim.

Mio – Over the Sky

Anime boyunca Mio’nun karar vermeye çalıştığın görüyoruz. Yaşamak isteyip istemediğine karar vermesi kolay olmuyor, özellikle de ruhu bedeninden ayrıyken… Evet, Mio ruhuyla karşımıza çıkıyor. İç sesini dinliyor ve ne istediğini bulmaya çalışıyor. Daha önce herhangi bir animede bir karaktere bu kadar şans verildiğini, karakterin adeta yaşatıldığını görmemiştim. Anime derinliği açısından oldukça etkileyici.

Karar vermekte zorlanmasının diğer nedeni kararından emin olması, bir şeyi gerçekten istemesinin gerekmesi. Animede öylesine verilen kararlar yerine üzerine uzun uzun düşünülmesi gereken bir karar var. Böylece sade, yormayan bir anime izlemenin keyfini yaşıyorsunuz.

over the sky kiku
Mio

Kiku-chan

Animeyi güzelleştiren karakter. Kiku-chan’ı animede yeterince görmüyoruz. Keşke daha çok üzerinde durulmuş olsaydı. Yine de animeyi güzelleştirmeyi başarıyor. Şimdiye kadar gördüğüm en tatlı ayrıntı olduğunu söyleyebilirim.

Arata – Over the Sky

Arata kibar ve tatlı bir karakter. Mio’yu gerçekten seviyor ve ona değer veriyor. Mio komadayken bile Arata’nın umudunu hiç kaybetmediğini görüyoruz.

Arata yetenekleri açısından oldukça dikkat çekiyor. Arata’nın yeteneklerini ve ailesini animenin ortalarında keşfediyoruz. Sürprizi bozmak istemiyorum. Siz de izleyerek keşfetmelisiniz. Keyifli seyirler dilerim.

over the sky
Arata

İncelediğim başka bir anime filmi olan Words Bubble Up Soda Pop‘a da göz atmanızı tavsiye ederim.