Earthfall – Oyun İncelemesi

Earthfall, geliştiricisi ve yayımcısı olan Holospark  tarafından 26 Nisan 2017 tarihinde Steam üzerinden satışa sunulan bir shooter oyunu. Dünya’nın sonu geliyor, hayatta kalmak için birlikte savaşmak zorundayız!

Oyunun ana hikayesinden kısaca bahsedecek olursak; küresel bir meteor taşının gezegenimize çarpmasından sonra ortaya çıkan uzaylı yaratıklar ortalığı kasıp kavuruyor. Kuzeybatı Pasifik’in kasabalarındaki insanlar tarafından amansız bir hayatta kalma mücadelesi veriliyor. Dünya, her geçen gün yok olmaya bir adım daha yaklaşıyor. Hayatta kalmak istiyorsak, elimizdeki erzakları ve çeşitli silahları kullanarak, bu yaratıklara karşı birlikte mücadele etmek zorundayız!
Earthfall’un hikayesi, onlarca filme konu olmuş ve birçoğumuzun aşina olduğu yapıda. Elbette bu hikaye, oyunun içerisinde çeşitli, etkileyici ve eğlenceli bir kimlik kazanıyor. Oyundaki en etkileyici ögelerden biri de, acımasız düşmanlarınıza karşı kullanmak için 3D baskı makinelerinde oluşturabileceğiniz, yıkıcı güçlere sahip silahlar. Yirmiden fazla silah oluşturabilme özelliğine sahip 3D baskı makineleri, oyun içeriğindeki yaratıcılığın en belirgin özelliklerinden. Amacımız, hayatta kalmak. Yaşam fonksiyonlarımızı devam ettirebilmek için de bazı savunma noktaları inşa etmemiz gerekiyor. Stratejik konumlarda inşa edeceğimiz barikatlar, düşman ordularını engellemek ve onlara yıpratıcı hasarlar vermek adına son derece olumlu bir etki yaratıyor. Ayrıca, campaing modunda yenilikçi içerikler ve Earthfall dünyasının perde arkası sırları vr uzaylı istilasına dair yeni ipuçları da mevcut.

Co-op özelliğe sahip olan Earthfall, arkadaşlarınızla dört kişilik takımlar oluşturmanıza olanak sağlıyor. Bireysel yeteneklerinizden ziyade, takım olarak çalıştığınızda hayatta kalma olasılığınız daha da yükseliyor. Oyunun grafikleri ise ortalamanın oldukça üzerinde diyebiliriz. Çevre ve silah detaylandırmaları göze oldukça hoş görünüyor. Ayrıca, düşman birimlerindeki çeşitlilik ve yapısal detaylar oyun atmosferine olumlu katkı sağlıyor. Eartfall, oyun mekaniği bakımından da anlaşılabilir bir yapıya sahip. Seslendirmeler ise oyun esnasında gerilim dolu dakikalar yaşamanıza neden olabiliyor.

Gelelim oyunumuzun bazı eksi yönlerine. Öncellikle oyun atmosferi her ne kadar etkileyici olsa da Earthfall ufak çaplı optimizasyon sorunları yaşıyor. Aksiyonun yükseldiği anlarda karşılaştığımız bu sorunlar, oyun zevkimize resmen gölge düşürüyor. Anlık FPS düşüşleri oyuncuların huzurunu kaçıracak gibi görünüyor. Fakat Earthfall’un henüz erken erişim aşamasında bir oyun olduğunu unutmamak lazım. Sürekli olarak güncellemeler aldığından, zaman geçtikçe oyuna dair ufak çaplı problemlerin de üstesinden gelineceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak Earthfall, arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz, yenilikçi özelliklere sahip bir survival / shooter oyunu. Oyuna, Steam üzerinden 24 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7
  • İşlemci: Intel Core i5-4430
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 750 2GB
  • DirectX: Sürüm 11
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.