elfen-lied-psikolojik-animeler

ELFEN LIED – Bir Doğa Üstü Draması | Anime İncelemesi

Bir nebze depresif, bir nebze saf bir anime incelemesiyle karşınızdayım. Bazen Elfen Lied animesinin kurgu olduğunu unutup kendimizi boynuzlu kızımızın yerine koyabiliyoruz bazen de Kouta… Hele hikayenin sonlarına doğru kavradıkça gözlerimizden yaşlar dökülmeye başlıyor. Hak veriyoruz, kızıyoruz, üzülüyoruz…

Elfen Lied Hakkında

Öncelikle bu animede değinmek istediğim şey müzikler. Lilium, bitirdikten sonra bile ara ara dinlediğim, dinledikçe de hikayeyi hatırlayıp hüzünleniyorum. Eğer izlemeyecekseniz bile dinlemelisiniz fakat izlemenizi öneririm.

Çizimler hakkında çok bir şey diyemiyorum maalesef. Çünkü Elfen Lied eski bir anime olduğu için çizimleri de haliyle şu dönemdekiler gibi değil. İzledikçe çizimlere alışıyorsunuz ve daha normal geliyor. Göz aşinalığı önemli tabi. Fena değil deyip bir sonraki konumuza geçelim o zaman.

Savaş sahneleri bir tık aksiyon atmosferi oluşturmaktansa dram hissi uyandırmaya yönelik ilerliyor. Genelde boş savaşlar yerine her savaşın galibiyet ya da mağduriyeti bir sonuca bağlanıyor. Elfen Lied bize her ölümü yıkıcı hissiyle birlikte yaşatıyor.

elfen-lied-animesi

Hikaye & Kurgu

Hikayenin gidişatı hakkında konuşmak gerekirse doğrusal bir ilerleyişten öte flashback’ler görüyoruz. Şimdiki gerçekliği geçmiş ile açıklayarak gidiyor bölümler. Tesadüfler ve mucizelerle karşılaşıyoruz geçmişte. her bölümün sonundaki olayı bir sonraki bölüm daha iyi anlıyoruz. Elfen Lied bize bazı şeyleri parça parça anlatan bir anime.

Kültür farklılıkları ve toplum ilişkilerimiz açısından karakterlerin yakınlıkları itici ya da garip gelebilir. Kuzenlerin fazla yakınlıkları vesaire. Zaten olayların da sebebi bu değil mi?

Ana hikayenin yanında bir de dikkat çekmek istediğim bir bölüm var. Mayu çok küçük yaşta evden kaçmış ve sokakta yaşamaya başlamış bir çocuk. Sırf bu yüzden de her türlü resmi işlemden kaçıyor ki evine geri gönderilmesin. Peki neden? Çünkü Mayu, üvey babası tarafından taciz edilmesi üzerine o evden kaçıyor. Üstelik annesine bahsetse de inandıramıyor kendisine. Belki bu dönemde olmasa da hikaye böyle bir konuya girmesi bir nebze de olsa farkındalık kazandırabilir izleyenlere. Küçük bir yer kaplasa da hikayede Mayu’yu seviyoruz.

Karakterlerin özellikleri bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor ve üstelik her karakter bir objeyle bağdaşıyor. Örneğin Kouta ve Lucy-müzik kutusu, Kanae- deniz kabuğu, Nyu-saat.

Kısaca Düşüncelerim

Kısa olmasına rağmen çokça mesaj veren, duygu durumumuzu aşağılara çekse de düşündüren ve empati kurduran bir anime Elfen Lied. Tavsiye etmekle beraber daha önce bu animeyi de içinde bulundurduğumuz listemizin linkini buraya bırakıyorum.