Ken Follett’s The Pillars of the Earth – Oyun İncelemesi

Ken Follett’s The Pillars of the Earth, geliştiricisi ve yayımcısı Daedalic Entertainment tarafından 15 Ağustos 2017’de Steam üzerinden satışa sunulmuş bir point & click macera oyunu. Entrikalarla dolu bir oyuna hazır olun!

Ken Follett’in dünyanın en çok satanlarından olan ‘Dünyanın Sütunları‘ tamamen yeni interaktif bir yöntemle Kingsbridge adlı köyün öyküsünü yeniden anlatmaktadır. Jack, Aliena ve Philip olarak oynayın ve keşif, karar alma ve diyaloglar yoluyla kitaptaki olayları değiştirin. Bu interaktif roman her biri 7 bölümden oluşan üç ‘kitap’ olarak piyasaya sürülmüştür.

Ken Follett’s The Pillars of the Earth, 12. yy İngiltere’sinin içerisinde bulunduğu savaş zamanlarında, halkın güvenliğini sağlamak ve refahı korumak amacıyla inşaatına başlanan bir katedrali konu ediniyor. Hayatta kalma çabalarında yaşamlar ve kaderler iç içe geçmişti. Keşiş Philip, Kingsbridge’in küçük manastırında başrahip olur. Aynı dönemde Jack adlı bir çocuk, üvey annesi tarafından ormanlıkta yetiştirilmiştir. Taş ustalığında yaptığı çıraklık, yetenekli bir yapı ustası olmasının yolunu açmaktadır. Jack ve Philip, rezil asilzade Aliena ile birlikte İngiltere’nin o güne kadar gördüğü en harika katedrallerden birinin inşaatına başlarlar.

Ken Follett’s The Pillars of the Earth, giriş kısmında da belirttiğimiz üzere bir point & click oyunu. Dolayısıyla diyaloglar esnasında vereceğiniz cevaplar oyunun gidişatına doğrudan etki ediyor. Vereceğiniz cevaplar konusunda mümkün olduğunca seçici davranmaya çalışın ve herkesi dostunuz olarak görmeyin. Çünkü çevrenizde sizin kötülüğünüzü isteyen birçok kişi olacak.

Ken Follett’s The Pillars of the Earth, grafik özellikleri ve oynanış bakımından oldukça başarılı bir yapım. Tanıtım bülteninde, 12. yüzyıl atmosferini canlandırabilmek ve en iyi şekilde yansıtabilmek adına el yapımı iki yüz arka plan olduğu belirtiliyor. Oyun mekaniği ise son derece basit, çok kısa bir öğretici bölüme sahip. Basit bir şekilde neler yapmanız gerektiğini ve envanterinizde bulunan ögeleri nasıl kullanacağınızı anlatıyor. Cevaplar ve yönlendirme için sadece farenizi kullanmanız yeterli oluyor.

Oyunun müzikleri ise, Prag Filarmoni Orkestrası tarafından bestelenmiş. Ayrıca oyunun farklı dillerdeki versiyonlarında, Glen McCready Philip olarak, Naomi Sheldon Aliena olarak ve Cody Molko genç, Alex Jordan yetişkin Jack olarak İngilizce ve Almanca eksiksiz dublajları yer alıyor. Buraya kadar saydığımız özelliklerden anlaşılabileceği üzere Ken Follett’s The Pillars of the Earth oyununun yapımında muazzam bir emek harcanmış. Oyunun bizim açımızdan eksi yönü, Türkçe dil desteğine sahip olmaması diyebiliriz. Dolayısıyla oyunun hikayesini anlamak ve yaşatacağı atmosferi hissedebilmek için İngilizce dil bilgisine sahip olmamız gerekiyor.

Özetleyecek olursak; Ken Follett’s The Pillars of the Earth, tarihi yapısı, grafik özellikleri, arka plan müzikleri ve kolay oynanışı bakımından son derece başarılı bir oyun olmuş diyebiliriz. Oyuna, Steam üzerinden 109,90 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows
 MİNİMUM:
  • İşletim Sistemi: Win 7, 8, 10, 32/64-bit
  • İşlemci: 2.8 Ghz Dual Core CPU
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: AMD Radeon HD 6670, GeForce GTX 200 serisi (En az 1gb)
  • DirectX: Sürüm 9.0
  • Depolama: 11 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX 9.0c

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Win 7, 8, 10, 32/64-bit
  • İşlemci: Quad Core CPU
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: AMD R7 200 series, GeForce GTX 500 serisi
  • DirectX: Sürüm 9.0
  • Depolama: 11 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX 9.0c
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.