ANOHANA Anime İncelemesi -Sımsıcak Bir Arkadaşlık Hikâyesi

anohana anime

“Anohana: O Gün Gördüğümüz Çiçek” veya Japonca ismiyle “Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai.” Kısaca, “Ano Hana…” Türü, daha önce görmediğim bir tür olarak “Büyüme Kurgusu” olarak adlandırılmış. Ancak ben Dram/Arkadaşlık/Aşk olarak değerlendirmeyi tercih ediyorum. Anime, yirmişer dakikadan olmak üzere on bir bölümden oluşuyor. Baştan söyleyeyim spoiler yok ve incelemenin yüzde yüz tarafsız olduğunu iddia edemem, illaki subjektif bir şeyler olacaktır. Ayrıca animeye şu an Netflix üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Anohana anime incelemesi, yazının devamında. İsterseniz, yavaştan oraya geçelim.

ANOHANA ANİME HİKÂYESİ

Jinta Yadomi(Jintan) isimli ana karakterimizin liderliğini yaptığı altı kişilik arkadaş grubu, Meiko Honma(Menma) isimli karakterin ölmesiyle dağılır. Arkadaş grubunda Jintan dışındaki herkes bir şekilde hayatına devam ederken, Jintan asosyal ve içine kapanık biri haline dönüşür. Hikâyemiz ise, Menma’nın fiziksel olarak büyümüş ancak karakter olarak hâlâ bir çocuk olarak Jintan’ın karşısına çıkmasıyla başlar. Menma’yı Jintan’dan başkası göremez ve ayrıca Menma, cennete gidebilmek için son dileğinin yerine getirilmesini ister…

anohana anime

KARAKTERLER

Aslında buradaki altı isimden tek tek bahsetmeye değer ancak vakit çalmaya gerek yok. Hepsini kısaca özetlemek gerekirse, bir şekilde aslında bu eski arkadaş grubuna özlem duyuyor hepsi. Her biri arkasında bir şey bırakmış, hepsinin bir hikâyesi var bu grup içinde. Zaten bu grupta kimse kendi ismini kullanmamış, herkese takma adlar bulmuşlar, onlarla seslenmişler birbirlerine. Birbirlerine duydukları sevgi, birbirlerine olan bağlılıkları çok açık… Kesinlikle de iyi yazılmış. Her karakter kendine özgü ve her birinin birbiriyle özel ilişkisi var. Realist, bir o kadar da romantik. Yani gerçek olabilirmiş gibi, ancak gerçek olamayacak kadar da yoğun…

ÇİZİMLER VE MÜZİK

Çizimler için başta söylemek istediğim birkaç şey var. Öncelikle kesinlikle büyüleyici ya da dünyanın en harika çizimi değil. Ancak gene de kendine has, naif ve abartısız… Yönetmenlik olarak söyleyebileceğim şeyler ise… Birçok sahnede duyguyu vermek adına yapılan işler çok iyi. Müzikler ve kullanımı, ki buraya daha sonra tekrar değineceğim, gösterilen açılar, geçmişle bugünün bir arada işlenmesi, ayrıca seslendirme kalitesi… Sanki böyle, dünyanın en harika yemeğinin bütün baharatları olması gerektiği gibi serpilmiş gibi. İzlerken kendisine hayran oluyorsunuz… Çizimler büyüleyici olmasa da canlı renkleriyle bağlayıcı ve kesinlikle büyüleyici bir ortam oluşturuyor. Bunun dışında Menma karakterinin olağanüstü tatlı çizimi ve tatlı konuşması, bir şekilde animeyi izlemenize devam etmenizi sağlıyor. Son olarak, animenin introsu oldukça iyi!

SONUÇ

Yaptığı her şeyi mükemmele çok yakın yapıyor Anohana. Duygusal yoğunluğu çok fazla ve ağlatmak istediği anlarda sizi kolayca ağlatıyor. Hele de son iki bölümde öyle güzel tokatlar vuruyor ki bağırarak ağlama isteği uyandırıyor. Hatta şöyle anlatayım, harika bir müzik çalan iki sahne var animede. İkisini de ara ara YouTube’dan açıp izliyorum. Her izlediğimde tüylerim diken diken oluyor ve her seferinde ağlıyorum. İnanılmaz hisler yaşatıyor size on bir bölüm boyunca. Bunun dışında karakterlerin iyi olduğundan da bahsetmiştim, ancak Jintan karakteri cidden çok başka bir karakter. Harika yazılmış ve size birçok defa, “Burada ben olsam, ben de aynı şeyi yapardım.” dedirtiyor. Yaptığı her bencillik ve fedakârlıkta ona hak veriyorsunuz. Çünkü, dediğim gibi, biliyorsunuz ki siz olsanız, siz de onunla aynı tepkiyi vereceksiniz. Keza diğer karakterlerle de empati kurmanız çok kolay oluyor, çünkü anime size hepsini benimseyeceğiniz ve karakterlerini öğreneceğiniz zamanı tanıyor.

Anohana anime incelememizde puanlamaya geçmeden önce, bu başyapıta neden tam puan vermediğimi açıklamak ve animeyi kimlere önerdiğimi söylemek istiyorum. Normal şartlar altında bu animeye tam puan vermem kaçınılmazdı ancak ara bölümlerde, her ne kadar iyi olursa olsun tempo sorunları hissettim. Tam ortada kalan iki veya üç bölümde bunu hissedince birkaç puan kırmam gerektiğini hissettim. Ayrıca animeyi de iyi bir arkadaşlık izlemek isteyenlere, ağlamak isteyenlere(iyi bir dram arayanlara), çok iyi bir aşk hikâyesi izlemek isteyenlere öneriyorum. Hele de aşk konusunda gerçekten dört farklı çok iyi, zincir bir hikâye bırakıyor bize. Sonuçta… Karakterlerden girip gene bir şekilde karakterlerle devam edip ve yine karakterlere dokunarak yaptığımız Anohana anime incelememiz bitti. Böylece puanlamaya geçebiliriz.

Puanım: 95/100

Anohana’yı izledikten sonra, şu müziği her duyduğunuzda duygulanacağınızdan eminim. İyi dinlemeler!

https://www.youtube.com/watch?v=ndH6UqA0QSo

Tekirdağ'da yaşıyor ve 19 yaşında. Galatasaray Üniversitesi'nde öğrenci. Birçok şeye ilgi duyduğu için hepsini yazmayacak. Ama yazdığı, izlediği, oynadığı sürece mutlu biri.