City Car Driving – Oyun İnceleme

City Car Driving, Forward Development tarafından geliştirilen, farklı yol koşullarında, gerçek koşullara olabildiğince yakın bir ortamda araba sürme konusunda size temel beceriler elde etmekte yardımcı olabilecek gerçekçi bir sürüş simülatörü. Standart yarış oyunlardan sıkılan, daha detaylı ve gerçekçi bir sürüş deneyimi yaşamak isteyen oyuncular için, City Car Driving güzel bir seçenek oluşturuyor.,

Oyunda bizi iki farklı mod karşılıyor. Bunlardan ilki; serbest sürüş modu. Bu modu tercih eden oyuncular, istedikleri haritaları seçerek özgürce şehirde araç sürebiliyorlar. Ayrıca sürüş şartlarını, hava durumunu, trafik durumu gibi ayarları tercihlerinize göre yapılandırmak mümkün.

Bir başka seçenek ise, kariyer modu. Bu oyun modunu seçtiğinizde işler biraz daha zorlu bir hal almaya başlıyor. Kariyer modunu seçen oyuncular, zorlu sürüş testlerine tabi tutuluyorlar. Verilen görevler arasında; arabayı doğru bir şekilde park etmek, trafikte trafik kurallarına uymak, eğer yük taşıyan bir araç kullanıyorsanız da yüke zarar vermeden ulaştırmak gibi çeşitli görevler mevcut. İçinde barındırdığı özellikler ve gerçekçilik hissiyatının yüksek olmasından dolayı bu simülasyon araba kullanmayı öğrenmek isteyen şoför adayları tarafından oldukça tercih ediliyor.

1466181710-46

City Car Driving, araba çeşitliliği bakımından da oyunculara farklı tercihler sunmayı ihmal etmiyor. Oyunda, otomobillerin yanı sıra kamyonet, minibüs gibi araçları kullanabiliyorsunuz.

1280x720-j_f

Eğer gerçek araba kullanma hissiyatını yaşamak istiyorsanız, City Car Driving bunun için biçilmiş kaftan. Oyunda aracınızı hareket ettirmeye başladığınız ilk anda anlayabiliyorsunuz. Tıpkı gerçek bir araba kullanırken yapmanız gerektiği gibi önce emniyet kemerinizi bağlıyor, el frenini çekiyor, debriyaja basarak vitesi 1’e alıyor ve gaz veriyorsunuz. Vites değiştirirken de debriyajı kullanmayı ihmal etmiyor, dönüşlerde sinyal veriyorsunuz. Oyunda ayrıca vites seçenekleri de mevcut. Oyuncular dilerse manuel, dilerse de otomatik vites seçenekleriyle araçlarını sürebiliyorlar.

maxresdefault

City Car Driving‘de trafiğin ne derece yoğun olduğunu belirleyebilirsiniz. Bunun yanında günün hangi zamanında hangi hava şartında araç kullanacağınızı da seçebiliyorsunuz. Bu değişiklikler oynanış tecrübesini sadece kozmetik olarak değil, yapısal olarak da etkiliyor. Örnek olarak; yağışlı havalarda aracınızı durdurmanın daha zor olduğunu hissediyor, geceleri far yakmanız gerektiğini görüyorsunuz. Yağmurlu, karlı, güneşli, sisli hava seçenekleri, sabah, gündüz, akşam, gece sürüş seçenekleri de oyunun içine yerleştirilmiş. Ayrıca araçlara hasar modellemeleri de yapılmış.

city-car-driving_3_1024x768

Bütün bu gerçeklik hissiyatının yanında göze çarpan tek eksik nokta ise, oyunun grafikleri. Simülasyon oyunları içerisinde, City Car Driving‘in çok yeni bir oyun olmamasına bağlı olarak grafiklerdeki detay seviyesi de günümüze göre biraz aşağıda kalıyor. Araçların içlerindeki kaplamaların düşük kalitede olduğunu, renk paletinin zengin olmadığını ve gerçek zamanlı ışık yansımaları kullanılmadığını görüyorsunuz. Yani plastik tadında, düz kaplamalar bulunuyor. Göstergeler bu nedenle canlı görünmüyorlar.

Özetleyecek olursak; City Car Driving, bazı noktalarda grafik özellikleri açısından pek başarılı olmasa da, yarattığı gerçeklik hissiyatı, trafik içerisindeki yaşamı oyunculara sunuşu ve eğitici özelliği bakımından oldukça başarılı bir simülasyon oyunu. Oyuna, Steam üzerinden 39 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 / 8 / 8.1 / 10 (64 Bit)
  • İşlemci: Intel Pentium Dual Core 3.2 GHz / AMD Athlon II X4 3.1 GHz
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: AMD Radeon R7 240 / nVidia GeForce GT 740
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 10 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX 9.0 uyumlu herhangi bir ses kartı

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 / 8 / 8.1 / 10 (64 Bit)
  • İşlemci: Intel Core i3 3.2 GHz / AMD FX 4xxx 3.6 GHz
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: AMD Radeon R7 250X / nVidia GeForce GTX 750
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 10 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX 9.0 uyumlu herhangi bir ses kartı
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.