Sky Break – Oyun İnceleme

Sky Break, Farsky Interactive tarafından piyasaya sürülen bir aksiyon, hayatta kalma oyunu. Sky Break, insanlığı tehdit eden ölümcül bir virüsü durdurmak için farklı bir gezegende kür arama görevini üstlendiğimiz bir oyun.

maxresdefault

Oyunun hikayesinden kısaca bahsetmek gerekirse; biraz önce de belirttiğimiz gibi insanlık, büyük bir hızla yayılan virüs sonucunda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Arcania gezegeninin bitki örtüsü, bir zamanlar insanlar tarafından koloni olarak kullanılan bir gezegen, bu virüsün ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak kürün yaratılmasında büyük rol oynuyor. Fakat Arcania gezegeni, burada yer alan drone’ların insan ırkına karşı gelerek, onlara saldırmasından dolayı uzun zaman önce terk edilen bir gezegen olarak karşımıza çıkıyor. Bir grup araştırmacı Arcania gezegenine gönderiliyor ve siz de bunlardan birisiniz. Ancak gezegene varacağınız esnada geminiz hasar alıyor ve yere çakılıyor.

sky-break-screenshot-9

Uzay gemisinin hasar görmesinden sonra grubun diğer üyelerinden ayrı düşüyorsunuz. Hayatta kalmanız için farklı materyalleri toplayıp, crafting(üretme) özelliğini kullanarak işinize yarayacak hale getirebiliyorsunuz. Ayrıca oyunda bir hack sistemi mevcut. Önceden de bahsettiğimiz üzere Arcania gezegeninde yaşayan drone’ların sistemini hackleyip kendi tarafınıza çekmeniz mümkün. Sky Break, çevre detaylandırmalarını çok iyi yaparak güzel bir atmosfer yaratmayı başarmış diyebiliriz. Oyunda, ayrıca anlık karşılaşmanızın mümkün olacağı doğal felaketler de mevcut. Fırtınalar, yıldırım düşmeleri vb. olaylardan çok dikkatli korunmanız gerekiyor. Fırtına göstergesini, oyun ekranın sağ üst köşesindeki bardan takip etmeniz mümkün. Farklı derecelendirmelere sahip olan bar, fırtınanın şiddetini barın dolum seviyesiyle eş değer tutuyor. Yani bar ne kadar doluysa, gelecek olan fırtına da o denli şiddetli oluyor.

sky-break

Bulunduğunuz yerden, diğer grup üyeleriyle ya da Mayday ile iletişime geçmek için iletişim panelleri kuruyor, sinyal frekansları arıyorsunuz. İletişim panellerinin alanını ne kadar genişletirseniz, sinyal yakalama şansınız da o derece artıyor. Ayrıca düşen geminizi tamir etmek için de size verilen görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz drone’lara ”mecha” adı veriliyor ve bu yaratıkların saldırılarına karşı dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü mechalar can barı ve kalkana sahipler. Yapacağınız ilk saldırı onların kalkanlarına geliyor ve bir etki yaratmıyor. Ayrıca mecha’ları hacklemeniz de mümkün, lakin onları öldürdükten sonra.

ss_918bd0ccfdfcb585004fba7f07821d9edf1f3fc9-600x338

Genel olarak bakacak olursak Sky Break, macera ve survival tarzı oyunseverler için tasarladığı uzay hikayesi, çok iyi olmasa da tatmin edici düzeyde olan grafikleri ve hava koşullarına ait ses efektlerinin etkili kullanarak gerçekçi bir atmosfer yaratması sayesinde iyi bir alternatif oluşturuyor. Oyuna, Steam üzerinden 24 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7
  • Bellek: 3 GB RAM
  • Ekran Kartı: Radeon HD6970, Nvidia GT 750
  • DirectX: Sürüm 9.0
  • Depolama: 2 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 10
  • Bellek: 4 GB RAM
  • DirectX: Sürüm 11
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.