MIYAZAKI’nin Yeni Filmini Bitirmesi İçin 3-4 Yıl Daha Var

Studio Ghibli yapımcısı Toshio SuzukiMinami no Kuni no Kanyada‘nın Pazar günkü tanıtım etkinliğinde Hayao Miyazaki‘nin yeni ve gelecek filmi Kimi-tachi ve Dō İkiru ka (How Do You Live?) ‘ni bitirmesi için 3-4 yıl daha olduğunu belirtti. Suzuki ayrıca filmin iki yıldır hazırlandığını ve stüdyonun filmde daha önce yapamayacağı şeyler yaptığını da belirtti.

Miyazaki, geçen Ekim ayında, aksiyon-macera fantazi filmini tamamlamak için üç ya da dört yıla ihtiyaç duyacağını söylemişti. Ünlü sanatçı,  aynı isimdeki filmin başlığını yazar Genzaburō Yoshino‘nun 1937 başyapıtından aldı. Bu kitabın, filminin kahramanı için büyük bir anlamı olan bir hikaye olduğunu ekledi. Yoshino’nun kitabı, Koperu ve amcası olarak adlandırılan bir adamın etrafında dönmekte Koperu’nun ruhani olarak gelişmesi ve insan olarak nasıl yaşadığını konu alıyor.

Miyazaki, Kasım 2016’da yayınlanan özel Owaranai Hito Miyazaki Hayao‘da (Never-Ending Man: Hayao Miyazaki) belgeselinde Ghibli Müzesi için  “Kemushi no Boro” nun ardından bir sinema filmi yapmak istediğini söylemişti.  Kendisi sadece animasyon yapmaktan memnun değil bu nedenle Ağustos 2016’da uzun metrajlı bir film için bir proje önerisi sunmuş.

O zamanki sinema filmi için resmi olarak yeşil ışık almadığı halde, yine de projeye animasyon çalışması yapmaya karar verdi. Studio Ghibli yapımcısı Toshio Suzuki, Nisan 2017’de Miyazaki’nin Temmuz 2016’dan bu yana projenin senaryolarını hazırladığını söylüyor.  Ancak, şu zamana kadar sadece 20 dakikalık bir ‘storyboard’ (resimli taslak) oluşturduğunu da ekliyor.

Suzuki, Shogakukan’ın Josei Seven dergisindeki kitabını Mart 2017’den bu Ocak ayına kadar seri hale getirdi. Kitap, Suzuki’nin asansörde tesadüfen tanıştığı Taylandlı bir kadın olan Kanyada’ya odaklanmakta.

En iyi 10 Miyazaki filmi için buraya tıklayın.