Stronghold Crusader II – Oyun İnceleme

Stronghold Crusader II, Firefly Studios tarafından yaratılan özgün kale simülasyonu Stronghold: Crusader’ın uzun zamandır beklenen devam oyunudur. Stronghold yeni 3D motoru ve Havok Fiziği destekli gerçekçi kale yıkımı ile yaklaşık 1189’da Ortadoğu’nun çöllerine geri dönüyor. Crusader II, ilk oyunun bağımlılık yapıcı hızlı oynanışını gerçekçi kale simülasyonuyla birleştirerek oyuncuların beğenisine sunuyor.

Özüne bağlı kalınarak geliştirilen Stronghold Crusader II‘de , acımasız Haçlı şövalyesi ya da Arap özgürlük savaşçısı olarak oynayabiliyor; öldürücü bir ordu düzeni ve yok edici kale kuşatma ekipmanlarını kullanarak kutsal toprakların kaderine karar veriyorsunuz. Oyunda, Richard the Lionheart ya da Suriye’nin Sultanı Saladin, yani Selahaddin Eyyubi olarak 2 adet tarihi tek oyunculu sefer (campaign) modunda tornado ve çekirge istilası gibi dinamik olayların da bulunduğu çöllerde ordunuzu yönetebiliyorsunuz.

2590349-ranger

Oyuna ilk girdiğiniz zaman çok kaliteli bir görselliğe sahip olmasa da mükemmel bir müzik eşliğinde kısa bir sinematik oyuncuları karşılıyor. Sinematiğin ardından, oyunun ana menüsü ekrana geliyor. Ana menü oldukça basit ve sade bir şekilde tasarlanmış diyebiliriz. Oyunun Single Player menüsünün altında , Tutorial, Learning Campaigns, Skirmish Trails, Custom Skirmish, Sandbox ve Community Maps seçenekleri mevcut. Burada değinmemiz gereken nokta, Learning Campaign modu. Learning Campaigns, basitçe oyunun hikaye modu oluyor. Yalnız hikaye moduna geçmeden önce, eğer Stronghold oyunlarına uzaksanız mutlaka Tutorial bölümlerini tamamlamanızı tavsiye ederim. Tutorial bölümleri oldukça anlaşılır ve sade bir şekilde oluşturulmuş, burada bulunan görevleri tamamladığınız zaman oyun hakkında pek çok bilgiye sahip olmuş olacaksınız.

menu

Oyundaki haritaların büyük bir kısmı, çöllerden meydana geliyor diyebiliriz. Hikaye modunda bulunan haritaların boyutları çok fazla bir büyüklüğe sahip değil. Haritayı hızlıca dolaşarak, hem çevreyi, hem de hikayede geçen düşmanımızı tanıma fırsatını bulabilirsiniz. Haritaların bazı bölgelerinde hazineler bulunuyor, bunları toplamak için askerlerimizi kullanabiliyoruz. Bu hazineler kimi zaman size altın sağlarken, kimi zamansa çeşitli ihtiyaçlarınızı gidermenizi sağlıyor. Oyunun en ilgi çekici noktalarından biri, sadece düşmanlarınıza karşı savaşmıyor olmanız. Çöl fırtınaları, çekirge istilaları, salgın hastalıklar vb doğal afetlerle de karşılaşmanız mümkün. Bu durumlarda pek fazla bir şansınız olmasa da, afeti en az hasarla atlatmaya çalışabilirsiniz.

id50qycvbkt5v

Oyunun savaş ve kale inşa etme mekanikleri son derece iyi. Savunma veya saldırı amacıyla kullanabileceğiniz silahlar ve tuzaklar pek çok yerde işimize yarıyor. Ordunuz ile birlikte bir yerlere saldırıya çıkmadan önce, mutlaka savunmanızı güçlendirmeniz sizin için en doğru seçim olacaktır. Aksi durumda savunmasız kalan kaleniz, düşman birlikleri tarafından kolayca yok edilebilir.

stronghold-crusader-2-2

Stronghold Crusader II, görsel efektler anlamında günümüz teknolojisine nazaran beklentileri tam olarak karşılamasa da yarattığı atmosfer ve oyun mekaniği açısından, oyuncuları kendi dünyasına çekmeyi başarıyor. Oyunda birliklerin seslendirmeleri, size çoğu yerde yardımcı olan dış ses, savaş sesleri oldukça kaliteli hazırlanmış. Oyunun sinematiğinde bulunan müzik kalitesi, oyun boyunca devam ediyor ve o an bulunduğunuz duruma göre değişiklik gösteriyor. Böylece oyunun yarattığı atmosfer sizi tam anlamıyla içine çekiyor ve keyifli zaman geçirmeniz için uygun ortamı yaratıyor.

Özetleyecek olursak; Stronghold Crusader II, strateji oyunu meraklıları için gerek içeriği gerekse oyun mekaniği ve optimizasyonu bakımından oldukça iyi bir alternatif. Oyun üç farklı seçenek ile satışa sunuluyor. Stronghold Crusader II‘ye 75 TL, Special Edition’a 89 TL, Ultimate Edition’a ise 115 TL ödeyerek Steam üzerinden sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows® XP/Windows Vista/Windows 7/Windows 8 (son service pack’ler)
  • İşlemci: Intel Core2 Duo 2Ghz ya da dengi
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® 8800GT 512MB ya da AMD Radeon™ HD 2900XT 512MB ve üstü
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows Vista/7/8/10 64-bit with latest service packs
  • İşlemci: Intel Core i5 or equivalent
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 460 1GB or AMD Radeon HD 5830 1GB or better
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.