DIMENSION W | 2072’de Geçen Bir Seri

2072 yılında geçen bir bilim kurgu serisi yayınlamak istiyorsanız, seriniz Tesla’nın buluşlarına, dünyadaki enerji mekanizması ve çizgilerine atıfta bulunuyorsa mutlaka ana karakterin ismini Kyouma koymalısınız (Steins;Gate’de ise Houoin Kyouma). Bilim kurgu ve seinen türlerini barındıran içeriği ile  ”Yeni bir Steins;Gate mi geliyor?” merakı uyandıran Dimesion W serisi 2016 kış sezonunun başlamasıyla ekranlarımızdaki yerini almış bulunmakta.

Elektrik Faturalarını Unutun, Bobinler Geliyor

İnsanların kol gibi elektrik faturaları ve kaçak elektrikten kaynaklanan ek masraflardan kurtulduğu, bobinlerle dünyanın tüm enerji ihtiyacının sağlandığı bir evrende, Yeni Tesla Şirketinin koyduğu kurallara göre yaşadığını görüyoruz. Seride Tesla’nın adının geçmesiyle merak uyandırmasını da göz ardı etmeyelim zira bu nedenden dolayı izlemeye başladım. Dünyanın etrafı yeni enerji sistemi olarak adlandırılan devasa yapılarla çevrilmiştir, X,Y ve Z boyutlarına alternatif olarak W boyutunun bulunmasıyla sınırsız bir enerji kullanımı bulunur, bu sistemi bulup geliştiren Profesör Yurizaki Shidou yeni bir geleceğin temellerini atar.

Sen sınırsız enerjiyi bul, illa ki senin emellerini art niyetle kullanacak birileri çıkar, underground yaşam felsefesini benimsemiş karakterler kurulan şirkete nispet yapar gibi yasa dışı bobinlerle şehirlerde fink atmaktadırlar. İşte burada devreye bobinlerden nefret eden tamirci abimiz Mabuchi Kyouma devreye giriyor. Kyouma aynı zamanda benzin işiyle de ilgilenen bir kişidir, ödemeleri biraz nakit biraz da benzin üzerinden almaktadır (benzinin litresi olmuş 2800 yen). Yasa dışı bobinlerle ilgilenen Mary bu görev için Kyouma’yı görevlendirmektedir. Telefonla Kyouma’yı arayan Mary şehirde yeni 2 tane yasa dışı bobin kullanan kişilerin adreslerini verir ve bobinleri ona getirmesini ister. Bobinlerden nefret eden Kyouma (sanırım artık benzin işinden para kazanamadığı için) tahsilatçı görevini her zamanki gibi yerine getirmek için yola çıkar.

Dimension-W-tomes-3-4

Adrese gittiğinde ise underground tiplerin bir kızı yakaladığını ve onunla eğlendiğini görür, bu kız 2 sene önce kaybolan Profesör Shidou’ya aittir (robot olduğu için). Mekanı dağıtan, adeta yasa dışı bobinleri uzun iğneleri ile hallaç pamuğuna çeviren Kyouma içlerinden birinin kızı rehin aldığını ve kafasına bobin takılan bir su tabancası ile tehdit ettiğini görür. Kızla işi olmadığını isterse onu vurabileceğini söylerken, baktı kız ölecek, kız son çare babasına verdiği yemini bozar ve adamı kanepeyle birlikte karşı duvara fırlatır. Kyouma doğal olarak  şaşıracakken, kız o sinirle gelir ve tokatı yapıştırır. Osmanlı tokatını yiyen Kyouma bayılır, uyandığında Yeni Tesla Enerjinin güvenlik kuvvetlerini karşısında bulur, bobinlerde yok olmuştur. Güvenlik timinden Albert zeki olacak ki enerji sisteminden kızın bulunduğu yerin uzakta olmadığını anlar ve peşine düşer, o sırada Profesör Shidou’nun yerini bulurlar. Kyouma ise kızın artık robot olduğunu çözmüştür, illa o bobinleri alacak çünkü adam tahsildar, çıkar çatıya peşine düşer.


65231
Profesör ise yakayı ele vereceğini anlayınca arka odadaki gizli buluşunu alır (bobindir), çıkar balkona ” Siz 2 sene önce karımı ve kızımı öldürdünüz, size bunu ödeteceğim” der ve başlar şehirdeki enerjiyi kendine doğru çekmeye. O sırada Albert dil dökse de ne kadar ”öldürenler yargılandı ama basına sızdırılmadı, biz hallettik bu işi” desede profesör dinlemez devam eder. Kyouma ise robo kızı iğneleri ile Wolverine’e nispet yapar gibi yakalar ama nafile, kızın bobin enerji kaybından dolayı devre dışı kalır. Profesör Shidou ise şehre son şakasını yaparak binayı son buluşuyla patlatır ve sonsuzluğa doğru yelken açar.


dimension-w-3878559
                                                     

Dimension W Yorum

Büyük umutlarla ”İşte Cern deneylerinden sonra şimdi de Tesla’yı anlatan bir seri çıktı, yaşasın” derken seriyi bilim kurgudan çok aksiyon animesine çevirmeleri tüm hayallerimi altüst etti. Bilim kurgu ise şehirde bobinlerle çalışan robotlar ve enerji sağlayan bobinlerden ibaret olması ”Hani bilim kurguydu?” demenize yol açabilir. Ama bilim kurgudan çok aksiyon sahnelerini seviyorsanız tam size göre bir seri, hemde karakterimiz Wolverine’imsi bir edayla şehrin altını üstüne getiriyor. Steins;Gate’i tahtından indirecek bir seri hayalim yine başka bir sezona kaldı, şimdiden iyi seyirler.

Anime sever bir veteriner hekim.