UNTIL DAWN – Kesinlikle Denenmesi Gereken Bir Oyun

Supermassive Games stüdyosu tarafından Sony cephesinde yer alan Playstation 4 konsoluna özel olarak hazırlanmış bir oyun Until Dawn.

Bundan yıllar önce ilk olarak aslında Playstation 3 için hazırlanan ve move desteğiyle oynanabilir olması planlanan bir interaktif oyun yapısıyla karışımıza çıktı.
Daha sonra oyundan uzun bir süre haber alınamayınca oyunun iptal edildiğine yönelik haberler çıkmıştı. Fakat firma, yeni nesil konsollara seçimlere dayalı bir korku temalı macera oyunu ile tekrar karşımızdaydı.

untik dw

Oyunun incelemesine geçersek oyunun menüsü görsel olarak tatmin edici. Arka plan en son oynanan karakterin hareketli bir görseli ile oyunun temasını yansıtır bir şekilde bizlere sunulmuş. Until Dawn’da herhangi bir zorluk derecesi bulunmamakta, yapılan her bir seçim hikayenin gidişatına hatta karakterlerin hayatta kalmasına etki edecek şekilde düzenlenmiş.
Buna da kelebek etkisi deniyor ki en ufak bir seçim bütün geleceği etkileyebiliyor. Oyun da tam olarak bu temayı ele almış.

Menüde ayarlar kısmında oyunu oynayan diğer oyuncularının seçimlerini gösterebileceğimiz bir sekme altyazı ayarları ve kontrolün sensör mü yoksa klasik tuş kombinasyonu ile mi sağlanacağının ise oyuncunun isteğine bırakılması oyunun artıları arasında.

until dawn choose

Bunun dışında oyun boyunca toplanabilir eşyalar ve totem olarak nitelendirdiğimiz hikaye esnasında gelecekte olabilecek unsurlar kısa bir kesit olarak oyunculara gösteriliyor.

Oyununun Türkçe altyazılı olarak Türkiye’de satışı sağlanmakta fakat bizim oynadığımız sürüm İngilizce altyazı içermekteydi.

until dawn menu

Hikayeden bahsetmemiz gerekirse ‘Noel öncesi’ gençlerin ailelerinden uzak eğlenmek için oyundaki karakterlerden birinin dağ evine gitmeleriyle başlıyor.
Gelişen olayların ardından karakterlerden iki kız kardeşin trajik ölümü söz konusu oluyor.(oyunun başı spoiler olmaz herhalde). Bu olaydan bir yıl sonra aynı ekip tekrardan bir araya gelerek olanları unutup tatilin keyfini çıkarmayı amaç ediniyor. Tabi onları bekleyen tehlikeden habersiz bir şekilde.

until_dawn_sabahlar_o

Başlarda basit bir gerilim hikayesi olduğunu düşündüğümüz oyun, hikaye ilerledikçe konunun derinliği aksiyonu ve heyecanıyla oyuncuları derinden etkilemekte. Until Dawn zaten hali hazırda gerçekten etkileyici grafiklere ve ses efektlerine sahip olunca bu atmosferin büyüsüne kapılmamak bir hayli zor. Bazı anlar var ki kontrolcüyü elimizden hareket ettirmememiz gerekiyor.

Oyunun bize göre negatif yanlarından biri ise zaman zaman düşen kare oranları oluyor. Exclusive  bir oyun olmasına rağmen oyunun yaklaşık 23-25 fps değerleri arasında çalıştığı zamanlar olmakta. Daha çok başlarda bu sorun göze batarken hikayenin derinliğine kapıldıktan sonra göz ardı edilebilir bir sorun haline gelebiliyor. Oyunun oynanış süresi ise yaklaşık 7-8 saat denebilir.

Bonus içerik olarak oyunun yapım aşaması ve oyundaki karakterleri canlandıran aktörlerin deneyimlerini içeren videolara yer verilmiş.

Genel Yorumumuz; Kesinlikle denenmesi gereken interaktif gerilim deneyimini gayet başarılı bir şekilde oyunculara sunabiliyor.