HUNTER X HUNTER’da Machi ve Liderin Konuşması Hayranları Böldü

Hunter X Hunter’da Machi ve Hayalet Takımı Lideri konuştu. Hayranlar ikiye bölündü. 29 Ocak 2019 günü çıkan Japon Haftalık Shōnen Jump dergisinin 9. sayısında, yaklaşık 4 aylık aradan sonra Hunter x Hunter geri döndü. Zaten çoktan okumuşsunuzdur… Ne?! Hâlâ okumadınız mı? Nobunaga-san öldürür bak benden demesi.

Neyse, tüm Japonya’nın uzun zamandır beklediği geri dönüştü. Fakat bir grup hayran arasında en son çıkan bölümdeki bir panel tartışmaya yol açtı. Biraz daha açarsak, panelin içindeki sözlerin hangi sırayla okunması gerektiğiyle ilgili iki kesim ortaya çıktı.

Hangi Sırayla Okumak Doğru?

Problematik panel, bu hafta Jump’ta çıkan 371. bölüm “Görev”in panellerinden biri: Black Whale (Siyah Balina) gemisinde yeniden buluşan Hayalet Takımı’nın lideri ve Machi arasında geçen bir sahne. Panelin ortasında lider ile Machi, etraflarındaysa onları saran 4 adet konuşma balonu var.

Konuşma balonlarını A’dan D’ye adlandırıp, her birinde neler dendiğini yazıp bakalım.

A: Hisoka’yı… Ben geberteceğim

B: Erken bulan kazanır, ilk kim bulursa o gebertir.

C: İmkânsız.

D: Hiçbir işe yaramaz.

Kendisinden nasıl bahsettiğine bakarak (atashi) A’nın Machi olduğu su götürmez. Bir sonraki panelin sözü de Machi ile başladığına göre, D de lider olsa gerek. Fakat geriye kalan B ve C’yi kimin söylediğine dair iki farklı görüş var.

S Şekli

S şekli yukarıda yazılan düzenle aynı olup, A → B → C → D sırasıyla okunur.

N Şekli

Kısaca, A ve C Machi’nin, B ve D de liderin sözleridir. Yani N şekline göre, A → C → B → D olarak okumak doğru.

Hunter X Hunter'da Machi
Hunter X Hunter’da Machi ve Liderin Konuşması

Bu durumda A ve B Machi’nin, C ve D liderin sözleri oluyor. Peki, bu konuşmayı hangi sırada okumak doğru acaba?

İkisi de Olası

Aslında hepinizin kendi gözlerinizle okumanızı isterim ama bana (ahiruneko) göre, hiç düşünmeden okuyunca S şekli daha doğal geldi. Hem içerik hem de manga okuma akışına göre S şekli daha içime sindi.

Bu algıyla, N şeklinin düzenlenişi hafif tuhaf kaçıyor. Fakat akıcı okuma düzeyinde, konuşmanın içeriği olarak iki şekilde de rahatsız edici pek bir şey yok. Hatta N şekli daha iyi oturuyormuş gibi bir his bile uyandırıyor. İnsanın kafası karışıyor. Referans olarak, bir sonraki paneldeki konuşmayı da verelim.

Machi: Öyleyse yazı turayla belirleyelim mi?

Lider: Asıl o imkânsız.

İnternetteki Görüşler

Akış olarak S şekli, içerik olarak daha çok N şeklidir herhalde. Elbette pek çok itiraz da vardır; fakat, B balonunun yanındaki ……balonu da, karar vermede kullanılabilir. Burada, internetteki farklı farklı görüşlerden bazılarını gösterelim.

  • Lider “Asıl o imkânsız” dediğinden “İmkânsız” diyenin Machi olduğunu düşünmüştüm.
  • “Erken bulan kazanır, ilk kim bulursa o gebertir,” diyenin lider olduğunu düşünenler var. O besbelli Machi’nin sözü.
  • Bence N şekli çok daha doğal. S şekli taraftarlarının görüşlerini duymak istiyorum.
  • S şekli olduğunu düşündüm.
  • S şekli daha içime sindi fakat N şekli de var.
  • S şeklinden başka okuma şekli imkânsız değil mi?
  • N şekli daha doğal bence.

Peki Ya Doğru Yanıt?

Artık bu durumda, doğru yanıtı sadece Togashi-sensei biliyor tarzı bir hava oluşmuş durumda. Peki ya siz hangi taraftasınız? Her şeye rağmen, uzun bir aranın ardından yeniden çıkmaya başladıktan sonraki ilk sayısının sadece tek bir panelindeki bir konuşmayla bu kadar olay olan Hunter x Hunter, müthiş bir manga, değil mi?

Kaynak: rocketnews24.com

Haber çıkış tarihi: 29.01.2018

Anime haber ve makaleleri.