Tengen Toppa Gurren Lagann – Anime İnceleme

Mecha beni hiçbir zaman cezbetmemişti. Belki de bu tarz şeylere sevgim çocukluğumda kaldı, diyedir; Voltran, Power Rangers, Transformers gibi gibi çocukluk efsaneleri, beni devasa robot savaşlarına doyurmuştu. Nedeni ne olursa olsun, mecha türü benim için izlerken uyuya kalacağım kategoride kaldı, kalmıştı. Mobil çöpçatan programlarında beğenmediğin kişiyi sağa kaydırır geçersin ya, mecha türü animelere de o tutumu sergiliyordum. Ta ki Tengen Toppa Gurren Lagann’la tanışana dek. Benim en iyi animeler sıralamamda, mecha adına yer edinen efsane serilerden bir tanesi. Bu arada söylemeden edemeyeceğim, arkadaşlar çöpçatan programları kullanıyorsanız, lütfen silin, hayata karışın, yüz yüze konuşun. Haftalık, hem kendime hem de size vaazımı verdiğime göre gelelim seyrimin efendisi Tengen Toppa Gurren Lagann’ı incelemeye.

Hikaye bizi uzak geleceğe götürüyor. Bu dönemde insanlar yer altında mahkum kalmış ve koloniler kurmuşlar. Yeryüzünün hakimleriyse robot kullanan, zeki, insan düşmanı yaratıklar. İnsanların çoğu zamanla yeryüzünün olduğunu dahi unutmuş, güneş, ay, dağ gibi bize olağan gelen şeyleri bilmeden yaşamaktadır. Bu köylerden birinde, ailesini depremde kaybettiğini düşünen Kazıcı Simon yaşamaktadır. Simon bir gün kazma işini yaparken daha önce hiç görmediği bir alet bulur. Bunun üzerine ağabeyi gibi gördüğü Kamina’nın ekibine katılır. Kamina’nın hayali yeryüzüne çıkmaktır ve bu yolda güvendiği tek kişi Simon’dur.

Simon ve Kamina sürekli yeryüzüne çıkmak isteseler de hep başarısız olmuşlardır. Yine başarısız oldukları bir eylem sonrasında deprem olur ve yukardan bir robot ve Yoko adında bir kız düşer. Hikaye adına daha fazla detay vermemek adına kısa keseyim. Simon, Kamina ve Yoko birlikte robotu yenip yeryüzüne çıkarlar. Bilinmeyen bir dünya üzerinde büyük bir serüven başlar.

Devasa robot savaşları insanları heyecanlandırır ama nedense bende tam tersi etkiyi yapıyordu. Sıkılırdım ve hep şunu düşünürdüm, bu robotlar yerine aynı sahnelerde insanlar savaşsa; o kadar vahşet izleyeni rahatsız edebilir ve o kadar abartı güç insan üzerinde çok yapay durabilir. Bu yüzden robotları kullanıyorlar ki sahnelerin abartı büyüklüğünün bir anlamı olsun. Benim gibi böyle düşünen bir çok kişinin olduğunu biliyorum. Bu paragraf onların yüreğine su serpmek için yazıldı. Arkadaşlar bu animeyi izlerken bu düşüncenize aldırış etmeyeceksiniz. Özellikle Kamina’nın sahneleri sizi öyle gaza getirecek ki bu tarza bakış açınızı sorgulatacak. Tabi sonrasında tekrardan bu etkiyi yaşayacağınız bir anime bulmak, biraz zor olabilir.

Tengen Toppa Gurren Lagann size tüm duyguları yaşatacak bir seri. Kahkahalarla gülüyorsunuz, ağlıyorsunuz, şaşırıyorsunuz, meraklanıyorsunuz, umutlanıyorsunuz ve tekrar ağlıyorsunuz. Yani hem ciddi hem komik, tam ayarında çok gaz bir anime.

Anime ortalarında çok farklı bir noktaya geliyor. Burada sizi ters köşe yapan bir mini final karşılıyor. Sonrasında anime devasa sahnelerini arşa taşıyor. Gerçekten arşa çıkıyorlar. Bir düşmanın eliyle gezegen fırlattığını görürseniz yadırgamayın.

Bu seriyi çok ciddiye alıp izlerseniz, bazı sahneleri anlamsız gözlerle izleyip, “bu neydi şimdi” diyebilirsiniz. Tavsiyem, hem odaklanıp hem de sadece keyif için izlemeniz. O zaman çok güzel vakitler geçireceğinize eminim.

Tengen Toppa Gurren Lagann’ın eksi yönü değil de bende bıraktığı bir boşluk hissi var. Seri bittikten sonra mecha türüne biraz ilginiz artıyor ama hiç bu kadar ‘gaz’ bir seri bulamadığınız için boşluğa düşüyorsunuz. Bu boşluğu doldurabilen bir seriyle hala karşılaşmadım.

Farklı bir mecha hikayesi olan, alışılmışın dışında hayran olunası bir karakter (Kamina) barındıran, tam bir final yapan, ters köşelerin olduğu, çok gaz bir anime izlemek istiyorsanız; Tengen Toppa Gurren Lagann’a hemen başlayın derim.

Tengen Toppa Gurren Lagann

Bölüm Sayısı: 27
Tür: Aksiyon, Macera, Mecha, Komedi
Mangaka: Kazuki Nakashima
Anime Yönetmeni: Hiroyuki Imaishi
Gösterim Tarihi: 1 Nisan 2007
Editör Puanı: 8.9/10

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?