AO NO EXORCIST; Şeytanın Çocukları İş Başında – Anime İnceleme

Sanat evreninde şeytanın bir sürü çocuğu var ve bunlar genelde iyi bireyler olarak karşımıza çıkıyor. İçinde büyük ve kötü bir güç barındıran iyilik bekçisi tatlı kahramanlar. Kimi zaman bir oyunda (Devil May Cry), kimi zaman bir dizide (Supernatural), kimi zaman da bir animede karşımıza çıkar bu çocuklar. Ve bu konu her zaman ilgimizi çeker; çünkü görkemlidir, fantastiktir, hayal dünyamıza renk katar, felsefeyi seviyorsak bize bolca malzeme verir. Gelin şeytanın çocuklarını konu edinen Ao no Exorcist animesini inceleyelim.

Dünya bir madalyon gibi iki yüzlü, bir tarafında insanlar yaşıyor diğer tarafında iblisler. İnsanların yaşadığı dünyaya Assiah, iblislerin yaşadığı dünyaya Gehenna deniyor. Bu iki boyut arasında seyahat mümkün olmasa da iblisler insanların ruhlarını ele geçirerek Assiah’a gelebiliyordu. Gehenna lideri olan Şeytan’da Assiah’ı arzuluyor; fakat gücünü barındırabilecek bir insan bulamıyordu. O da çareyi bir insandan çocuk sahibi olmak da buldu.

Bakalım Şeytan’ın insandan doğma çocuğu, babasına yardım edecek mi? Yoksa iblisleri avlayan bir ruh kovucu mu olacak? İlerde torunlarınıza anlatacağınız türden bir hikaye; çok bilindik olmasına rağmen oldukça etkileyici.

Kendini kaybeden ana karakterleri, insanüstü güçleri, destansı savaşları sevenler için Ao no Exorcist serisinde bolca malzeme var. Yalnız bu malzemelerin işleniş şekli Marvel filmleri gibi olduğu için Hellsing gibi animelerden aldığım hazzı alamadım. Hellsing kadar abartılmasa da Bleach, Naruto tarzı dövüş sahneleriyle orta şeker kan ve vahşet gösterilebilirmiş.

Ao no Exorcist en sevdiğim animeler listeme giremese de en sevdiğim karakterler listeme bir kişiyi gönderebildi. Ana karakterlerimiz Okumura Rin ve Okumura Yukio’ya babalık yapan Shiro Fujimoto. Kendisi, sırtında tonlarca yük olsa da hep güler yüzlü, cesur ve sorunlarını kimseye yansıtmayan hayran olunası yan karakter sınıfına giriyor. Diğer incelemelerde bahsetsem de bu karakterlere saygımdan tekrardan bahsetmek istiyorum (Liste biraz uzun isteyen alt paragrafa geçebilir): Naruto’dan Kakashi, Tengen Toppa Guren Laganndan Kamina, One Piece’den Zoro, Donten Ni Waraudan Tenka, Rainbow – Nisha Rokubou no Shichinin’den Rokurouta Sakuragi, Bakemono no Ko’dan Kumatetsu, Trigun’dan Vash the Stampede, Hajime No Ippo’dan Takamura gibi.

İlk sezonu 18. bölümden sonra mangadan koparak ilerliyor, ikinci sezonsa ilk sezonun 18. bölümden sonrasını hiçe sayıp mangaya bağlı ilerliyor. İzlemek isteyen okurlarımız, 18. bölümden sonra ikinci sezona geçebilir veya filler bölüm (doldurma bölüm) izler gibi ilk sezona devam edebilir.

4-5 sene önce bu seriyi izleseydim muhtemelen hayran olacaktım ama yaş ilerledikçe gelen o birikim ve beklentiler, bazı yerlerde animeden kopmama neden oldu. Yaşı 20 altında olan okurlarımız için animeye vereceğim puan kesinlikle 8’in üstünde. Gerçek puanım yazının altında, künyede olacak.

Çizimleri, müzikleri, konusu ve sahneleri ortalama üstü olan Ao no Exorcist serisine, çerezlik gözüyle bakmayın. Şans verin, kaliteli bir iş sizi bekliyor. İyi seyirler.

Ao no Exorcist

Sezon Sayısı: 2
Tür: Aksiyon, Fantastik
Mangaka: Kazue Katou
Anime Yönetmeni: Okamura Tensai
Gösterim Tarihi: 1. Sezon 17 Nisan 2011 – 2. sezon 7 Ocak 2017
Editör Puanı: 7.0/10

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?