Kim – Oyun İnceleme

Kim, The Secret Games Company tarafından, 24 Ekim 2016 tarihinde Steam üzeriden PC platformu için satışa sunulan bir macera oyunu. Oyunun ismi, Nobel Ödüllü İngiliz yazar Rudyard Kipling’in kitabından geliyor. Bu açıdan baktığımızda Kim, uyarlama bir oyun diyebiliriz.

kim-diyalog

Oyunun hikayesinden bahsedecek olursak; Kimball O’hara 19. yy. Hindistan kolonisinin Lahore kentinte yaşayan fakir yetim bir çocuk. Kim, yaşamını sürdürebilmek için her gün farklı şehirlerdei, değişik işlerde çalışmak zorunda kalır. Bir gün aydınlanma arayışı içinde olan Tibetli bir Lama, Kim’in yaşadığı kent olan Lahore’ye gelir. Kim, Arrow River araştırmasında adama yardımcı olmaya karar verir ve onun öğrencisi olur. Yolculukları boyunca Kim,  kökleri ve Hindistan hakkında birçok farklı ve yeni bilgi keşfedecek, ayrıca kendini farklı komplolar içinde bulacaktır.

kim-c

Oyunda farklı şehirlere seyahet etme olanağınız mevcut. Ayrıca, Kim’in sağlığı ve mutluluğu arasındaki dengeyi çok iyi tutmanız gerekiyor. Onu yeterince iyi beslemeniz halinde herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Yemek elde etmenin farklı yolları mevcut. Dilerseniz paranızı kullanarak yiyecek satın alabilirsiniz. Fakat yeterince paranız yoksa ve Kim sağlık konusunda problem yaşamaya başladıysa, bir diğer alternatif olan ‘dilenme’ yöntemini deneyebilirsiniz. Ancak, şunu belirtmeliyiz ki satıcıların hepsi size yardımcı olmayacaktır. Eğer Lama ile birlikte seyahat halindeyseniz bu durum daha kolay bir hal almaya başlayabiliyor. Çünkü Hindistan’da satıcılar, bir rahip ile birlikte gezen ve onun öğrencisi olan bir kişinin isteklerini kolay kolay geri çevirmiyorlar, bu rahip farklı bir dine mensup olsa bile. Belirttiğimiz gibi oyundaki en önemli etmenlerden biri, para. Eğer paranızı idareli harcamazsanız bu durum sizi oyundaki evlerden bir şeyler çalmak durumunda bırakabilir. Oyun, kitabı okuyan oyuncular tarafından açısından, kitaptan bazı sahneleri direkt olarak aktarsa da, senaryo üzerinde bir takım değişiklikler ve geliştirmeler yapıldığını gözlemleyebiliyorsunuz.

kim-tr

Oyundaki ses dizaynı son derece güzel. Kullanılan müzikler, oyundaki atmosferi oluşturmada oldukça başarılı diyebiliriz. Fakat burada müzikler hakkında olumsuz bir yorum da eklemek durumundayız. Çünkü kullanılan tema müzikleri sınırlı sayıda. Yani belli bir zaman sonra sürekli aynı tema müziklerinin çaldığını hissediyorsunuz. Bu durum oyunu oynarken geçirdiğiniz süre arttıkça bunaltıcı hale gelebilir.

Özetlemek gerekirse Kim,  hikayeden uyarlama yapılan bir macera oyununa göre oldukça güzel olmuş diyebiliriz. Oynanış mekaniğinin kolay olması ve sınırlı da olsa arka plan müziklerinin güzel dizayn edilmiş olması, oyunun tercih edilebilir alternatifler arasına girmesini sağlıyor. Kim’e, Steam üzerinden 39 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows

MİNİMUM:

    • İşletim Sistemi: Windows 7+
    • İşlemci: Dual Core CPU
    • Bellek: 2 GB RAM
    • Ekran Kartı: GeForce 8600/Radeon HD 3670/Intel HD 3000
    • Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.