RimWorld – Oyun İnceleme

RimWorld, Ludeon Studios tarafından 16 Temmuz 2016 tarihinde Steam üzerinden PC oyun platformlarına sunulan;  çok iyi bir yapay zekaya sahip bilim kurgu, strateji ve survival oyunu. Oyunun hikayesine değinecek olursak RimWorld için, uzay gemisinde uyku kapsülünde bulunan üç kişinin, geminin hasar alması sonucu uyanarak şans eseri kaçışını ve bir gezegende hayatta kalma çabalarını konu ediniyor diyebiliriz.

maxresdefault

RimWorld‘un en etkileyici özelliklerinden birisi, bu üç karakterin oluşturulmasında oyuncuların belirleyici özellik oynayabilmesi. Öyle ki, oyuncular bu karakterlerin isimlerini dahi kendi istekleri doğrultusunda koyabiliyor. Bu üç karakterin her biri farklı özelliklere ve yeteneklere sahip. Koloni oluşturacağınız bölgede görev dağılımını ve elinizde bulunan değerli madenler/materyallerin kullanımlarını doğru bir şekilde yapmanız halinde daha hızlı ve etkili bir sonuca ulaşabiliyorsunuz. Oyunda temel olarak belli başlı hammaddeler, yiyecekler, alet-edevatlar ve ekipmanlar bulunuyor. Sizin de bunları elde etmek için çok uğraş vermeniz gerekebiliyor. Mesela hammaddeler için, madencilik yapıyorsunuz, yiyecekler için tarım ile uğraşıyorsunuz, alet-edevatlar için, ticaret yapıyorsunuz. Ekipmanlar için de gerek ticaret yapıyorsunuz gerek ise öldürdüğünüz diğer kolonistleri soyuyorsunuz.

5a09d96fc95ea8c50cf9b6a3d508e5f3

Oyunda, sizin haricinizde farklı koloniler de mevcut. Fakat siz bu kolonileri göremiyor ya da ziyaret edemiyorsunuz, en azından şimdilik. Ancak, bu kolonilerle iletişim kurmanın da imkanları mevcut. Mesela bir iletişim paneli kurduğunuzda, bu panel aracılığı ile onlara gümüş hediye edip, aranızı iyi tutabiliyorsunuz. Sosyal yeteneği ne kadar yüksekse paneli kullanan kolonistin, iyi niyet etkisi de o kadar yüksek oluyor haliyle.  Oyunun ilgi çeken bir diğer özelliği de size saldıran ya da dostunuz olarak ziyarete gelen diğer koloni üyelerini esir ederek, onları kendi tarafınıza çekebiliyorsunuz. İlk başta biraz garip gibi görünse de, dost koloni üyelerini ziyaretleri sırasında, eğer ki taşıdığı özelliklerini ve size faydalı olabileceğini düşünüyorsanız, esir alarak sizin için çalışmalarını sağlayabiliyorsunuz.

rimworld_future

RimWorld‘de, en çok dikkat etmeniz gereken unsur; koloni üyelerinin psikolojik durumları. Eğer koloni üyesinin psikolojisi bozulursa deliriyor ve sağa sola saldırmaya başlıyor, haliyle kontrol edemiyorsunuz ve acı sonuçlara sebep olabiliyor. Koloni üyenizin psikolojik durumunu kontrol etmek için oyunun menüsünde yer alan seçeneklerden ulaşabiliyorsunuz.

Özetleyecek olursak; RimWorld yoğun bir çalışma ve emeğin ürünü diyebiliriz. Oyundaki detaylandırmalar, her şeyin en ince şekilde ayrıntılandırılması gerçekten çok iyi. Özellikle survival / strateji tarzı oyun fanatikleri için keyifli zaman geçirebileceğiniz tatmin edici bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Oyuna, Steam üzerinden 39 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows
MİNİMUM:
    • İşletim Sistemi: Windows XP
    • İşlemci: Core 2 Duo
    • Bellek: 2 GB RAM
    • Ekran Kartı: Intel HD Graphics 3000 with 384 MB of RAM
    • Depolama: 500 MB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.