MARK OF THE NINJA – Karanlıkta Ninjalık Zamanı

mark of the ninja

Don’t Starve, Oxygen not Included gibi başarılı yapımlarla adını iyice duyurmayı başarmış olan Klei Entertainment’ın başarılı yapımlarından olan Mark of The Ninja gizlilik, aksiyon-macera türündeki pek keyifli bir oyun.

Oyunun grafikleri diğer tüm Klei oyunları gibi çizgi romanvari çizimlere sahip. Bu tür çizimleri seviyorsanız oyunu gerçekten sevebilirsiniz. Oynanış bakımından kesinlikle çok keyifli bir oynanışa sahip. Başına oturduğunuz zaman saatlerce oynayabilirsiniz. Fakat pek sabırlı bir oyuncu değilseniz işler sizin biraz zor olacaktır. Çünkü oyunda gizlilik için beklemeli ya da düşmanlarınızın dikkatini başka yöne çekmelisiniz.

Mark-of-the-Ninja-Cheats

Yetenek ağacınızda çeşitli ve farklı kombinasyonlarda kullanabileceğiniz eşyalar ve yetenekler var. Oynayışınıza farklı yetenekler ve ya eşya kombinasyonları yapabilirsiniz. Oyunu eleştirebileceğim noktalardan biri puzzleları. Çünkü bazı bölümlerdeki puzzlelar gerçekten sizin oyunda daha fazla zaman geçirmeniz yapılmış. Pek bir amacı olmadan çokça dolanabiliyorsunuz ve bu bazen gerçekten sıkıcı olabiliyor.

Oyunda ilerledikçe size yeni düşmanlar gösteriyor. Bu da sizin ilerledikçe yeni stratejiler geliştirmenizi mecbur kılıyor. Özellikle oyunun sonlarında karşımıza çıkan Stalker adındaki düşmanlar beni en çok zorlayan düşmanlar oldu.

Mark of The Ninja’nın hikayesi aslında çok da şaşırtıcı değil. En azından benim için öyle olmadı. Spoiler olmaması için şu an hikaye hakkında pek bir şey bahsedemeyecek de olsam işleniş olarak gayet güzel işlenmiş oturaklı bir hikayeye sahip. Bize bu hikayeyi sunuşu da gayet güzel.

1473265163-3238650454

Oyuna verebileceğim bir diğer eksi notun sebebi ise şu; her ne kadar ilerledikçe yeni düşmanlar, yetenek ağacından yeni özellikler açmamıza olanak sağlasa da bazı noktalarda oyun çok fazla durağanlaşıyor ve hafiften sizi boğmaya başlıyor. Böyle noktalarda biraz daha sabredebilirseniz oyun size yeni şeyler göstererek sizi kendine tekrardan bağlamayı başarıyor.

Nihai Karar

Genel olarak Mark of The Ninja bu tür grafikler seven aynı zaman da gizlilik oyunlarından hoşlanan oyuncular için biçilmiş kaftan. Gizlilik sevmeyen ben sabredemem diyenler için de patur kütür gitmek de bir seçenek. Fakat bu seçenek oldukça meşakatli bir yöntem olacaktır. En nihayetinde bu bir gizlilik oyunu. Yaklaşık 8 saatlik güzel bir hikaye, sinematik ve müthiş bir finale sahip bu oyunu kesinlikle alıp oynayın.