Observer – Oyun İnceleme

Observer

Siber savaşın bir ülkeyi mahvedişini ve geleceğin karanlık tarafını görmeye hazır mısın ? O halde bu oyun tam sana göre !

2084 yılında iki ülke arasında acımasız bir savaş gerçekleşmiştir. Bu savaşın sonunda mafyalar, suç örgütleri, silah dağıtıcıları ve uyuşturucu satıcıları gibi bir çok oluşum kazançlı çıkmıştır. Ancak teknolojiye ayak uyduramayan ve fakir kesim olarak adlandırılan insanlar ölüme ve sefilliğe mahkum kalmıştır. Siber savaşın en büyük kazanını ise bir teknoloji şirketidir. Resident Evil yapımında ki Umbrella Corporation gibi.

Peki biz böyle bir atmosferde hangi karakteri oynuyoruz ?

Biz, Observer olarak tanınan Daniel Lazarski karakterini canlandırıyoruz. Daniel, elit bir beyin dedektifi. Amacı şüphelilerin beyinlerine girip zihinlerini ele geçirmek.

Peki Daniel niye böyle bir şey yapıyor ?

Öncelikle yılın 2084 olduğunu unutmayalım. O çağın teknolojisi o kadar çok gelişmiş ki artık polisler veya dedektifler şüpheli buldukları insanların zihinlerine girebiliyor ve zihinlerinin karanlık bölümlerinden kişinin yaşadığı tüm anıları, olayları veya korkularını anlık olarak gözlemleyebiliyorlar. İşte Daniel’in amacı ise bu. Kendisi bir dedektif ve yaşadığı ülkenin suç oranını en alt seviyede tutmak zorunda.

Kabus, bilinçaltı ve rüyalar…

Tabii oyun sadece bununla sınırlı değil. Oyunun hikayesine gelecek olursak;

Büyük Chiron kuruluşunda üst düzey bir mühendis olarak çalışan kayıp oğlumuzdan, gizemli bir mesaj alıyoruz. Hemen Krakow’un tekin olmayan C sınıfı mahallesinde ipucu bulmak ve sırları açığa çıkarmak üzere yola koyuluyoruz. Amacımıza ulaşabilmek için şüphelilerin zihinlerine giriyor ve korkularını açığa çıkarıyoruz. Oyunun sloganı ise işte burada anlam kazanıyor; Gerçeği açığa çıkarmak için ne kadar ileriye gidersin?

Korku oyunu seviyor isen Observer kesinlikle sana göre !


Detaylı Oyun Görselleri

Etkileşim seçenekleri korku oyununa göre bir hayli fazla !

Grafikleri gayet başarılı…
Kabuslar ve oyunun karanlık atmosferini her saniye hissediyorsunuz.

Kan ve vahşet gibi unsurlar oyunu sarmalamış durumda, eğer mideniz bulanıyor ise aman diyeyim 🙂

Son Not – Bağlantılar

Oyun metacritic sitesinden 77 ortalama almış. Açıkçası böyle bir sitenin 77 vermesi beni bayağı şaşırtmıştı. Belki sizi de şaşırtmış olabilir ama şunu söylemek istiyorum oyunu oynayıp bitirdiğim zaman 3-4 saat etkisinde kalmıştım. Bana göre bu puandan daha fazla bir puan ortalamasını hak ediyor. Grafikler, atmosfer, hikaye ve oynanış gerçekten muhteşem. 49,00 TL gibi bir ücret bedeli ödeyerek oyuna sahip olabilirsiniz. Oyunun Türkçe dil desteği yok ki Türk bir oyuncu olarak büyük eksiklik olduğunu söyleyebilirim. Oyunu oynamak çok fazla İngilizce bilgisi gerektirmiyor, ancak hikayenin gidişatını anlayabilmek adına orta düzeyde bilmeniz yeterli.

Yapımcı Şirket

Oyunun Steam Adresi

Yapımcı Şirketin Diğer Oyunları

Yapımcı Şirketin Youtube Adresi

Minimum Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Intel Core i3 (3.4 GHz) / AMD A8-6700 (3.1 GHz)
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 660 / AMD R9 270
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 10 GB kullanılabilir alan

Bir başka incelemede görüşmek üzere…