Dishonored 2 – Oyun İnceleme

AC serisinin son oyunlarının beklenen kalitenin çok çok gerisinde kalması, MGS V’in hikaye olarak tatmin etmemesi ve Deus Ex‘in beklentiyi karşılayamaması bir başka gizlilik oyunu olan Dishonored 2 için çok büyük bir beklenti oluşturdu. İlk oyun belli bir kesim için, eksiklerine rağmen baş yapıt niteliğindeydi. Dishonored 2 de ilk oyunun kaliteli hikayesi, atmosferi ve oynanışının gölgesinde kalmadan kendini geliştirmek için gerekli şeyleri yapmaya çalıştı.

Elde Edilen Güç, Huzur Ve Mutluluk Ne Kadar Sürebilir? 

İlk oyundan seneler sonra geçen Dishonored 2, ilk oyunda ki ana karakterimiz Corvo, veya kızı ve yeni imparatoriçe Emily ile oynama seçeneği sunuyor bizlere. Ve geliştirici firma iki karakterle de oynamak isteyeceğimizi üstüne basa basa söyledi. Hikaye Emily’nin annesinin ölüm yıl dönümünde, anma törenin de teyzemiz olduğunu iddia eden bir kadının gerçekleştirdiği darbe ile başlıyor. Emily’i seçerseniz bu kadın Corvo’yu taşlaştırıyor ve bizi de bayıltıyor. Sonrasında uyandığımızda oyun tam anlamıyla başlıyor. Bir de Crown Killer adlı bir seri katilimiz var. İnsanlar bu katilin Corvo olduğunu düşünüyor ve darbe yapılırken Corvo’yu Crown Killer diye adlandırıyorlar. Sonrasında seçtiğimiz karakter ile Corvo’nun adını temize çıkarıp bize yapılan ihanetin intikamını almaya başlıyoruz.

Baba kız eğlenmek bu olsa gerek.
Baba kız eğlenmek bu olsa gerek.

Yönetmek, Öldürmek Ve Karanlıklar İçerisinde Saklanmak… Emily Kaldwan

Grafiklere geçelim. İlk oyundaki steampunk teması tamamıyla ve de aynı başarı ile devam ediyor. 2. oyunda daha fazla renk kullanılmış. Atmosfer hakkında olumsuz söyleyebilecek hiçbir şeyim yok. Ama iş kaplamalara ve de uzak çizim mesafelerine gelince tamamen değişiyor. Güzelim atmosferde dış mekan kaplamaları cidden çok kötü. Uzak çizim mesafesi ise hiç ama hiç yeterli değil. Steampunk temasında ki sisli havadan dolayı yırtarım diye düşünmüş olabilir Dishonored 2 ama olmamış maalesef. Özellikle dış mekanlarda deniz kenarı bir yere gittiğinizde çok bariz belli oluyor. Karakter modellemeleri de keza döneminin gerisinde ama bütün bunları hikaye ve atmosfer ile kurtarıyor açıkçası.

Karnaca.
Karnaca.

Benim Olanı, Hakkım Olanı Alacağım!

Oynanışa gelecek olursak, ilk oyundan çokta farklı değil. Yine Outsider isimli karakter ile tanışıp özel güçler elde edebiliyoruz, yalnız bu sefer oyun bize özel güçleri isteyip istemediğimizi soruyor. Yani istersek oyunda sadece silahları kullanarak ilerleyebiliyoruz. Ama yine de kaybedeceğimiz oynanışı düşünmemiz gerekiyor çünkü bu özel güçler oyunda büyük bir yer kaplıyor. Corvo ve Emily’nin güçleri arasında da farklılıklar mevcut. Corvo’nun Dark Vision gibi duvar arkasında ki düşmanlarını görme yeteneği varken, Emily’nin Shadow Walk özelliği Emily’nin küçülüp daha zor farkedilmesini sağlıyor. İlerledikçe bu güçleri geliştirebiliyoruz. Bölüm tasarımları muazzam olmuş. Her görevi yaparken bir amaç doğrultusunda yaptığınızı hissediyorsunuz. Yan görevler üzerinde de oldukça düşünülmüş, sıkmadan sizi oyuna bağlı tutmayı başarıyor.

Bitirici hareketler ortalığı biraz kirletebiliyor. dishonored 2
Bitirici hareketler ortalığı biraz kirletebiliyor.

Sandbox öğeleri geliştirilmiş bir şekilde yine mevcut tabiki. İster aksiyon odaklı, düşmanlarınızı öldürerek gidin, ister gizli gizli öldürmeden elemine edip daha insancıl bir şekilde gidin. Seçim tamamen size bırakılmış. Oyunda dövüş mekanikleri tatmin edici derece de zorlayıcı. Kılıç, bıçak, silah, tatar-yayı ve bununla ilgili özel oklar (bayıltıcı, zehirleyici) gibi değişik silahlar mevcut. Özel güçlerimiz ile bize en uygun kombinasyonu seçip oynuyabiliyoruz. Özel güçler bu oyunda daha fazla seçeneğe ve öneme sahip. Finishing Move (bitirici hareketler) oldukça etkileyici bir şekilde düşmanınızı öldürmenizi sağlıyor. Savaşırken düşmanın gelen saldırılarını savuşturmak ilk başlarda biraz zorlasa da zamanla alışılıyor.

Dishonored 2 Pc’de maalesef çok sorunlu. Bethasda port probleminin ve buglarla ilgili sorunların farkında olduğunu açıkladı. Yakın zamanda bir patch yayınlayacaktır bununla ilgili. Konsol kısmında ise fps düşüşü olmasa da ara sıra çıkan buglar can sıkabiliyor.

Steam fiyatı 219 Tl. G2a vs. gibi sitelerde 125 Tl, PS 4 içinse 150 Tl civarı bir fiyata oyunu satın alabilirsiniz. Oyun bana kalırsa parasını hak ediyor, oynanış ve hikaye cidden güzel ama herkese hitap etmeyebilir. Assassin’s Creed gibi 30 kişi arasına girip çıkmayı düşünmeyin sakın. İlk oyunu sevenlerin kesinlikle alması, gizlilik oyunu sevenlerin ise denemesi gereken bir oyun.

Kinguin - Karşılaştır & Satın Al

Dishonored 2 oyununu Kinguin’den uygun fiyatlara alabilirsiniz.