Figment – Oyun İnceleme

Figment

22 Eylül 2017 tarihinde çıkışını gerçekleştiren Figment, aksiyon-macera türünde bir bulmaca oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunu benzer türdeki yapımlardan ayıran en önemli unsuru, rengarenk bir dünyaya sahip olması. Henüz daha yeni piyasaya çıkmış olsa da oyun tutkunları oldukça beğenmişe benziyor, bunu oyunun incelemelerinden ve kullanıcıların geri dönüşlerinden (feedback) anlayabilirsiniz. O halde gelin oyunun bu renkli dünyasına bir göz atalım !


Tema – Oynanış – İçerik

Tamamı ile sanatsal bir yapıya sahip olan bölüm tasarımları, müzikler ve seslendirmeler oyunun en dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. Dusty adlı ana karakterimiz ve onun en sevdiği dostu Piper ile bulmacaları çözmeye çalışıyoruz. Sadece bulmaca çözmekle kalmıyor büyülü dünyanın kötü ruhlu karakterleri ile de savaşıyoruz. İçerik olarak çok fazla seçenek sunmasa da oynanış ve müzikal seslendirmeler açısından Figment, benim gözümde tam puanı hak ediyor.

Figment
Cıvıl cıvıl sahnelerden karamsar bölgelere kadar her türden macera bizi bekliyor…

Oyunun her bir objesi tek tek elle çizilip modellenmiş. Her bir sahne özenle hikayeye oturtulmuş. Oyunu oynarken bir dış ses size gerçek zamanlı olarak hikayeyi anlatıyor. Anladığım kadarı ile çözmeye çalıştığımız asıl sorun, düşünce yeteneğini kaybetmeye başlamış bir zihnin yeniden canlandırılmasını sağlamak. Bu depresyona girmiş bir çocuğun veya psikolojik rahatsızlığı olan bir insanın zihni olabilir. Bu konuda yapımcılar kesin bir bilgi vermemişler ancak temaya bakarsak sanatı ve müziği sevenlerin bu oyunu oynarken kendilerinden geçeceklerini düşünüyorum 🙂

Müthiş bir hayal gücü ile tasarlanmış bölümler…
Oyunların aslında bir sanat eseri olduğunu bu videoyu izleyerek anlayabilirsiniz;


Oyunun Görselleri

Kabus canavarlarından birisi. Kılıcınızı savurmak için az bir zamanınız olacak 🙂

Çeşitli bulmacalardan bir tanesi.
Figment 2
Ressamın zihninden çıkmış bir kare gibi adeta…

Ödüller Listesi

En iyi öyküye sahip oyun ödülü
En iyi sanat oyunu ödülü

Ve Figment yapımının daha bir çok ödüle adaylığı bulunuyor…


Son Not – Bağlantılar

Figment’i daha ilk duyurulduğu günden beri bekliyordum ki açıkçası oldukça başarılı bir oyun olacağını da düşünüyordum. Nitekim oldu da. Ruhunuzu hayatın zorluklarından biraz olsa da uzaklaştırmak istiyorsanız bu oyun tam size göre. Oldukça düşük fiyatı olması da cabası, 29 Eylül tarihine kadar geçerli olacak 26,35 TL değerini kaçırmayın derim. Bu fiyata böyle oyunlar bulmak günümüzde oldukça zor. Türkçe dil desteği olduğunu da unutmamak lazım. Oyunların birer sanat eserleri olduğu görüşünü savunan biri olarak bence kış ayının en iyi bulmaca oyunu bu olur diyorum.

Oyunun Steam Adresi

Oyunun Youtube adresi

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10
İşlemci: Intel Core i5 4670T @2.3 GHz, AMD FX 8370E @3.3 GHz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia Geforce GTX 480, Nvidia GeForce GTX 580M, AMD Radeon R7-265 ya da eşdeğer 
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: DirectX 11 uyumlu olması gerekir

Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core i5 2500 @3.3 GHz, AMD FX 6120 @3.6 GHz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia Geforce GTX 650 Ti, Nvidia GeForce GT 750M, Radeon HD5850 ya da eşdeğer
Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: DirectX 11 uyumlu olması gerekir

Bir başka incelemede görüşmek üzere…