Pokemon GO ile İlgili Detaylar Resmi Olarak Açıklandı!

Geçtiğimiz günlerde oynanış videosu sızan Pokémon GO ile ilgili detaylar Pokemon.com üzerinden resmi olarak açıklandı. Yayımlanan yazıdan çıkarılanları sıralayacak olursak:

Vahşi pokémonlarla savaşamayacak, sadece yakalayabileceğiz.

Gerçek dünyadaki önemli/ilginç yerlerde (sanatsal ve tarihi mekanlar gibi) Poké topu vs. alabileceğimiz PokéStop -namı diğer Item Shop- olarak adlandırılan noktalar konumlandırılacak.

Oyunda seviye sistemi olacak ve pokemon yakaladıkça tecrübe puanı kazanıp seviye atlayabileceğiz. Seviye atladıkça daha güçlü pokémonlar yakalayabileceğiz ve daha güçlü eşyalara, daha güçlü Poké toplarına (great ball, master ball vs.) erişebileceğiz. (Bu eşyalar da muhtemelen PokéStop’larda satılıyor olacak.)

Başlıksız-1

Pokémonlara evrim geçirtmek için aynısından 3-5 tane yakalamamız gerekecek. Ek olarak PokéStop’lardan pokemon yumurtası satın alabilecek, aynı konsol oyunlarındaki gibi belirli bir mesafe yürürdükten sonra yumurtanın çatlamasını sağlayabileceğiz. Sanıyorum ki yumurtalar Random çıkacak şekilde satılacak ve şansımız yaver giderse nadir pokémonlar da çıkartabileceğiz.

Pokémonlar türlerine göre bölgelerde bulunacaklar. Örnek verecek olursak su pokémonlarını sokakta yada absürt yerlerde değil de gölde, denizde vs. yakalayabileceğiz.

Oyunda belirli bir seviyeye ulaştığımızda üç takımdan birini (Bu takımlar hakkında bir bilgi bulunmuyor.) seçip haritada uygun olan boş GYM bölgelerinden birini yada başkasının yerleştiği bir yere meydan okuyup saldırarak ele geçirebilecek ve buraya elimizdeki pokémonlardan birini yerleştirebileceğiz. PokéStop’lar gibi GYM’ler de haritada belli başlı yerlerde önceden konumlandırılmış olacak ve her oyuncu buraya sadece bir pokémonunu yerleştirebilecek. Özetle oyunda klan ve kale savunması gibi bir sistem olacak da denebilir.

Oyunda aynı zamanda achievement sistemi de olacak. Yani X yere gidip X pokémonu yakala gibi görevleri yaparak ödüller kazanabilecek, başarımlar açabileceğiz.

Sıra geldi bahsi geçen bilekliklere. Pokémon GO Plus adındaki bu bilekliklerin aslında tek olayı telefonumuzla Bluetooth aracılığıyla eşleşip etrafta pokémon olduğunda yada oyunda bi event vs. olduğunda üzerindeki led ve titreşim özelliği ile bizleri uyarması denebilir. Bunun yanı sıra pokémon yakalamak ve bazı basit işlemleri telefona bakmadan üzerindeki buton sayesinde halletmemize yarayacak. Bilekliklerin ne zaman çıkacağı henüz belli olmasa da oyunun çıkmasıyla beraber satışına başlanacağını düşünüyoruz.

Pokémon GO, şuanda Japonya’da alan testine sokulmuş durumda ve bu testler doğrultusunda hala geliştirilmeye devam ediliyor. Bize sunulan özelliklerinden mevcut dillere, oyun-içi tasarımlardan komple görünüşüne kadar değişime uğrayabileceği de hala ihtimaller arasında. Oyun, App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz olarak yayımlanacak ancak elbette ki oyun-içi alışveriş etkin olacak. Pay to win bir oyun bizleri mi bekliyor dersiniz?