PATHFINDER: KINGMAKER – Çalınmış Toprakları Birleştirin! | Kısa İnceleme

pathfinder görseli

Herkese merhabalar Fanzade okuyucuları! Bugün sizlerle RPG açlığımın kabarması ile tanıştığım ve kendisinden pek hoşnut olduğum bir oyunu konuşmak istiyorum. Peki nedir bu Pathfinder?

2008 yılında tabletop oyunların mihenk taşlarından olan Dungeons and Dragons’ın 4. edisyonu çıktı. RPG fanlarının görece çoğunluğu tarafından çok beğenilmeyen bu edisyon pek çok tartışmalara yol açtı. Bu tartışmaların arasında ise 2009 yılında Pathfinder sistemi çıkışını yaptı. D&D 3.5’i kendine temel alan ve RPG fanlarının D&D 4. edisyona olan tepkilerinden sonra ilaç gibi gelen Pathfinder süregelen yıllar içerisinde kendisine büyük bir fan kitlesi yakaladı. 2017’de ise bir Kickstarter kampanyası ile duyrulan Kingmaker, Pathfinder evrenini ünlü oyun tasarımcısı Chris Avellone’un tecrübesi ile ekranlarımıza taşıyacağını söylüyordu. 2017 duyurusundan bir yıl sonra çıkan oyun ise vaat ettiği birçok şeyi yerine getirerek tatmin edici bir deneyim sunmayı başardı. 

Pathfinder – Hikaye ve Oynanış

Pathfinder: Kingmaker

Pathfinder oynanış bakımından eski Infinity Engine RPG’leriyle çok benzerlik gösteriyor. Hatta eski Baldur’s Gate’leri oynamış birisiyseniz kısayollara çok da yabancılık çekmeyeceksiniz diyebilirim. Her CRPG oyununda olduğu gibi karakterlerimizin yetenekleri ve büyüleri oluyor, bunları savaş içerisinde gerçek zamanlı olarak seçip kullanıyor ve mücadeleleri kazanmaya çalışıyoruz. Oyunun daha düşük zorluklarında strateji kısmına çok kafa yormayı gerektirmeden bam güm savaşa dalabiliyorsunuz. Yüksek zorluklarda ise oyunu saniye başı dondurup stratejinizi gözden geçirmenizin gerektiği savaşlar oluyor. Bunlar dışında oyunun oynanışı egzotik özellikler sunmuyor size. İyi işlenmiş klasik bir RPG oynanışı. 

Pathfinder: Kingmaker

Hikayemize gelirsek, bir grup paralı asker ve maceracı grubunun lideri olarak parçalanmış bir bölge olan Stolen Lands’i birleştirip orada kendi baronluğumuzu kurmaya çalışan bir maceracıyız. Bunu yaparken çok zalim ve barbar savaşçı olabiliriz veya bilge ve sabırlı bir büyücü. Karakterinizin ahlaki yönelimi ve seçimleri ne tür bir baron olacağınıza ve baronluğunuza etki ediyor. İlk başlarda görevimiz bir çocuk masalından çıkma gibi ilerliyor. Stolen Lands’i zalim ve korkutucu bir haydut kralı yönetiyor. Biz, bir grup maceracı, ise gidip bu haydut kralını durdurmaya ve bölgeyi kurtarmaya çalışıyoruz. Ancak ilerleyen safhalarda bu “basit” görev dizisi komplike ve entrika dolu bir hale dönüşüyor. Farklı farklı gruplar ve siyasi örgütler, çıkarları ile bizi ve topraklarımızı etkilemeye çalışıyor. Bütün bunların arasında ise yaptığımız seçimler ile topraklarımızın kaderini yine bizler belirliyoruz. Geniş bir rol yelpazesi bizleri bekliyor anlayacağınız.

Sanat, Tasarım ve Diğer Ivır Zıvırlar

Chris Avellone elinin değdiği her RPG gibi burada da sihrini göstermiş. Oyunun sanat tasarımı ve yazım hatları sizleri oyunun dünyasına çekiyor ve uzun bir süre orada tutuyor. Halihazırda oturaklı bir RPG sisteminden gelişi ise Kingmaker’ı güçlü yapan yanlarından birisi. Tutarsız, karmakarışık bir evrenle karşılaşmıyorsunuz. İlk başta isimler ve kültürler kulağa ilginç gelse de oyunda geçirdiğiniz birkaç saat ile bu evrene ısınabiliyorsunuz. Eğer CRPG oyunlarının müdavimi iseniz rahatlıkla söyleyebilirim ki Pathfinder: Kingmaker sizleri oynarken yüzüstü bırakmayacaktır.

Peki bu oyun türüne yabancı birisi için Kingmaker ne kadar doğru bir başlangıç noktası? Az evvel de bahsettiğim gibi oyunun üst zorlukları sizleri devamlı oyunu durdurup farklı stratejiler kurmaya zorluyor. Özellikle mevcut mekaniklerin içerisinde bulunan D&D mekanikleri yeni başlayan birisi için anlaşılması zor olabilir. Mesela bu sistemlere uzak birisi büyücüsünün neden günde 3 kere ateş topu atabildiğini merak edebilir veya karşısındaki dağ trollünü neden bir türlü öldüremediğini. Bu yüzden yeni başlayan birisi için öncelikle oyunu düşük zorluklarda ve öncesinde bir kere rehberini okumuş olarak oynamasını öneririm. Sonrasında saatler birbirini takip ettikçe oyun dünyasına ve sisteme alışacaksınız zaten. Şimdilik benden bu kadar güzel okuyucularım. Bir sonraki hafta başka bir fantastik evrende, başka bir oyunda görüşmek üzere! Kendinize iyi bakın!

Pathfinder: Kingmaker‘ın Steam sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.