kaguya sama love is war
kaguya sama love is war

KAGUYA SAMA LOVE IS WAR – İZLEMEYE DEĞER Mİ? | Anime İncelemesi

Romantik komedi deyince ilk akla gelen anime/manga serilerinden biri olan ve 3. sezonu 2022 Nisan ayında yayınlanacak olan, Kaguya Sama Love is War serisinin incelemesini yapacağım. Keyifli okumalar dilerim 🙂

KONUSU NE?

Japonya’daki en yüksek notlara sahip olduğu için dahi ilan edilen Miyuki, ülkenin en prestijli okulu olan ve çoğunluğunu zenginlerin oluşturduğu Shuchiin Akademisi’ne öğrenci konseyi başkanı olarak kabul edilir. Böylece başarılı, güzel ve zengin olan başkan yardımcısı Kaguya Shinomiya ile birlikte çalışmaya başlar. İlk başlarda birbirlerine karşı romantik hisler beslemeseler de okuldaki öğrenciler onları mükemmel uyumlu bir çift olarak görürler.

Kaguya ve Miyuki

Zaman içinde Kaguya ve Miyuki ikilisi de birbirlerinden hoşlanmaya başlar ama sorun şu ki ikisinde de bunu itiraf edecek cesaret yoktur. Miyuki itiraf ederse bu zamana kadar zorluklarla kazandığı prestijinin yıkılacağını, Kaguya ise her konuda mükemmel olan birisinin aşk konusunda kaybetmesinin eziklik olacağını düşündüğü için itiraf etmeye yanaşmaz. Fakat içlerindeki aşka da karşı gelemedikleri için birbirlerine itiraf ettirmeye çalışacakları Aşk Savaşı bu sayede başlamış olur.

KAGUYA SAMA LOVE IS WAR KARAKTERLERİ

Love is War karakter çeşitliliği ve özgünlüğü bakımından çok ama çok zengin bir anime/manga serisi. Öğrenci konseyi üyesi olsun veya olmasın her karakterin kendine ait bir özelliği var. Anime/manga evreninde bir karakteri mükemmelliğe yaklaştırmak veya sevdirmek zordur, çünkü karakteri kusursuz yaparsanız çok yapay durur ve izleyici kendisinden bir parça bulamaz, bulamadığı için de karaktere bağlanamaz. Çok kusurlu yaparsanız da izleyici izlerken/okurken sıkılır ve o karakterin olduğu kısımları izlemeden/okumadan atlamaya başlar. Love is War serisi ise kusursuz ile çok kusurlu arasında mükemmel bir denge kurarak her karakteri sevdirmeyi ve izletmeyi/okutmayı başarıyor.

Mesela derslerinde çok başarılı olan birisi spor hayatında inanılmaz başarısız oluyor, sanat hayatında çok başarılı birisi derslerinde çok başarısız oluyor, her alanda mükemmel olan birisi sosyal hayatında başarısız oluyor… şeklinde devam ediyor ve bu sayede tüm karakterleri izleyiciye/okuyucuya sevdiriyor. Tüm karakterleri bir kenara koyarsak, sadece Chika Fujiwara bile oldukça özgün, kaliteli ve başka romantizm serilerinde eşi benzeri görülmesi zor bir karakterdir.

MÜZİKLERİ VE SESLENDİRMESİ

Her ikisi de çok başarılıdır, özellikle ilk açılış müziği o kadar güzel ki yeni bölüme geçmeden önce 5-10 defa dinleyip öyle başlıyordum yeni bölüme, hatta hemen şuraya da linkini bırakayım.

Seslendirme kısmı da oldukça başarılı bence, izlerken beni rahatsız eden veya ”keşke şöyle olsaydı, keşke bu karakteri başka bir seslendirmen seslendirseydi” demedim. Karakterlerin ses tonlarından hangi duygu durumu içinde olduklarını anlamak mümkün.

HİÇ Mİ KÖTÜ BİR ŞEY YOK?

Bence yok, ama bazı izleyiciler için kötü olabilecek veya tatmin etmeyecek şeylerden bahsedeceğim. Love is War serisi Seinen bir tür, yani +18 kitleye hitap eden bir seri olduğu için yer yer cinsel espriler oluyor, bu da bazı izleyiciler rahatsız edebilir.

Saf romantizm görmek isteyenler de animede hayal kırıklığına uğrayabilir, çünkü Love is War animesi çok yeni bir anime, bu sebeple mangaya kıyasla hikayenin çok başlarında. Dolayısıyla romantizm konusunda çok fazla bir olay yaşanmıyor henüz. Eğer ki romantizm görmek istiyorsanız Love is War mangasını okumanızı öneririm, şu an final arcına girmiş durumda ve oldukça güzel ilerliyor, bol bol romantizm yaşanıyor.

Son olarak ise tsundere karakterleri, yani; utangaç, duygularını belli edemeyen, agresif başlayıp zamanla tabiri caizse ev kedisine dönen karakterleri sevmiyorsanız bu animeyi de büyük ihtimalle sevmeyeceksiniz. Ana karakterlerimizden birisi olan Kaguya oldukça sağlam bir tsundere karakteridir. Tsundereleri seviyorsanız hiç düşünmeden başlayın derim, görebileceğiniz en iyi tsunderelerden birisi bence Kaguya Shinomiya’dır.

Kaguya Sama Love is War

SON YORUMUM

Eğer ki romantizm, komedi veya okul türlerine ilginiz direkt olarak başlamanızı önerebileceğim bir seri. Hani bazı seriler olur ve onlar kendi türünün zirvelerinde yer edinir – mesela; berserk, one piece, vagabond- ha işte Kaguya Sama Love is War serisi de kendi türünün zirvesinde olmayı hak eden bir seridir bence. Romantizm, komedi ve okul türlerindeki diğer serilere baktıktan sonra çok rahat bir şekilde 10/10 puan verebilirim Love is War animesi için. Mangası için henüz 10/10 veremem maalesef, çünkü bazen çok ama çok gereksiz bir şekilde sakız gibi uzatılan bölümler oluyor. Bu sebeple manga hakkındaki yorumumu final yaptıktan sonra belirtmem daha doğru olacaktır bence.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, Attack on Titan felsefesi yazıma gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın!

kaguya sama love
chibi kaguya

Duvarı nem, insanı Chika Fujiwara ile evlilik yıkar.