Yeni MIYAZAKI Filmi “BORO THE CATERPILLAR” Çok Yakında Gösterimde

Animasyon dünyasının en büyük ustalarından Hayao Miyazaki’nin yeni kısa animesi Boro the Caterpillar (Kemushi no Boro)” 14 Mart Çarşamba günü Ghibli Müzesinde ön gösterimini yaptı. Bu kısa anime filmi, 77 yaşındaki Hayao Miyazaki’nin son beş yılda yayınladığı ilk filmi olacak. Yönetmen Miyazaki’nin, “Boro the Caterpillar (Kemushi no Boro)”  kısa anime filminden önceki son filmi 2013 yılında gösterime giren  “The Wind Rises” idi.

Boro the caterpillar
Boro the caterpillar

“ Boro the Caterpillar (Kemushi no Boro)” dünyayı bir böceğin gözünden anlatan 14 dakika 20 saniyelik bir kısa anime filmi.

Miyazaki animenin hem yönetmeni hem senaristi. Miyazaki hikayeyi, bir brokolinin üstünde doğan, 1 mm’den bile küçük bebek bir tırtıl olan Boro’nun gözünden anlatıyor. Kısa filmdeki, son sahnede Joe Hisaishi tarafından çalınan piyano müziği hariç tüm sesler ve müzikler komedyen Tamori’ye ait.

Ön gösterimden önce müze müdürü Kazuki Anzai, yönetmen Hayao Miyazaki’nin açıklamalarına da yer verdi. Miyazaki yaptığı açıklamada, 67 yıl önce ilkokuldayken bitkilerin fotosentezi nasıl yaptığına, o anın nasıl gözüktüğünü dair büyük bir merak duyduğunu ifade etti. Yıllar sonra, bir tırtılın gözünden doğal yaşamı yansıtmak için bu filmi yapmak istediğini söyledi. Sözlerinde ayrıca Tamori’ye duyduğu minneti de ifade eden Miyazaki “Eğer Tamori olmasaydı bu filmi asla çekemezdim” dedi.

Müze müdürü Kazuki Anzai ayrıca yönetmen Miyazaki’nin ilk defa bilgisayar ürünü (CG) görüntüler kullandığını da belirtti. Ön gösterimden sonra filmde var olan böceklerin ve çizimlerinin yer aldığı bir sergi de ziyaretçilere açıldı.

Boro the Caterpillar (Kemushi no Boro)” 21 Mart tarihinden itibaren, Ağustos ayının sonuna kadar Ghibli Müzesi, resim sergi salonunda gösterimde olacak. Müzeye giriş için biletler Lawson tarafından satılacak. Biletler telefonla arayarak da satın alınabilecek. Temmuz ve Ağustos ayları için biletler ön satışa sunulacak. “Boro the Caterpillar (Kemushi no Boro)” kısa anime filminin sergisi ayrıca 2F galerisinde de düzenlenecek.

 

Hayao Miyazaki ayrıca “Kimi-tachi waDou Ikiru ka (How do you live?)” isimli bir film üzerinde çalışıyor. Bu film Genzaburou Yoshino’nun 1937 yılına ait aynı adlı eserinden uyarlama olacak. Miyazaki, üzerinde çalıştığı bu yeni filmin hazırlık sürecinin 3-4 yıl kadar sürmesini beklediğini belirtti.

Anime haberleri içerikleri yazıyorum.