NANA İZLEMEYE DEĞER Mİ? | Anime İncelemesi

Kadere inanır mısınız? Daha önce hiç tanımadığınız birisinin eksikliğini hissettiniz mi? Veya birisinin gölgesinde yaşayarak mutluluğa ulaşabilir misiniz? Daha fazla uzatmadan gelin ve NANA serisi ne anlatıyormuş ve izlemeye değer mi bir bakalım. Keyifli okumalar dilerim 🙂

Nana Animesinin Konusu

Oldukça saf ve düşüncesiz birisi olan Nana Komatsu, Tokyo’ya giden sevgilisinin yanına gidebilmek için bir işe girmiş ve para biriktirmeye başlamıştır. Aradan bir yıl geçer ve Nana hedeflediği parayı toplamayı başarır. Hiç düşünmeden istifasını basar, ailesine ufak bir not bırakır ve çeker gider. Karlı bir kış gecesi titreyerek bindiği trende sadece bir tane boş koltuk bulabilir ve oturmak için izin ister. Kaderin bir cilvesi olmalı ki yanına oturduğu kişinin adı da Nana’dır, Nana Osaki.

Makinisit, hava şartları sebebiyle ulaşımı durdurmak zorunda kalır ve bu sebeple yolculuk süresi 6 saat uzar. Geçen süre boyunca iki Nana’da birbirleri ile çok iyi anlaşır ve karşılaşmalarını kaderin bir oyunu olarak görürler. Tren Tokyo’ya ulaştığında Nana Komatsu ve Nana Osaki birbirleri ile vedalaşarak ayrılırlar. İki Nana’da ilk iş olarak bir ev aramaya başlar ve ikisinin de yolu 707 numaralı dairede tekrar kesişir…

NanaOSAKİ
NanaKOMATSU

Anime bu şekilde başlıyor, dram ve yaşamdan kesitler ağırlıklı olarak devam ediyor.

Kişisel Yorum

Öncelikle bu seriyi izlerken eminim ki kendinizden bir parça bulabileceğiz karakterler olacaktır. Animedeki her karakterin bir amacı ve geçmişi var. Bu karakterler öyle abartılı ve sürrealist değiller, aksine oldukça realistler. Yani izlerken herhangi bir karakterde kendinizi bulmanız oldukça olası bir ihtimal. Bu sebeple animenin size vermek istediği dramı tamamen hissedebiliyorsunuz.

Müzikler konusunda ise sayfalarca övebilirim çünkü ana karakterlerimizden birisi olan Nana Osaki müzisyen ve kendi grubu var. Dolayısıyla anime boyunca oldukça kaliteli müzikler, openingler ve endingler dinlime şansınız oluyor. Bir gece vakti tüm grup üyelerinin mutfakta konser verdiği bölümleri izlediğiniz zaman o coşkuyu siz de yaşıyorsunuz resmen. Ending şarkısı o kadar muhteşem ki linkini bırakmadan geçemeyeceğim.

Hikaye ilerleyişi ve dram sahneleri sadece iki Nana üzerinden yapılmıyor. Neredeyse tüm karakterlerin nasıl bir geçmişi olduğunu öğreniyoruz hatta onların yaşadıkları olayları da izliyoruz. Yani ana karakterler Nana Komatsu ve Nana Osaki gibi görünse de, temelinde tüm karakterleri merkeze alan bir yapısı var animenin. Bu durum ise yaşamdan kesitler ve dram türlerinin hakkının fazlasıyla verilmesini sağlıyor.

İzlemeye Değer mi?

Eğer anime izlemeye yeni başladıysanız, shoujo türü nedir bilmiyorsanız izlemenizi tavsiye etmem. Animenin kurgusu sebebiyle izlemesi zor bir hale gelebiliyor. Alakasız yerlerde 2-3 bölümlük geçmiş hikayeleri araya girince bu insanları rahatsız etmeye başlıyor. Tabii bu dediğim şeyler anime izlemeye yeni başlayanlar için geçerli çünkü yaşamdan kesitler yeni izleyiciler için pek uygun olmuyor bence. Ama hikayenin yavaş işlenmesi, araya giren geçmiş hikayeleri beni rahatsız etmez diyorsanız direkt olarak başlayın derim. İzleyebileceğiniz en iyi dram animelerinden birisini izlemiş olacaksınız.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Attack on Titan Felsefesi yazıma gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere, elveda 🙂

NanaOSAKİ…

Duvarı nem, insanı Chika Fujiwara ile evlilik yıkar.