BERSERK | Muhteşem Mangaya Kısır Uyarlama

1997 yapımı olan seri izlerken güçlü duygular besleyebileceğiniz, karakterlerle bağ kurup onlar adına üzülüp sevinebileceğiniz güzide bir eserdir. Berserk çizimlerinden dolayı ilk bakışta gözünüze farklı gelebilir. Bundan çok rahatsız olduysanız Golden Age bölümlerini tercih edebilirsiniz. Nispeten yenidir. Güçlü bir şekilde fantastik, dram ve macera konularını başarıyla işleyen Berserk güzel savaş çizimleri ve ayrıntıya değer veren görünümüyle nice gönüllere taht kurmayı başarmıştır.

Griffith ve Guts

Bir katliam sonrası ölü bir anneden doğan Paralı Asker Gutts ana karakterimiz. Olaylar mangada onun çevresinde dönse de anime serisinde o ve Şahin Birliği’nin etrafında döner.

Ortaçağ avrupasına çok yakın bir çizgiden ilerleyen evren teması krallıklara, paralı askerlere, cehennemden çağrılmış canavarlara ve aristokratlara ev sahipliği yapar. Böyle bir dünyada, sonsuz savaşın içinde doğan Gutts, onu evlat edinen paralı asker Gambino ile büyür ve savaşmayı öğrenir. Gambino’nun acımasız bir yetiştirme tarzı olduğundan güçlensin diye boyundan çok büyük kılıçlarla savaşmayı öğrenir. Bu hayatının geri kalanında oldukça faydalı olacaktır Gutts için. Gambino’nun eşinin ölmesi ve kendisinin de sakat kalması üzerine bir ölü-doğan olduğu için Gutts’u suçlar ve öldürmeye çalışır. Gutts’un kamptan kaçışıyla gerçek hikaye başlamış olur.

griffith

Hayatta tek başına kalan genç kahramanımız kılıcını satarak hayatını idame ettirir. Bir kalenin fethedilmesinden sonra parasını alarak farklı savaşlar aramak üzere uzaklaşır. En azından dener. Savaşta onu izleyen bir paralı asker birliği tarafından etrafı çevrilir. Biraz dövüştükten ve dövüşü kazandıktan sonra Griffith adlı ,beyaz saçlı , erkek güzeli bir abimizle savaşır. Dövüş içerisinde Gutts yenilirse Griffith’e katılacağına dair söz verir ve yenilir. Şahinler Takımı ve Gutts 3 yıl içerisinde oldukça gelişir. Gutts akıncı lideri ve Griffith’in en güvendiği adam olur. Midland adlı krallıkta meşruiyet kazanırlar ve onların yeminli askerleri olurlar. Bundan sonra hikayenin açılması başlar. Giriş yapılmıştır ve düğüm kısmına hazırdır.

eclipse

Editörün Yorumu

Bersek’in animesi yapılabilecek en kısır uyarlamalardandır. Koskoca bir manga külliyatına karşılık verememenin bir ifadesidir. Hikayenin gerçekten başladığı yer olan Tutulma serinin sonunda bulunmaktadır. Bu animeyi izleyen veya izlemek isteyen arkadaşların mangayı okumasını gerçekten öneririm.