ANİME İZLEMEYE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ANİME TERİMLERİ

Merhaba, bugün anime izlemeye yeni başlayan izleyicilerde kafa karışıklığı yaratan bir konuya açıklık getireceğim. Anime ve Manga terimleri içeriklerini bilmeden istediğiniz türde serileri bulamayabilirsiniz. Peki nelermiş bu kelimeler gelin birlikte bakalım, keyifli okumalar dilerim 🙂

MANGA

Japon çizgi romanlarıdır.

ANİME

Mangaların japon çizim teknikleri ile animasyona uyarlanmasıdır. Fazla olmasa da herhangi bir mangadan uyarlanmayan bağımsız animeler de vardır.

MANGAKA

Mangayı çizen, yazan ve kurgulayan kişidir, yani kısaca o serinin sahibi diyebiliriz.

SHONEN

Erkek çocuk anlamına gelen bu kelime anime ve manganın genellikle 13-18 yaş aralığındaki erkeklere hitap ettiğini belirtir ve anime/manga sektörünün çok büyük bir kısmını shonen seriler oluşturur. Macera, aksiyon ve komedi unsurları ön plandadır.

SHOUJO

Küçük kız anlamına gelen bu kelime anime ve manganın genellikle 13-18 yaş aralığındaki kızlara hitap ettiğini belirtir. Fantastik, aksiyon ve komedi unsurları ön plandadır.

SEİNEN

Genç, yetişkin erkek anlamına gelen bu kelime anime ve manganın genellikle +18 yaş üzeri erkek kitleye hitap ettiğini belirtir. Cinsellik ve vahşet unsurları ön plandadır.

JOSEİ

Genç, yetişkin kadın anlamına gelen bu kelime anime ve manganın genellikle +18 yaş üzeri kadın kitleye hitap ettiğini belirtir. Romantizm, yaşamdan kesitler ve dram unsurları ön plandadır.

ECCHİ

Sapık anlamına gelir. Bu animelerde hikaye ve olay örgüsü vardır. Çıplaklık ön plandadır fakat cinsellik yoktur.

MECHA

Mekanik anlamına gelir. Bu animelerde robotlar ön plandadır.

İSEKAİ

Farklı dünya anlamına gelir. Bu animeler normal insan dünyasında değil, başka bir fantastik dünyada geçiyor. Bazı serilerde ana karakterler fantastik dünya ile normal dünya arasında gidip gelebilir.

YAOİ

İki veya daha fazla erkek arasındaki ilişkiyi ve cinselliği konu alan anime/manga serileridir.

YURİ

İki veya daha fazla kadın arasındaki ilişkiyi ve cinselliği konu alan anime/manga serileridir.

HİATUS

Bir manga serisinin süresiz şekilde ara vermesidir. Bu ara üç hafta da olabilir, üç ay da olabilir, üç yıl da olabilir hatta çok daha fazlası da olabilir.

ARC

Anime ve mangada belirli bir olayı kapsayan bölümleri belirtir. Mesela bir animede büyük bir savaş başlıyorsa bu savaş arcının başladığı anlamına gelir, savaş bittikten sonra ise savaş arcı biter ve yeni bir arc başlar.

ONE SHOT

Mangakaların çıkardığı tek bölümlük serilere one shot denir.

OVA

Orijinal manga hikayesinden bağımsız, animeye hiçbir etkisi olmayan ek bölümlerdir.

FİLLER

Orijinal hikayede bulunmayan bir olayın animede gerçekleşmesidir. Bu olayın ana hikayeye bir etkisi olmaz.

CANON

Orijinal hikayeden uyarlanan anime bölümleridir.

SEİYUU

Anime karakterlerini seslendiren ses sanatçılarıdır.

Anime Terimleri Seiyuu (seslendirme sanatçısı)

SENPAİ

Kıdemli anlamına gelir. Mesela 3. sınıf bir öğrenci 5. sınıf olan bir öğrenciye Senpai şeklinde hitap eder.

Anime Terimleri – Senpai

TSUNDERE

Agresif ve kibirli bir karakterin gelişen olaylar neticesinde sevimli ve utangaç bir hale dönüştüğü karakter tipidir. Bu karakterler sürekli bağırır ve genellikle ana karaktere şiddet uygularlar.

YANDERE

Psikopat ve aşık karakterlerdir. Bunlar sevdiği kişiyi ailesinden, hatta kendisinden bile kıskanacak kadar psikopattır. Bu kıskançlığın sonucunda sevdiği kişiyi kaybetmemek için onu öldürme/zarar verme eğilimindedirler.

KUUDERE

Anime terimlerinden biri olan ‘kuudere’ler duygusuz, kibirli ve alaycı karakterlerdir. Asla taviz vermezler, fazla konuşmazlar ve kendilerine edilen iltifatları umursamazlar. Olaylar karşısında genellikle hiçbir tepki göstermezler. İç dünyalarında çok saf ve temiz düşünceleri olsa da bunu dışa vuramazlar.

CHİBİ

Kısa anlamına gelir. Anime veya mangadaki bir karakterin bebeksi ve sevimli çizilmesine denir.

KAWAİİ

Tatlı ve sevimli şeyleri belirtmek için kullanılan bir kelimedir.

FUDANSHİ

Yaoi anime ve mangaların erkek hayranlarına fudanshi denir.

FUJOSHİ

Yaoi anime ve mangaların kadın hayranlarına fujoshi denir.

Umarım bu anime terimleri listemiz işinize yaramıştır. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim^^ En sevilen 10 anime listeme gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere, elveda 🙂

Duvarı nem, insanı Chika Fujiwara ile evlilik yıkar.