shady part of me

SHADY PART OF ME: Gölgem Başka Ben Başka – Oyun İncelemesi

Shady Part Of Me oyununu ilk defa The Game Awards 2020’de görmüştüm, görür görmez de görselliğiyle ve müziğiyle beni etkilemeyi başarmıştı. Kısa bir süre sonrada oyun çıktı, çıkar çıkmaz da alıp oynadım. Genel olarak iyi puanlar alan oyun benim için ortalama bir deneyimdi. Beklentimi yüksek tuttuğum için biraz hayal kırıklığına uğramış olsam da oyunu yine de sevdim.

Shady Part Of Me Nedir?

Shady Part Of Me küçük bir kız ve onun gölgesini aynı anda oynadığımız ortalama 3 saatlik oynanışı olan bir platform-bulmaca oyunu. Oyunda 2D olan gölge ve 3D olan kız arasında sürekli değişerek bulmacaları çözüp ilerlemeye çalışıyorsunuz.

Oynanış

Benim için oyunun zayıf noktalarından biri oynanış kısmıydı. Çok kısa bir oynanış süresi olmasına rağmen bulmacaları çözerken zaman zaman sıkıldım. Bunun sebebi ise bulmacaların çok kolay olması ve çoğunun birbirine benzer olmasıydı. Bulmacaların kolay olması, zorlanmayı sevmeyenler için belki bir problem değil de aksine bir artıdır ama benim sıkılmama neden oldu. Oyunda çok pratik bir şekilde tek tuşla gölge ve kız arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Üstelik istediğinizde zamanı geriye sarabiliyorsunuz. Böylelikle hata yaptığınız zaman baştan başlamak yerine, anında geri sarıp kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Bu mekanik de oyunun platform kısımlarını baya kolaylaştırmış.

Atmosfer ve Görsellik

İlk başta oyunun görsel olarak beni etkilediğinden bahsetmiştim ve şunu söylemeliyim ki oyun bu konuda gerçekten çok iyi. Muazzam görsellik, bir de üstüne çok iyi mekan tasarımlarıyla bu konudaki beklentimi fazlasıyla karşılamayı başardı. Oyunun bir diğer başarılı bulduğum noktası ise atmosferinin sade ve hafif loş olmasıydı. Bu şekilde yalnızlık hissini oyuncuya çok iyi yaşattıklarını düşünüyorum.

Hikaye

Bana göre oyunun zayıf noktalarından biri de hikayesiydi. Oyunda küçük bir kızın yalnızlığı ve kişisel sorunlarını anlatıyor. Açıkçası ben hikayeyi pek umursayamadım.

Benim için Oyunun En İyi Noktası

Ve geldik bana göre oyunun en iyi noktasına: müzikleri. Oyuna başlar başlamaz çalan müzikle oyun zaten kalbimi fethetmeyi başarmıştı, bu konuda da beklentim yüksekti ve gerçekten tatmin olmuş bir şekilde ayrıldım. Müzikler atmosferi çok iyi desteklemiş. Güçlü bir atmosfer ve arka planda çalan muazzam güzel müziklerle oyun sizi etkilemeyi başarıyor.

Shady Part of Me Fiyatı ve Oynanabilir Platformlar

Oyunu Nintendo Switch de dahil çoğu platformda alıp oynayabilirsiniz. Oyun PS Store’da 110 lirayken Steam ve Epic Store’da 80 lira. Bu fiyatın bu oyuna göre çok olduğunu düşünüyorum. Ben oyunu kış indirimleri zamanında Epic Store’da indirim kuponu kullanarak 20 liraya almıştım.

Oyunun Metacritic puanını merak edenler için söyleyelim; 78.