Shokugeki no Soma

Shokugeki no Soma – FOOD WARS! – Kesinlikle Tokken İzleyin | Anime İncelemesi

2015 Nisan ayında başlayan, ben bu yazıyı yazarken ilk sezonuna veda etmeye 2 bölüm kalan, gönüllerde taht kuran Shokugeki no Soma izleyicileri büyülemeye devam ediyor.

Komedi, shounen, ecchi unsurlarını barındıran animemiz ilk bölümlerde ecchi hafif dokunuşlarla yer verse de aslında bu kategoriden sayılmaması gerekiyor. İzleyenleri görsel showlarla kendine bağlayan serimiz, küçük aile lokantasını işleten Yukihira Souma‘nın babası tarafından ilkokul yıllarından beri yetiştirilmesi ile başlıyor. Soma’nın babasının ünü dünyaya yayılmışken Soma bundan bir haber yaşamaya devam etmektedir. Babası Yukihira Aile Lokantası’nı kapatıp Avrupa’ya gitmeye karar verdiğinde oğlunu dünyanın en saygın aşçılık lokantalarından biri olan Totsuki Akademisi’ne yazdırır ve olaylar zinciri bundan sonra başlar.

Shokugeki no Soma Yetenekli Genç Aşçılar

Totsuki Akademi; Tam Bir Yemek Ziyafeti

Japon ve dünya kültürünün en önemli aşçılarını yetiştiren Totsuki Akedemi’de Soma, akedeminin bahçesine adım atar atmaz İtalyan Isami Aldini ile tanışır. Isami Soma’nın dost canlısı yaklaşımına sert bir cevap verir ve ayak üstü ilk meydan okumasını gerçekleştirir. Babasıyla yaptığı yemek düellolarını defalarca kaybeden Soma okula tek transfer öğrenci olarak kendini tanıtma amacıyla açılış seremonisinde kürsüye çıkar, kendini tanıtır tanıtmaz tüm öğrencilere meydan okur. Okulda okuyan tüm öğrencilerin en büyük hedefi ”Elit Onlu” ya katılmaktır. Okulun en başarılı on öğrencisinin katılımıyla oluşturulan kurul, okulun yönetiminde müdür ile birlikte tek söz sahibidir.

Soma’nın meydan okumasına şahit olan ‘Tanrının Dili’ lakaplı Nakiri Erina Elit Onlu’nun en tepesindeki isimdir ve kürsünün arkasında Soma’yı yakalayarak meydan okumasını ona yedirteceğinden, onu kimsenin yenemeyeceğini söyler. Kendi üslubuyla Erina’yı gıcık eden Souma okul hayatı boyunca kalacağı Polar Star Öğrenci Yurdu’na giderek yurda yerleşim için Fumio-san’ın yemek testini geçer. Bu sırada onunla birlikte okula yeni kaydolan Tadokoro Megumi ile tanışır.

Shokugeki - 2015-04 - Large
Souma ve Megumi

Mutlaka Tokken İzleyin – Shokugeki No Soma

Tam bir görsel şölen sunan serimizde sizlere tavsiyem izlemeden önce karnınızı doyurun, yoksa mutlaka acıkıyorsunuz. Forumlarda ve bazı internet sitelerinde ramazan ayında da devam eden seri hakkında izlerken zorlandıklarını yazan kullanıcılar, yeni başlayan izleyicilere ise iftardan sonra izlemelerini tavsiye ediyorlardı. İnsanı yemek yapmak üzerine aşırı derecede gaza getiren serimiz sayesinde evde ramen yapmışlığım dahi vardır. İçinizi ısıtan ve özellikle acıktıran serimizi sempatik kılan kısmı ise Soma’nın Megumi’ye sık sık yardım etmesi, Megumi’nin seiyuusunun karakteri aşırı derecede tatlı seslendirmesi. Arkadaşlığın ve başarıya giden yoldaki hırslı çalışmalarını inanılmaz derecede anlatan serimiz için sizlere tavsiyem eğer detaylar ve yemekler ilginizi çekiyorsa kotanıza kıyıp HD olarak izleyin.

 Shokugeki-no-Soma-Food-Wars-Real-VS-Anime
Shokugeki no Soma ‘daki Yemek Görselleri ve Gerçek Fotoğraflar

Shokugeki no Soma Sizleri serideki ve gerçek hayattaki yemeklerin görünüşlerinin kıyaslanmasıyla baş başa bırakıyorum, şimdiden iyi seyirler.

Diğer anime ve manga incelemelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Anime sever bir veteriner hekim.