HIGH SCHOOL OF DEAD Anime İncelemesi – Daisuke Sato’ya Saygılarımızla

Normalde türünde ecchi içeren animeleri incelememe gibi bir kararım vardı. Sinema sanatçılarının Türkan Şoray prensipleri vardır ya; öpüşmem, kötü rolde oynamam gibi. Benim de prensibim buydu; fakat hem High School of the Dead ‘in mangakası Daisuke Satonun ölümü hem de seriyi ilk çıktığında lisedeyken izlemem, seri sayesinde animelere daha çok bağlanmam; bu kararımı kırmama neden oldu. Daisuke Sato’ya saygı niteliğinde bu yazı.

 

Ölümcül bir salgın hastalık tüm dünyaya yayılır ve hastalıklılar tarafından ısırılan herkes zombiye dönüşür. Anime bizi salgının başlangıç dönemine götürüyor. Hikaye, Japonya’daki Fujimi Lisesi öğrencisi Takashi Komuro ve arkadaşları etrafında şekilleniyor. Birde yanlarında aptal sarışın figürü (hiç hoşuma gitmedi) olmuş, okulun hemşiresi var. Zombilerden kaçmak için maceradan maceraya atlayan bu liseli grup, gün geçtikçe savaşma konusunda ustalaşıyor.

İlk bölümde bir felaketin toplum üstünde nasıl etkiler bırakacağını çok iyi sergilemişler. Dram, acizlik ve aksiyon üzerine geçen ilk bölümden sonra animeye bağlanıyorsunuz. Sonrasındaysa aksiyon ve abartılmış ecchi içerik bizi karşılaşıyor. İlk bölümden sonra çizimlerin, müziğin ve hikayenin kaliteli olması son bölüme kadar ayakta durabilmemizi, animeye devam edebilmemizi sağladı.

 

High School of the Dead’in 2. sezona göz kırpan bir finali var. O 2. sezon 7 yıldır gelmedi, üstelik mangakası bu yıl öldü. Yarım kalmış hikayeleri sevmiyorsanız, buradan uzaklaşın ve sitemizin anime inceleme kısmından başka animelere bakın derim. Tabi zombi temasına ayrı bir ilginiz varsa; High School of the Dead, benim için o temayı en iyi işleyen iki animeden biri. Bir diğerinin incelemesini yakında yapacağım.

High School of the Dead

Aklıma gelen izleyip de sevdiğim iki tane ecchi anime var. Shokugeki no Souma ve bu yapım; fakat Shokugeki no Souma’da normal bir içerik var. High School of the Dead bazı bölümler o kadar abartıyor ki irite olmamak elde değil. 15-18 yaş arası kitleyi hedef alan animeyi, daha küçük seyircilere hiç tavsiye etmiyor, 18 yaşından büyüklere de rahatsız olmayı göze alarak başlayın diyorum. Bu kadar katı konuşmamın sebebi, animasyon olan herhangi bir içerikte, bu kadar abartı, gereksiz sahne gerçekten rahatsız edici. Hayali bir karaktere aşık olan Japon erkeklerini saymıyorum.

Zombi temalı içerikleri seviyorsanız, şu sıralar çerezlik bir anime arıyorsanız; abartılmış ecchi içeriği göze alarak başlayın derim. İyi seyirler.

High School of the Dead

Bölüm Sayısı: 12
Tür: Aksiyon, Korku, Ecchi
Mangaka: Daisuke Sato
Anime Yönetmeni: Tetsuro Araki
Gösterim Tarihi: 5 Temmuz 2010
Editör Puanı: 6.3/10

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?