CAPTAIN STARSHOT – Sevimli Bir Uzay Macerası

Captain Starshot, geliştiricisi Double Door Games yayıncısı ise Double Door Games ve Breda University of Applied Sciences olan 2D top-down türünde bir oyundur, kısacası; gelen saldırılardan kaçınıp başarılı bir şekilde düşmanlarımızı yok edip, yeni bir bölümün kapılarını açtığımız – GTA 2 ve Hotline Miami benzeri – oyun türüdür.

Captain Starshot’da Uzaylılara Karşıyız

Captain Starshot’un hikayesinden söz edecek olursak, insanlığın uzay ile olan araştırmaları ve keşifleri ile başlayan hikayemiz, kısa bir süre sonra başlayan uzaylı saldırıları ve istilaları ile devam eder. Kaybolan bilim adamları, deneyler için tutsak edilen askerler, yok edilen uzay gemileri derken insanlığın uzaydaki faaliyetleri sona erer. Bunun üzerine Captain Starshot önderliğindeki bir grup cesur, yetenekli ve bir o kadar da ölümcül askerler istilaları durdurmak için gönderilir.

Oynanış mantığından bahsedecek olursak; gemimize gelen sinyalleri takip edip, gemiyi bulduktan sonra düşman savunma sistemini yok etmek ve geminin içindeki son direnişi gerçekleştiren düşmanlarımızı etkisiz hale getirip gemiyi yok etmek. Evet tüm oyun bundan ibaret  ve oynanışta da pek bir çeşitliliğin olmadığını sadece yön tuşları ile gelen saldırılardan kaçınıp, faremizin sol tuşu ile ateş ettiğimizi düşünürsek elimizde sıkıcı bir oyun olduğu kanısına varmamız doğal bir düşünce gibi gelebilir fakat girdiğimiz her gemideki düşmanların gittikçe zorlaşması, farklı saldırlar gerçekleştirmesi, savaştığımız bölgelerin iyice daralıp bizi tam konsantre ile oyunu oynamaya zorlaması, oynarken soğuk terler akıttığım bir oyun olması ile bu çeşitlilik kavramını bir nebze de olsa affettirmeyi başarıyor.

 

captain starshot
captain starshot

 

Teknik olarak ele aldığımızda ise grafikler oldukça tatlı ve bir o kadar tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Optimizasyon olarak da gayet başarılı, herhangi bir kare düşmesi veya takılmalar yaşamadım fakat oyunun bir eksiği var ki bu benim canımı fena şekilde sıktı . Oyun neredeyse her 15-20 dk içinde hata veriyor ve oyundan atıyor, bu olay sadece bende mi var yoksa genel bir sorun mu bilmiyorum ama oynayışımı baltaladığını söyleyebilirim.

 

Bir grup üniversite öğrencisi tarafından yapımı gerçekleştirilen ve ücretsiz bir şekilde yayımlanan  Captain Starshot oyununu deneyimlemenizi tavsiye ederim. Yazın kuraklığında oyunsuz geçen bir dönem için gayet güzel zaman geçirebileceğiniz ve bir o kadar da mücadele hissini size yaşatacak bir oyun.

 

 • SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

  MİNİMUM:

   • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
   • İşletim Sistemi: Windows 8.0
   • Depolama: 539 MB kullanılabilir alan

   

Sitemizde başka oyun incelemelerini de okuyabilirsiniz.