Another – Anime İnceleme

another - 01

Another, gerilim ve korku seven anime hayranlarının izlemesi gereken başlıca yapıtlardan biri.

2012 yılının en iyi gerilim animesi seçilmesi de nedenini açıklar niteliktedir. Animenin başlarında “N’oluyor oğlum burda, siz hayırdır” gibi cümleleri içinizden geçirseniz de anime sizi sizden alıyor.

Another izle

“1972 yılında Kuzey Yomiyama Orta Okulunun 3-3 sınıfındaki popüler bir öğrenci olan Misaki dönem bitmeden ölür. O zamandan bu yana Yomiyama Kasabası derin sırlardan ötürü karanlık bir atmosfere bürünür. 26 yıl sonra Sakakibara Kouichi Kuzey Yomiyama’nın 3-3 sınıfına transfer olur ve çok geçmeden tuhaf ve kasvetli bir ruh halinin öğrencilerin üstünde olduğunu görür. Ayrıca kendisini gizemli göz bandı takan Mei Misaki adlı öğrencinin çekimine kapılır fakat öğretmenler ve sınıfın geri kalanı o hiç var olmamış gibi davranmaktadır. Mei dahil hiç kimsenin uyarısına kulak asmayan Sakakibara yalnızca Mie’ye değil ayrıca Kuzey Yomiyama 3-3 sınıfını saran fenomenin arkasındaki gerçeğe de yaklaşmaktadır.”

another-04

Hikaye olarak insanı içine çeken animenin bana göre açılış ve kapanış müzikleri de hikayesi kadar efsanevi. Özellikle ilk açılış müziği olan ALI PROJECT’in Kyomu Densen şarkısı gerçekten Another’ın karanlık ve gizemli havasını yansıtmış diyebilirim. Seiyu’lara bakacak olursak Sakakibara Kouichi‘yi Abe Atsushi ve Misaki Mei‘yi Takamori Natsumi seslendirmiş.

another - 03

Yomiyama’daki gizemin içine battıkça Sakakibara ve Mei’nin arkadaşlığı değer kazanır, bu sayede gizemin peşinden koşmayı bırakmazlar. Gizemi çözmek için ellerinden geleni yapan  Mei ve Sakakibara sayesinde, sınıf arkadaşları gizemi çözmeye ve ondan kurtulmaya çalışırlar. Kendi ve ailelerinin hayatlarının tehlikede olduğunun farkında olan öğrenciler yüzünden gerilim artar ve animenin son bölümlerinde çatışma patlak verir. Final bölümünde ise konu çok güzel toparlanmış ve final yapılmış.

another - 05Daha önce Another’ı izlememiş olanlar için not; bu animeyi izlemek bazı insanlarda bağımlılık yapabilir diye düşünüyorum çünkü ben izledikten sonra kendimi alıkoyamayıp bir iki kere daha tekrar baştan izledim. Siz de bu animenin bağımlık yapıp yapmadığını görmek istiyorsanız bir an önce izlemelisiniz. Daha fazla ayrıntıya girmek isterdim ama zaten 13 bölümcük kısa çerezlik bir seri olduğunu da belirteyim.

Anime incelemeleri ve haberleri üzerine yazılar yazmaktayım.