Dünden Bugüne En İyi Hikayeye Sahip 15 Oyun

Evet arkadaşlar bir başka “Dünden Bugüne” listemiz ile daha karşınızdayız. Bugün ki listemizde en iyi hikayeye sahip oyunları listeledik. Önceki oyun listelerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Listede eksik gördüğünüz oyunları yorum olarak yazarsanız seviniriz.

15- Grand Theft Auto IV

maxresdefault

Açıkcası en az oynadığım ve sevdiğim GTA oyunu bu oyun oldu 4. oyun. Ama içlerinde en gerçekçi ve iyi hikayeye sahip oyunda buydu. Bosna Savaşı sonrası kaçak yollarla Amerika’ya gelen Nico Bellic, para ve lüks hayallerini gerçekleştirmeye çalışırken bir yandanda askerdeyken birliğine ihanet eden kişiden intikam almaya çalışmaktadır. Liberty City’nin hayal ettiğinden farklı bir yer olduğunu gören Nico’nun hayallerini gerçekleştirmeye çalışırken ona eşlik ettiğimiz hikaye örgüsü oldukça hoş.[

14- Walking Dead Sezon 1

telltale

Özellikle dizisinden sonra oldukça popüler haline gelen çizgi roman serisi Walking Dead’in klasik Telltale oyunları ile birleşmesi ile çıkan ve “dizi-film oyunları güzel olmaz.” düşüncesini yerle bir eden oyunun serisinin ilk sezonu gerilim dolu bir hikayeye sahipti. Verilen kararlar, değişen olay örgüsü, devamında ne olacak soruları, evet evet Walking Dead 1.sezonu cidden müthişti.

13- L.A Noire

lanoire1

Aslen bir sinema terimi olan Noire, ve bu temayı oyun dünyasında başarılı bir şekilde kullanan L.A Noire, 1947 yılında Los Angeles’ta geçen oyun, Cole Phelps adındaki bir polis dedektifinin Los Angeles’ta suçluların peşinde verdiği mücadeleyi konu almaktadır. Hikâye tabanlı ve ilerlemeli oyunda oyuncular, suçluları yakalamak, suçları/davaları çözmek gibi görevlerde kendilerini bulmaktadır. İşlenen cinayetlerde zanlıları bulmak için delil, kanıt toplamak gibi aşamalı detaylarla birlikte oyun 40’lı yılların dedektiflik atmosferini oyunculara yaşatmaktadır.

12- Call Of Duty – Modern Warfare Serisi

ac2x2vjav48vcnv2fjic23

Orta Doğu, Amerika, Rusya hatta tüm dünyayı etkileyecek bir kaos, Amerika ve Rusya arasında savaş çıkarmaya çalışan bir terör örgütünün gerçek planlarını öğrenmeye ve onları elemine etmeye çalıştığımız CoD serisi listemizde yer bulmayı kesinlikle hak ediyor. Yüzbaşı Price, John “SOAP” MacTavish gibi sevdiğimiz iyi karakterlerin yanında, Vladimir Makarov gibi oyun dünyasının en sağlam kötü karakterlerinden birine sahip bir seri.

11- Planescape: Tourment

f3ae682a33b03abad3b78078b35052255722611a1b0e3ffa76bb8e864c7d6105

Frp oynayanların vazgeçilmezi olan Planescape Tourment’te; vücudunun her bölgesinde yüzeysel yaralar bulunan baş kahraman Nameless One’ın Mortuary diye bilinen yerde geçmişi ve kendisiyle ilgili hiçbir bilgisi olmadan uyanmasıyla başlar. Rpg nedir sorusunun en iyi cevaplarından biri olan oyunun gelişmiş ve uzun diyalogları, karanlık atmosferi ve çözülmeyi bekleyen hikayesi ile en iyi hikayeye sahip oyunlardan biri. 

 

10-Spec Ops: The Line

2268428-spec_ops_the_line_wallpaper

Tarihin en büyük kum fırtınası ile kumlar altında kalan Dubai’de geçen oyunumuzda, kendilerine ulaşılamayan üç Amerikan askerini kurtarmak üzere Delta Force ekibinden üç asker Dubai’ye yollanır. Şehrin hakimiyetini ele geçirmek isteyen teröristler ve bölgenin yönetimini ele almak isteyen bir üst düzey “asker”. Kendi karakterinizden nefret etmenizin çok olası olduğu bu oyun hikayenin fps serilerine nasıl güzel işlenebileceğinin en iyi örneği.

9- Warcraft Serisi

wall1-1440x900

Özellikle filminden sonra tekrar popülerliği artan Blizzard’ın efsanesi Warcraft oyun dünyasında ki en büyük lore‘lardan birine sahip. İlk oyun ile bizleri Orc ve İnsanlar arasında ki savaşa daha sonra 3. oyun ile Arthas ve onun hikayesine sürekleyen Warcraft serisi fantastik seri seven herkesin oynaması gereken bir yapım. Oyun içi sinematikler ile bizlere görsel şölen yaratan oyunun bir çok sevilen ve hayranı bulunan karakterleri ile strateji severleri bekliyor. MMO-RPG severler ise World of Warcraft’a da göz atabilir.

8- Assassin’s Creed 2

assassin-creed-2-download

İlk oyundan çok sonra geçen ikinci oyunda Ezio Auditore da Firenze ve onun babasının intikamını alma yolculuğu ile başlayıp tarikat liderliğine yükseldiği bir serüven. Tarih ile iç içe geçen oyunda Borgia gibi dönemin güçlü ailelerinden birine karşı savaşıyoruz. Aile geçmişimiz ve kendi kaderimiz ile yüzleşirken bir tarafta da, Desmond ile gerçek dünya da savaşmaya devam ediyoruz.

7-Red Dead Redemption

7c90efe0e7084c7c27da2fa6145e9eb557958431

Geçtiğimiz günlerde devam oyunu duyurulan Red Dead Redemption için, western temalı en iyi oyun desek abartmış olmayız herhalde. 1911 yılında eski bir çete üyesi olan John Marston’ın eşi ve çocuğu devlet tarafından kaçırılır ve işbirliğine zorlanır. Eski çetesinin liderlerini yakalamaktan başka şansı olmayan John’un detaylı hikayesi üzerinden ilerleyen oyun bizi her diyalog ile kendine çekmeyi başarıyor. Hikayesinin yanına oynanış olarakta muazzam bir iş çıkarmış Rockstar Games.

6- The Last Of Us

tlou1

Naughty Dog’un efsane haline gelmiş zombi temalı aksiyon-macera oyununda insanları zombi benzeri bir yaratığa çeviren virüsün tüm dünyayı sardığı bir dönemde, kızını kaybetmiş olan Joel ile hastalıkla mücadele için önemli bir role sahip 14 yaşındaki Ellie’nin maceralarını konu alan The Last Of Us devam oyunu merakla beklenen oyunların başında geliyor.

5- Star Wars: Knights Of The Old Republic

maxresdefault-1

Eski Jedi ve Darth Revan’ın çırağı Darth Malak ve Cumhuriyet arasında ki savaşta ister darkside ister lightside olarak savaşabiliyoruz. Star Wars evrenine ilgi duyan herkesin oynaması gereken bir yapım K.O.T.O.R. Karakterlerin özenle oluşturulmuş hikayeleri ve bizim seçimlerimizle şekillenen gidişat cidden muazzam.

4- Metal Gear Solid 3: Snake Eater

snakeeater1280-1449106619072

Hideo Kojima’nın efsane serisi, efsane karakterler ve hikayeye sahip oyunu Metal Gear Solid. Üçüncü oyun ile Big Boss’un, nasıl Big Boss olduğu ve onu devlete karşı iten şeyin ne olduğunu, mentorunu, dostlarını, düşmanlarını her şeyi öğrendiğimiz MGS 3’ün listemizde yer alması kaçınılmazdı.

3- Mass Effect Serisi

mass-effect-2-standard-edition_pdp_3840x2160_en_ww

2183 senesinde teknolojik olarak çok ileri bir seviyede, dünya dışı yaratıklarla ortak bir yaşamımız olduğu bir evrende geçiyor. Commander Shepard adlı SSV Normandy isimli askeri geminin kaptanlığını yapmaktayız. Oldukça komplike ve karmaşık bir hikayesi olan Mass Effect serisi oyuncunun yaptığı tercihlere göre şekillenen ilerleyiş ve sonu ile şaşırtıcı şekillerde değişebiliyor. Oyun her gizemi çözdüğünüzde bir sonraki gizemi önünüze koyan ve asıl gizemi çözmeye yaklaştığınızı hissettiriyor size. Oynanış olarakta oldukça farklı ve de döneminin en iyi RPG oyunları arasında gösterilen seri sizleri bekliyor.

2- Witcher Serisi

2457637-the_witcher_3_wild_hunt_geralt_vs_fiend

Andrzej Sapkowski’nin roman serisinden uyarlanan ve bir çok kesim tarafından 3. oyunun dünyanın en iyi oyunu olarak nitelendirelecek kadar harika olmasının en büyük nedenlerinin başında hikayesi geliyor. Witcher olarak yönettiğimiz Rivia’lı Geralt ve her oyunda farklı bir gizem ve düşmanı olan Witcher serisi ilk oyun bizleri Witcher okulu Kaer Morhen’e yapılan saldırı, Salamandra, Order of the Flaming Rose vs. gibi şeylerin arkasındaki gizem perdesini çözmemizi istiyor. 2. oyun ise başta Temeria kralı Foltest ve diğer bir kaç kralın öldürülmesi arkasında ki sır ve kendimizi aklamamız için katilin kim olduğunu ve amacını çözmemizi istiyor. 3. oyunda ise manevi kızımız Ciri’yi arıyoruz ve en zorlu düşmanımıza karşı savaşıyoruz.

1- BioShock Serisi

rain_1680x1050

1960’larda Jack Wynand’ın uçağının düşmesi üzerine Altas Okyanasu üzerinde bir deniz feneri bulur ve buradan su altı dünyası olan Rapture adlı şehre ulaşır. Burada bir telsizden kendisine yardım etmesini isteyen Atlas ile konuşur. Atlas’ın anlattığı hikayeye ve arkasında ki gerçeklere göre verdiğimiz kararlar ile değişen son, Big Daddy Little Sister gibi efsane karaktlerin yer aldığı müthiş bir fps. Daha sonra Infinite ile bizleri gökyüzüne çıkaran yapım su altında yakaladığı atmosferi burada da devam ettirmeyi başardı.

Haftaya “Dünden Bugüne En İyi 10 Kötü Karakter” listemiz de görüşmek üzere, bizi takipte kalın…