“TOM CLANCY’S GHOST RECON WILDLANDS İçin İlk Bakış

E3 2015‘in ardında çoğu oyunseverin aklında birkaç oyun kaldı. Benim için de bu oyunlardan biri Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands oldu. En son 2012 yılında karşımıza çıkmış olan seri, üç yıllık bir aranın ardından iddialı bir şekilde geri dönmeye hazırlanıyor.

Ghost Recon Future Soldier‘ın mükemmel duyurusunun ardından oyunun geldiği nokta, benim için büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Sonuçta Ubisoft tabi, bekleneni hiçbir zaman vermiyor. Geçtiğimiz yıl duyurulan Tom Clancy’s The Division da buna bir örnek olacağa benziyor. Zira oyunun düşürülen grafikleri dikkatimizden kaçmadı.

wildlands inceleme

Ghost Recon serisinde ilk defa oynanış videosuyla duyuru yapıldığını gördüm, ölsem de gam yemem artık. Ayrıca fragmanda çalan Imagine Dragons’un Friction şarkısı da ayrı bir hava katmış. Fragmanda gösterilen oyun muhteşemdi. Ancak ne kadar kalbim bu muhteşem oyuna hayran kalsa da, aklım bu grafiklerin oyunun çıkış tarihine kadar fazlasıyla düşürüleceğini biliyor. Kusura bakma Ubisoft, Watch Dogs faciasından sonra artık sana güvenemem.

Gelelim oyunumuza; Ghost Recon Wildlands, seriyi ilk defa Tactical FPS/TPS tarzından Open World tarzına taşıyor ve bizi Güney Amerika’da uyuşturucu kartelleriyle çatışmaya itiyor. Dört kişiden oluşan ekibimizle bu çayır senin, o dağ benim diyerek birçok farklı göreve atılıyoruz. Bu görevler arasında bölge temizleme, adam kaçırma ve laboratuvar patlatma gibi seçenekler de mevcut. Dağ, çayır dediğime bakmayın, oyunda gerçekten birçok farklı mekan mevcut. Bu mekanlara hava, kara veya deniz yoluyla ulaşabiliyoruz.

Ghost Recon Wildlands
Ghost Recon Wildlands

Ghost Recon Wildlands‘da Farklı Seçeneklerle Yola Çıkıyoruz

Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands‘da her görevi birden fazla şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Fragmanda gösterilen görevde Santa Blanca adlı bir uyuşturucu çetesine saldırıyoruz. Hedefimiz uyuşturucu yüklü kamyon ve bu çetenin sağ kollarından White Hat isimli bir şahıs. Bu görevde bize üç seçenek veriliyor;

Uzun Menzil Seçeneği: Ekibimizin sniper kullanan elemanı White Hat’i pencereden vuruyor, biz de aracımıza binip kamyonu yoldan çıkarmaya çalışıyoruz. Tabi bu seçenekte çatışma kaçınılmaz oluyor.

Stealth Seçeneği: Bu seçenekte karanlıktan yararlanıyor ve sessiz bir şekilde ön kapıdaki elemanları etkisiz hale getiriyoruz. Ardından White Hat’i yakalıyor ve kalan korumaları da öldürüp mekana güzel bir bomba yerleştiriyoruz. Biz White Hat’i bagaja atıp kaçarken bomba patlıyor ve ortaya bol dumanlı bir şölen çıkıyor.

Ambush Seçeneği: Dört kişilik ekibimizle binayı kuşatıyor ve çatışmaya başlıyoruz. Çatışmanın ardından kamyonu çalıp tüğüyoruz. White Hat koşarak dışarı çıkıyor ve kamyonun arkasından birkaç el ateş ediyor, ancak çok geç. Keskin nişancımız hedefi White Hat’te tutarken radyodan bir konuşma geçiyor: “Mermini harcama, White Hat zaten yürüyen bir ölü.”

Bu üç seçeneğin ardından bir sinematik giriyor ve kanlar için White Hat’i görüyoruz. Görevini yerine getiremeyince zılgıtı yedi tabi. Ardından büyük ihtimalle oyundaki kötü adamımız olacak şahsiyeti görüyoruz, ceketindeki kanı siliyor. Emrini veriyor ve bölgeden ayrılıyor. Fragman birkaç mekanı daha gösteriyor ve sona eriyor. Fragmanda dikkatimi çeken bir şey de silahlar ve ekipmanlar oldu. Keskin nişancı tüfeği, ağır makineli tüfek ve tekli silahları gördüğümüz yetmezmiş gibi, bir de patlayıcı özelliği olan bir drone mevcuttu.

Ghost Recon Wildlands

Sonuca gelecek olursak, Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands benim beklediğim oyunlar listesine girmeyi başardı. Ancak grafikleri ve oynanışı ne kadar değişir, oyuna neler yapılır, bunlar ilerleyen zamanlarda belli olacak şeyler. Önümüzdeki yıl Xbox One, PC ve PlayStation 4 için piyasaya sürülmesi planlanan GR: Wildlands hakkındaki güncel bilgileri sitemizden takip edebilirsiniz. Şimdilik bu kadar, iyi oyunlar…

Tom Clancy’s serisini seviyorsanız aşağıdaki incelememize de göz atmak isteyebilirsiniz.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege – Oyun İnceleme

Oyun dünyası ile içli dışlı biri.