blue period 1

BLUE PERIOD | Sanat’ın Konuşulduğu Bir Anime

Merhaba! Bugün sizlerle birlikte sanatın bolca olduğu ve gözlerimizin harika eserler gördüğü bir animeden konuşacağız: Blue Period. Arkanıza yaslanın ve bu animenin tadını çıkartın.

Blue Period’un Konusu

Yatora Yaguchi adında bir lise öğrencimiz vardır. Kendisi, arkadaşları ile takılan fazla belli etmesinde derslerine önem veren bir öğrencidir. Hayatı hep bu şekilde monotonlaşmışken hayatı ve kararları resim kulübünün odasına girmesi ver o muhteşem tabloyu görmesi ile değişmişti. Artık düşünceleri ve hayalleri değişmiş ve ruhundan ne geçiyorsa onu yapmaya karar vermişti. Kendisini resme verecekti. Ve az öğrenci alan Tokyo Üniversitesi’ne girmek için fazlasıyla çabalayacaktı. Ama ailesi bu konuda biraz katıydı. Çünkü Yatora’nın ileride iyi bir geleceği olmasını istiyorlardı. Bunun için de buna ilk başta karşılardı.

Yatora Yaguchi

Yatora vazgeçmedi ve ailesini de ikna etti. Şu an tek gereken kendini resimde ilerletmekti. İçinde elbette şüpheler vardı. Mesela çoğu insandan geç başlamıştı bu işe. Bundan ötürü batıracağını bile düşünüyordu. Okuldaki resim öğretmeni ona resim için dershaneyi önermişti. Dershaneye başladı ve yağlı boyada ustalaşmaya başladı. Hayalleri için çabalamaya ve ilerlemeye başladı.

Blue Period Karakterleri ve Çizim

Açıkçası ilk başta izlerken çoğu karakteri fazlasıyla sorguladım. Size spoiler vermek istemediğimden fazla bahsetmek istemiyorum siz de şaşırın. Çizim olarak ise biraz göze ilk başta tuhaf geliyordu. Ama ilerledikçe gözüm alıştı doğrusu. Böyle bir anime de çizimi sorgulamak tuhaf ama demem gerekiyordu.

Seslendirme ve Genel Müzikler

Doğrusu başlangıç müziği seçimi çok iyi. Türkçe anlamına bakıldığında animeye fazlasıyla uyduğu gözükebilir. Sonunda çalan şarkı ise başlangıca kıyasla daha sakin ve hoş durmakta. İkisini de dinlemek isterseniz sizin için buraya bırakıyorum ve keyifli dinlemeler diliyorum.

Opening
https://youtu.be/bAgJPLf6HLg
Ending

Seslendirme olarak o kadar rahatsız eden sesler yoktu. Kadroya baktığınızda bu az çok zaten anlaşılmaktadır.

Genel İzlenimler ve Benim Yorumum

Blue Period çerezlik dediğimiz animeler listesinde. 12 bölümden oluşmakta ama mangası devam etmektedir. IMDB puanı şu an 7.8’dir. Çoğu insan anime sarmadı deseler de sanat sevdalarının neredeyse hepsi sevmiştir. Netflix animesi olarak da başarılı bir seri. Doğrusu bu anime ilk beni sarmamıştı. Konu anlatımı düşük ve geçişler hızlıydı ama ilerleyen bölümlere doğru bu yorumum gitti. Tek oturuşta çerezlik bitti. Ama sonu yetersizdi, muhtemelen ikinci sezondan ötürü böyle bir son verilmişti. Bana göre öyle bir animeye o son çok sönük kalmıştı. İlk sezon olsa da daha iyi ve canlı bir son verilebilirdi. İkinci sezonu izler miyim o bile muamma.

Değerli zamanınızı ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Sitemizi gezerek daha fazla anime incelemesine bakabilirsiniz. Diğer anime yazılarında görüşmek üzere… Anime ile kalın.