Arslan Senki – Fuujin Ranbu – Anime İnceleme

Merhaba sevgili Fanzade okurları. 1,5 aylık bir aranın ardından anime incelemelerimle tekrardan karşınızdayım. Geri dönüşümü iyi bir seri ile pekiştirmek istedim ve sizler için kısa bir seri seçtim, aslında uzun zamandır beklediğim bir seri olan Arslan Senki animesinin 2.sezonu olan Fuujin Ranbu‘yu sizler için derleyeceğim. Hikayemize kısaca göz atacak olursak; serimiz kaldığı yerden yani tarih, shounen ve savaş kategorilerinin içine macera ögesini de derinlemesine katarak seriye tat vermiş.

Arslan Senki Fuujin Ranbu - 01 - Large 09
İlk sezonda çılgın Lusitaina’lıların işgali altında (Lusitaina ismi eski bir gemiden esinlenmiştir) olan Pars Ülkesi başkenti Ecbatana’da at koştururken, ele geçen ve öldü bilinen Kral 3.Andragonas hikayede büyük sürpriz yapacak lakin yazmayayım tadınız kaçmasın. Ülkesini düşmandan arındırmak için yola çıkan Veliaht Arslan ve kankaları Marzban(Ünvan) Daryun, karizmatik abimiz Narsus, Elam, Falangies, Alfreed oturup Peshawar kalesinde 2 el okey atacakken 1. sezonda topladıkları ordu ile başkenti ele geçirmeye ve maskeli isyankar abimiz Gümüş Maskeyi ve Lusitanialıları defetmek için yola çıkmışlardır. Bu durumdan fırsat için yararlanmak için tee anayurtları Orta Asya’dan kalkan Turan Devleti Orduları (akılları sıra Türkleri aşağılayacaklar) Peshawar Kalesini ele geçirmek için gelir. Narsus Abimiz ise böyle bir durumun olacağını artık vahiy mi aldı bilinmez düşünür, Turan Orduları gelirler saldırırlar ve umduklarını bulamaz, halt edilirler. Krallarının yanına kaçan askerler durumu anlatır, kral gaza gelir ”İnadına isyan, inadına Turan” der ve tüm birlikleriyle bu sefer taktik yaparak kalenin önüne dikilir. Prens Arslan bu sefer kalededir, kral ise köylerden topladığı masumları kalenin önünde tek tek boynunu vurdurur. Arslan ise o kadar şefkatli ve iyilik dolusu bir prenstir ki dayanamaz ” Saldırın” talimatı verir. Bu sefer galibiyet yakındır diye düşünen Turan Kralı, Narsus’un zekası ve Jaswant’ın azmiyle bir kez daha yenilir. Gaza gelen Arslan’ı tepeye çıkarken tam öldürecekken sürpriz bir arkadaş Arslan’ı kurtarır ve kralın karşısına Daryun dikilir, canını adeta zor kurtararak topukları yağlar. Ayrıca Gieve hikayenin de akıcılığını sağlayacak çok gizemli bir yolculuğa devam etmektedir.
Arslan Senki Fuujin Ranbu - OP - Large 04

Hikaye için bu kadar spoiler’in yeterli olduğunu düşünüyorum, bir de serinin kendi gözümdeki değerini anlatmak istiyorum. Öncelikle Mecha serilerinden sonra savaş konulu serileri çok severim, o yüzden Arslan Senki’nin güncel bir takipçisi olarak bende yeri farklıdır. İlk sezonunun 25 bölümden oluşması, 25 hafta 23 dakika beni ekrana kitledikten sonra 8 bölüm çok ama çok kısa geldi. Sanki ” Kardeş bu başlangıç, ocak gibi 3.sezonu 25 bölüm yaparız” der gibi hissettim, umarım öyledir. İntroların yine en sevdiğim Japon sanatçı Eir Aoki tarafından seslendirilmesi benim için artı puan, ayrıca görüntülerdeki kullanılan efektlerin tatlılığı, müziğin ritmine göre hareketlendirilmesi mükemmel olmuş. Serinin akıcılığı, görüntü kalitesi ve efektleri muazzam. Tek eleştirebileceğim nokta ise serinin çok kısa tutulması ve (mekanın adını söylersem spoiler vermiş olurum) adı lazım değil denizli menizli şehirde uzun süre vakit geçirmeleri biraz sıkıcı olmuş o kadar. Bir de dipnot düşmek gerekirse Gümüş Maske abimiz bu seride daha çok ekran karşısında olacak ve hayatından detaylar daha çok verilecek.

Başka bir seride daha görüşmek üzere hoşçakalın, animesiz kalmayın.

02

Anime sever bir veteriner hekim.